Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Kuran Kursundan Toplumsal Yaraya Neşter

Hale Kur’an Kursu’nda ekmek israfını önleme ve öğrencileri ekmek tüketimi konusunda bilinçlendirmek için seminer düzenlendi.

2017-08-09 12:55:00
Kuran Kursundan Toplumsal Yaraya Neşter

Diyanet İşleri Başkanlığı Karatay Müftülüğüne bağlı Hale Kur’an Kursu’nda ekmek israfını önleme ve öğrencileri ekmek tüketimi konusunda bilinçlendirmek, bayatlayan ekmeklere alternatif kullanım önerileri sunmak için seminer düzenlendi.

Kurs öğreticilerinden Nursel Gülveren tarafından hazırlanan seminer girişte bayat ekmeklerden hazırlanmış alternatif gıdaların öğrencilere ikramı ile başladı.

Mezkûr seminerin içeriği şu şekildedir:

“İsraf, malı helak etmek, faydasız hâle getirmek, faydalı olmayacak şekilde sarf etmektir. Malı, dinin ve mürüvvetin uygun görmediği yerlere dağıtmaya israf denir. Mürüvvet, faydalı olmak, iyilik yapmak arzusudur. Dine uymayan israf, haramdır. Bir Müslüman’ın kardeşlik ilişkilerini zedelemesi israftır. Bir Müslüman’ın ekmeği çöpe atmaya kıyamadığı gibi, israftan korktuğu gibi, elektrik israfından çekindiği gibi, suyu musluğu fazla açmaktan çekindiği gibi mü’min kardeşlerinin kalbini kırmaktan çekinmelidir. Anne baba ne ile ölçülebilir bir nimettir ki onların varlığı gereksiz ve yersiz kullanılmış olsun? İsraf haramdır. Boşa akan hayat, boşa geçen her dakika israftır. Bir dakika asla bir okyanustan bile daha değersiz değildir.

Allah neyi nimet olarak kuluna lütfetmişse o muhakkak gerekli ve dengeli bir şekilde kullanılmalıdır.

“Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları -birbirine benzer ve benzeşmez- yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.

(En’am Suresi / 141)

Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne kısarlar; (harcamaları,) ikisi arasında orta bir yoldur.

(Furkan Suresi / 67 )

“Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz.”(Tirmizî)

Bir defasında Hz. Peygamber (asm) Sa’d’e uğradı. Sa’d bu esnada abdest alıyordu. Resûlullah (asm), (onun suyu aşırı kullandığını görünce); “Bu israf nedir?” diye sordu. Sa’d de, “Abdestte de israf olur mu?” dediğinde Hz. Peygamber (asm) de “Evet, hatta akmakta olan bir nehirde abdest alsan bile .” şeklinde cevap verdi. ” Ebu Davud, Cihad, 21, c.III, s.27.”

“Her istediğini yemen israftandır.”

(İbn Mace, Et’ime, 51)

Hiçbir kul, kıyamet gününde,

Ömrünü nerede tükettiğinden,

İlmiyle ne gibi işler yaptığından,

Malını nereden kazanıp nerede harcadığından,

Vücudunu nerede yıprattığından ve

bildiklerini yaşayıp yaşamadığından sorguya çekilmedikçe, bulunduğu yerden kıpırdayamaz.” ”Tirmizî, Kıyâmet, 1, .IV, .612.”

Ümmü Eymen (R.Anha) anlatıyor: “Kendisi bir unu eleyip ondan Peygamberimiz (SAV) için ekmek yapmış. Peygamberimiz (SAV): “Bu nedir?” diye sordu, O da: “Bu bizim diyarda yaptığımız bir yiyecektir. Ben ondan sizin için bir ekmek yapmayı arzu ettim” dedi. Resulullah’ da: “Şu eleyip ayırdığın kepeği, öbürüne (un kısmına) geri kat, sonra yoğur (ve ekmek yap)” buyurmuştur.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ana görevi, başta hububat olmak üzere görev alanındaki tarımsal ürünlerin piyasalarını düzenleyerek üretici ve tüketiciyi koruyacak tedbirler almaktır. TMO’nun ana faaliyet konusunu teşkil eden hububat içinde yer alan ve ekmeğin temel hammaddesini oluşturan buğday, açlıkla mücadele eden dünyada giderek daha stratejik hale gelmektedir.

Ekmek israfı konusunu 2008 yılında kamuoyunun gündemine taşıyan TMO, 2012 yılında; Türkiye’de ekmek üretimi ve tüketimi, tüketim alışkanlıkları, ekmeğin israfı, israfın nerelerde ve ne şekilde gerçekleştiği hususlarını ortaya koyan bir araştırma yaptırmıştır. Araştırma sonuçları “Türkiye’de Ekmek İsrafı Araştırması” adı altında bir kitapta toplanmıştır.

Araştırma, israfın boyutları ile ekmek israfının önlenmesinde toplumun bilgilendirilmeye ve bilinçlendirilmeye ihtiyacı olduğu sonucunu ortaya koyduğundan böyle bir kampanyanın başlatılması görev bilinmiştir.

Gelişmiş ülkelerde üretilen ekmeklerin % 40 çöpe atılırken, ülkemizde bu oran% 6’dır. Günde 6 milyon yılda ise 2 milyar ekmek israf olmaktadır.

Bir günde israf edilen toplam 6 milyon adet ekmeğin;

3 milyonu fırınlarda (% 51,4),

2,3 milyonu hanelerde (% 37,9),

0,6 milyonu kurumlarda; personel ve öğrenci yemekhaneleri, lokanta ve oteller (% 10,7) israf edilmektedir.”

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar