Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Lanetli İmamın Kim Olduğunu Biliyormusunuz

Duası kabul edilmeyecek kişiler arasında yer alan lanetli imam kendisi var diye cemaati camiye gelmiyorsa, lanetlidir. Duası kabul olmaz

2017-05-18 11:00:00
Lanetli İmamın Kim Olduğunu Biliyormusunuz

Duası kabul edilmeyecek kişiler

Bismillahirrahmanirrahim 

Resulullah Efendimiz birçok hadisi şerifinde Aziz ve Celil olan Allah’a dua edip ret olunan kullardan bahsetmiştir. Peki, kimdir onlar? Duası kabul olmayacak kişilerden birisi; hanımı zina ettiği halde onu boşamayan kocadır. Tabii, burada fuhşun tespiti için adil ve güvenilir olan 4 tane Müslüman erkeğin, olayı açıkça görmeleri gerekir. Aksi durumda bir insanın zina suçu ispat edilmiş sayılmaz. Onun evinden çıktı, sesler duydum, onunla konuşuyor gibi sözler kabul edilmez. Ayrıca burada 4 tane adil erkek şartı çok önemlidir. Çünkü adil olmayan gayriciddi, geveze adamlar şahitlik yapamazlar. Duası kabul olunmayacaklardan birisi, karısının fuhuş yaptığı kesin olan birisinin kadın ile evli kalmasıdır. 
 
SEFİH ADAMA PARA VERENİN DUASI KABUL OLMAZ

Duası kabul olunmayacak kulların bir diğeri ise nereye harcayacağını bilmeyen, israf hastası olanlara para verenlerdir. Allah-u Teala böyle kimselere, sefih kimselere para vermeyin diyor. Mesela sokakta yatan bir adama para veriyorsun. Adam gidip onunla kıyafet almıyor, içki alıyor, ispirto alıyor. Eğer böyle adamlara para vermeye devam edersen duaların kabul olmaz. Harama harcansın diye para vermek caiz olmaz. Ama yedirip içirebiliriz. Al o adamı lokantaya götür, yedir. O sadaka olur. Ama haramda olduğu aşikâr birisine para veremeyiz. Böyle adamlara sadaka verenin duası da kabul olmaz buyuruluyor. 
 
CEMAATİ KÜSTÜREN İMAM

Başka bir hadisi şerifte “3 kişi vardır ki bunların namazları, duaları başlarından gırtlaklarına geçmez. İstiğfar ederler ama dilden öteye gitmez” buyuruluyor. Peki, kimdir onlar? Birincisi camide imamken cemaati camiye düşman ettiren kişidir. O imam var diye cemaat camiye gelmiyorsa imamın duası kabul olmaz. Bu imam lanetlidir. İmam her zaman cemaatle haşır neşir olacak. Cemaatini arttırmanın hesabını yapacak. Nereden geldi bu adam demeyecek. Eğer cemaati camiden kaçırıyorsa o imam melundur. 
 
KOCASYLA KÜSEN KADININ DUASI KABUL OLMAZ

Duası gırtlağından öteye gitmeyen diğer bir kısım da kocasını kızdıran kadındır. Burada kızdırandan kasıt, kocası ile basit bir meseleden dolayı kavga etmiş,  ardından da yatağını ayırmış kadındır. Bu kadından kocası razı oluncaya kadar duası kabul olmaz. Duası ret olunacak bir kısımda efendisinden kaçan köledir. Böyle kişiler de lanetlidirler. Allah bizleri duası kabul olunmayacak kullardan eylemesin. Bu hadis, Beyhaki ve Tirmizi’den güzel senet ile nakledilmiştir. 
 
BELAYI KENDİNİZDE ARAYIN

Peygamber Efendimiz, bir hadisi şeriflerinde de, “Üç şey vardır ki insan bundan kurtulamaz” buyuruyor.  Bunlar her insanda var olan zaaflardır. Bunlardan birincisi bir şeyi uğursuz saymaktır. Mesela önünden bir şey geçti. Bir hayvan geçti. Onu kötüye yorumlar. Bunlardan hiçbir şekilde zarar gelmez. Eğer sen besmele çekmişsen bir şey olmaz. Olduğu zaman da zaten belayı kendinde ara. Adamın önünden kedi geçiyor. Uğursuzluk gelecek diyor. Kedinin ne suçu var arkadaş…  Uğursuzluk saymak, insanların bir hastalığıdır. Bir diğer zaaf ise suizandır. Bu da çok yapılan bir yanlıştır ve herkeste vardır. Bak şu adama bize nasıl bakıyor der. Şu kötülük yapacak gibi duruyor der. Böyle yapmamak, insanlar hakkında iyi düşünmek gerekir. Bir de bütün insanlarda yaygın olan haset hastalığıdır. Mesela aynı okuldan mezun olmuşsunuzdur. Sen bir okul kazanmışsındır ama o bir yeri kazanamamıştır. Sana haset eder. Şuna bak nasıl da kazandı der. Kardeş kardeşe bile haset eder. İnsanoğlu böyledir. Daha dünyada iki adam varken vardı bu hastalık. Haset bütün iyilikleri yok eder.  Onun için haset etmeyeceğiz. Bu hastalıklardan kurtulacağız. Allah bizlere ve tüm Ümmeti Muhammed’e yardım etsin. Amin.

Prof. Dr. Cevat Akşit / Milli Gazete

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar