Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Kudüs’te Hürrem Sultan’ın “Haseki Sultan Aşevi” halen faal…

2017-02-25 06:31:12
Kudüs’te Hürrem Sultan’ın “Haseki Sultan Aşevi” halen faal…

Kudüs’te Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından 1552 yılında yaptırılan “Haseki Sultan Aşevi” şehirde yaşayan yoksullara 464 yıldır sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor.

Mescid-i Aksa’nın batıya bakan tarafındaki Meclis Kapısı’ndan çıkınca biraz ilerde karşınıza gelen aşevi, her gün yüzlerce kişiye yemek ikram ediyor. Osmanlı vakıf geleneğinin hala devam eden önemli örneklerinden olan aşevinin ziyaretçileri Ramazan’da daha da artıyor. Elinde tencerelerle gelen genç, yaşlı tüm ihtiyaç sahiplerine gününe göre et, tavuk, pilav, çorba ve sebze gibi yemekler veriliyor.

“Ramazan’da gelenlerin sayısı artıyor”
Osmanlının 1917’de Kudüs’ten çekilmesinin ardından gelirlerinin önemli bölümünü kaybeden aşevinin giderlerini ise bugün Kudüs’teki İslami Vakıf ve hayırseverler karşılıyor.

AA muhabirine konuşan aşevi aşçısı Samir Cabir, sekiz yıldır çalıştığı aşevine kayıtlı olan ve günlük yemek ihtiyacını buradan karşılayan 135 ailenin olduğunu söyledi. Ramazan aylarında Kudüs’e gelen ziyaretçilerin artmasından dolayı aşevine uğrayanların sayısının da yükseldiğini belirten Cabir, “Son günlerde 50 aile daha aşevine kayıt yaptırdı. Bu aileler de tüm yıl boyunca yemek ihtiyaçlarını buradan karşılayacak.” diye konuştu.

“İnşallah bu hayır evi daima yemek dağıtmaya devam eder”
Kudüslü Musa Harub, dört kişilik ailesinin günlük gıda ihtiyacını “Haseki Sultan Aşevi”nden karşıladığını söylüyor. Aşevinden yemek aldıktan sonra AA muhabirine konuşan 57 yaşındaki Harub, “Ramazan ayında ve sonrasında ailemin yiyeceğini bu aşevinden temin ediyorum. İhtiyacım olmasa buraya gelmem. İnşallah bu hayır evi daima yemek dağıtmaya devam eder, çünkü buna ihtiyacı olan çok insan var.” diye konuştu.

Geçmişte seyyahlara ev sahipliği de yapan aşevi sadece Müslümanlara değil ayni zamanda fakir Hristiyan ailelere de hizmet veriyor.

HÜRREM SULTAN’IN DİĞER VAKIF ESERLERİ

Hürrem Sultan’ın Kudüs’te bulunan vakıfları ise sadece bununla sınırlı değil. Günümüzde Via Dolorosa (Çile yolu) üzerinde bir hamam da Ermeni kilisesinin malı olmuş.

İstanbul’da Türk İslam eserleri müzesinde bulunan 1557 tarihli Haseki Sultan Vakfiyesinin 9b-10A sayfasında Hürrem Sultan’ın Kudüs’te Camii Şerif (Kubbet’üs Sahra) yakınında yaptırdığı Hürrem Sultan Camisi, medresesi ve imarethanesinden bahseder. Eserin 12a -14b sayfalarında bu yapıların bakımı, temizliği, çalışanların maaşları vakfın işleyişini sağlamak için harcamaların nasıl yapılacağı tüm detayları ile anlatıldığı görülür. Eserin 49a sayfasında ise şahitlerin imzası ve Hürrem Sultan’ın mührü bulunur. Hürrem Sultan’ın arkasında bıraktığı eserler aslında bir ömre sığmayacak kadar fazla.

Bulgaristan’dan Mekke’ye kadar pek çok şehri, ihtiyacı olan yapılarla süsleyen Hürrem Sultan, ölmeden bir yıl önce yaptırdığı ‘Kudüs Haseki Sultan İmareti’ bunlardan sadece biri. Hürrem Sultan sarayda cariye olduğu dönemde aldığı maaşı Mekke’ye yardım amaçlı olarak göndermek ister. Cariye olduğu için bağışta bulunamayan Hürrem Sultan durumu Kanuni Sultan Süleyman’a mektupla bildirir. Kanuni de kendisini bu asil istek üzerine özgür bırakır.

Hürrem Sultan, kayıtlara göre Mekke’ye yıllık altı bin altın bağışta bulunur. Cariyeliğinden, Haseki Sultanlığa tırmandığı dönemin sonuna kadar pek çok şehirde cami, imaret, kervansaray gibi hayratları artarak sürer. Öyle ki vefat ettiği zaman Bulgaristan’dan Kudüs’e, Mekke’den Medine’ye kadar uzanan coğrafyada çok sayıda vakıf eserini arkasında bırakarak ölür. Eserlerin pek çoğunun altında ise ünlü Osmanlı mimarı, Mimar Sinan’ın imzasına rastlanır.

 sabah

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 11
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar