Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Kuba Cami Halıları Vatandaşları Rahatsız Ediyor

Büyükçekmece Kuba Cami halılarında bulunan subminal işaretler cemaati rahatsız ediyor

2017-03-09 23:36:30
Kuba Cami Halıları Vatandaşları Rahatsız Ediyor

Büyükçekmece ilçesinin merkezi camisi olan Kuba Camiine namaz kılmaya gelenler halılar üzerindeki motiflerden dolayı rahatsızlık duyuyorlar.

İstanbul Büyükçekmece ilçesinde bulunan Kuba camiine gelen vatandaşlar namaz kılmaya başlayacakları zaman halı üzerindeki desenlerden rahatsız olduklarını dile getirerek "ya üzerlerine örtü koyuyoruz ya da şekillerin olmadığı kısımları tercih ederek namaz kılıp gidiyoruz" dediler.

Müslümanların ibadet eşyalarına sinsice eklenen değişik motifler bilinçli bir şekilde üretilmekte ve seccadeler üzerine kötü figürler yerleştirilmektedir. Seccade ya da halılarda ilk bakışta anlaşılmayan figürler yakından çok iyi incelendiğinde domuz, haç, şeytan, ejderha, kuş, balık veya farklı simgeler ile donatıldığı göze çarpmaktadır. 

"Subliminal Mesaj” da denilen bu tür çalışmaların yapılmış olduğu haç ve ejderha,(şeytan) ve hayvan simgelerinin çiçek motifi gibi yapılarak saklanmış halılardan cemaat rahatsızlık duymakta, bu motiflrtin zaman zaman tartışmalara da neden olduğu söylenmektedir.

Camiye namaz kılmaya gelen vatandaşların dikkatini çeken halıdaki bu desenleri, kimi hayvan figürlerine benzetirken kimileri ise orada bir insan silüetinin yani göz burun ağız şeklinin olduğu ifade etti.

Büyükçekmece Kuba camiine gelen cami cemaatinden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda, halılarda bulunan bu desenlerden dolayı birçok kişinin rahatsız olduğu ve hatta gerekli yerlere müracaat ettikleri fakat bu olayın kişiden kişiye değişeceği yönünde cevap aldıklarını ifade ettiler.

Cemaat arasında bulunan duyarlı bir vatandaş, camiye girdikten sonra halılar üzerinde işli olan figürleri yüz silüetine benzettiğini ve bu yüzden namaz kılamadığını belirterek şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde yine Kuba Cami’ye namaz kılmaya geldim. Abdestimi aldıktan sonra camiye girdim. Cami içerisinde bulunan halılardaki desenler gözüme çarptı ve halılardaki çiçek deseni içerisinde bir yüz silüeti bir de haça benzer şekiller vardı. Bu beni o an çok etkiledi. Bundan dolayı namaz kılamadım ve buradan çıkarak başka bir camiye gittim. Bu halının bir an önce değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanlarımız bu halının üzerlerinde secde ediyor. Bu halılar buradan kaldırılarak yerine başka halılar serilmesi gerekiyor. Bizim kesinlikle kasıtlı bir şeyimiz yok. Kimseye karşı bir düşmanlığımızda yok. Biz sadece Allah rızası için bu halının kaldırılarak yerine başka bir halı konulmasını istiyoruz.”

Cemaat arasında bulunan bir başka duyarlı vatandaş ise, haça benzer şekillere çok takıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Halılar yeni... Az para da değil. Alırken dikkat etmemişler.Namaza durduktan sonra buradaki desenler gerçekten çok farklı figürlere dönüşüyor gözünüzün önünden. Yüz silüeti, canavar deyin, şeytan yüzü deyin sonra tam secde yapılacak yerde haça benzer motif. Bunlardan rahatsız oluyoruz.  Namaz kılmak için Kuba Cami’ye gelenler halıladaki desenler yüzünden geri gidiyor.”

Kuba Cami’de serili halı üzerindeki motifler nedeniyle konsantrasyonlarının bozulduğunu bildiren birçok vatandaş, desenli halıların kaldırılarak yerine desensiz tek renk halıların yerleştirilmesini istedi.  

Müftülüğün bu tartışma karşısında nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu.

Subliminal mesaj nedir " Günümüzde reklamlarda, özellikle sinema gibi görsel medyanın rağbet ettiği filmlerde sıkça kullanılan bir tekniktir. Herhangi bir objenin/işitsel ögenin içine gömülmüş, saklanmış yani özellikle oraya gizlenmiş insanın göremeyeceği / duyamayacağı ya da farkedemeyeceği şekilde sadece bilinçaltının fark edeceği şekiller, yazılar, sesler ve mesajların ortak adıdır. 

Dinihaber/özel

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar