Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Konusu Para Olan Konularda Sendikalar Fırtına Ekiyor

Diyanete olan saldırılarda sessizliğini koruyan bazı Diyanet sendikaları konusu olan konularda fırtına gibi esiyor. İşte bir harcırah talebi..

2017-10-22 10:20:00
Konusu Para Olan Konularda Sendikalar Fırtına Ekiyor

Diyanete olan saldırılarda sessizliğini koruyan bazı Diyanet sendikalarıözünde para olan konularda fırtına gibi esiyor. İşte konusu para olan bir bir mevzuda Bağımsız DiyanetSen sendikasının yaptığı açıklama bu duruma örnek teşkil etti.

Sendikanın web sayfası üzerinde yapılan açıklamada  "Bağımsız Diyanet Sen Umre ve Hac İmtihanına katılanlar yol ve harcırah giderleri alabilirler." denilerek hac ve umre sınavına katılanlara bu konuyu hatırlattı.

Sendika Başkanı Faruk Çetin'in yaptığı açıklama aynen şu şekildedir.

Bağımsız Diyanet Sen’den Umre ve Hac İmtihanına katılanların Harcırahı ile ilgili açıklama

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac ve umre organizasyonu ile Suudi Arabistan’a gidecek vatandaşlarımıza yardımcı olmak üzere görevlendirilecek personelin seçimine ilişkin olarak yapılan sınava katılanların harcırah alabileceklerini ve görevli izinli sayılacağını belirtti.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Diyanet İşleri Başkanlığının umre organizasyonunda görev alacak personelin sınavları bölge merkezi olarak seçilen illerde yapılmaya başlandı. Sınavın başlaması ile birlikte sendikamıza üyelerimiz ve personel tarafından umre sınavına katılanların yolluk ve harcırah alıp alamayacağı yönünde çeşitli sorular gelmektedir.

2018 yılı umre organizasyonunda görev almak isteyen personele bölge merkezi olarak seçilen illerde Başkanlık tarafından yapılan bu sınava katılarak umre organizasyonunda görev almak isteyen personel, katlanmış olduğu yol ve harcırah giderlerini almalarının önünde bir engel bulunmadığı gibi Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan imtihanlar için yolluk ödenebileceğine yönelik mütaala da mevcuttur.

Konuyla ilgili olarak Başkanlık tarafından açılan sınavlara yolluk ödeneceği yönünde Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 02.12.2013 tarih ve 1174 sayılı “İmtihan için Harcırah” başlıklı mütalaasında özetle “6245 sayılı Kanun’un 18 inci maddesinde, “Görevlerine ait mesleki ve sıhhi yeterliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine imtihan için gönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ile bu amaçla gönderildikleri yerde geçen sürenin en çok yedi günü için gündelik ödenir.” hükmü yer almaktadır. Sınavın Başkanlıkça ilan edilmiş olması, kurumun bu sınava gireceklerin katılmalarını tensip anlamına gelmektedir. Zira bir sınavın ilanı ile isteyenler sınava girmekte, sonucunda bu kadrolar doldurularak kamunun bir işi görülmektedir. Kişinin görev mahallinden hareketinin nedeni; kamunun sınav ilanı yani kamusal bir hizmetin görülmesidir. Dolayısıyla “kurumlarınca görülecek lüzum” ifadesi bu şekilde karşılanmaktadır. Aksi halde hiçbir sınav için harcırah ödenemeyeceğini söylemek gerekir ki, o takdirde kanun koyucunun abesle iştigalini iddia etmek sonucu doğacaktır. Böyle olması ise muhaldir. Buna göre, Başkanlıkça açılan sınavlar için memuriyet mahallinden başka bir yere gidenlere, yol gideri ve yolda geçen süre ile gidilen yerde kalınan günlerin en çok yedi günü için gündelik ödenebileceği, bu durumdaki personelin geçici görevli sayılacağı değerlendirilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Bağımsız Diyanet Genel Başkanı Faruk Çetin Başkanlığın mütaalası  ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde umre sınavına katılan personelin bağlı bulunmuş olduğu müftülüklerden  umre/hac sınavı yol masrafı ve harcırahın tarafına ödenmesini talep etmelerini durumunda alabilecekleri ve ayrıca bu sınava katılanların görevli izinli sayılacağını ifade etti.

Bakalım bundan sonraki süreçte Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili başkanlık ve müdürlükleri bu talep karşısında neye karar verecek.

Sınava giden personelin harcırah alıp almayacağı yönünde verilen karar örneği için tıklayınız

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar