Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Malatya Müftüsü Uyardı “Mevlit Yapmayı Bilmiyorsunuz”

2017-02-25 06:40:54
Malatya Müftüsü Uyardı “Mevlit Yapmayı Bilmiyorsunuz”

İslam dininde cenazeden sonra okunan mevlitlerin olmadığını dile getiren Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, cenaze sahiplerini cenazeden sonra masrafa sokmanın uygun olmadığını söyledi. Çimen, “Bazılarının mevlit okutmak için borca girdiği, kredi çektiği evi için önemli olan bazı değerlerini sattığı söyleniyor. Dinin böyle bir emri yoktur. Dinde böyle bir sünnet yoktur. Bunlara gelenek diyebiliriz” dedi.

‘Bir Müslüman’ın mevlit ve düğünü nasıl olmalıdır?’ soruları hep sorula durmuştur. Bu anlamda; bir Müslüman’ın düğünü nasıl olmalıdır, bir cenazeden sonra vefat edenin arkasından okunan 3, 7, 40, 52’inci gününde okutulan mevlitlerin dinimizdeki yeri nedir, sorularını cevaplayan Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bazı bölgelerinde taziye konusunun farklı şekilde yaşandığını dile getiren Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, taziyenin İslam dininde var olduğunu söyledi.

TAZİYE KİŞİNİN DERDİNE ORTAK OLMAKTIR

Taziyenin cenazesi olan kişiye yardım etmek olduğunu belirten Müftü Çimen, “Taziyenin İslam dininde önemli bir yeri vardır. Taziye cenazesi olan şahsın derdine, tasasına, kederine ortak olmaktır. Taziye, cenazesi olana yardım etmektir, o kişinin o gün derdine ortak olmaktır. Ona külfet olmamaktır. Onun işine yardımcı olmaktır. Onu yalnız bırakmamaktır. İhtiyaçlarında yardımcı olmaktır. Çünkü o gün onun diğer işlerini görme imkânı yoktur. Hz. Cafer vefat ettiğinde Peygamberimiz diyor ki, ‘onun evine yemek götürün. Çünkü onun bu işleri yapacak vakti ve zamanı yok.’ Peygamber Efendimiz böyle söyleyerek bizi cenaze sahibine destek olmaya yönlendiriyor. Esas olan budur” şeklinde konuştu.

BUNLAR SONRADAN UYDURULAN ŞEYLER

Bir cenazenin arkasında okutulan 3, 7, 40 ve 52’nci gün mevlitlerine de değinen Müftü Çimen, şunları kaydetti:

“Cenaze sahiplerini, cenazesi olan insanları külfete sokmak, masrafa sokmak uygun değildir. Bu, dini inançlarımıza da uygun değildir. Bu itibarla cenaze sahiplerinin cenazenin 3’üncü gününde Mevlit adı altında birçok insana yemek vermesi, birçok külfete katılması da sünnete uygun değildir.  Bu dini bir vecibe değildir. Dinin bir emri değildir. Tam tersine Peygamber Efendimiz ‘cenaze sahiplerine yardım edin yemek götürün’ diyor. ‘Onlardan yemek yiyin onlardan ikram alın’ demiyor. Bu dinin yapısı ölçüleri ortadayken Malatya’mızda ve birçok bölgelerimizde 3’üncü gün, mevlit adı altında yemekler yapılıyor. Bazılarının yemek vermek için borca girdiği, kredi çektiği evi için önemli olan bazı değerlerini sattığı söyleniyor. Hiçbir kimse ‘Sen cenazenin üçüncü gününde niye yemek vermedin?’ diyemez. Dinin böyle bir emri yoktur. Dinde böyle bir sünnet yoktur. Dinde böyle bir vecibe yoktur. Kırkıncı günü, elli ikinci günü sonradan uydurulan şeyler, geleneklerdir diyebiliriz.”

DÜĞÜNLERİMİZ SÜNNETE UYGUN OLMALIDIR

‘Bir Müslüman’ın düğünü nasıl olmalıdır?’ sorusuna da cevap veren Müftü Çimen, “Müslümanların düğünleri, dernekleri, kendi inanç ölçülerine ve kültürel değerlerine uygun olmalıdır. Bu, bütün merasimlerimizi, hayatımızın içindeki bütün yaşantımızı kapsar. Ama bir şey ifade edeyim, düğünlerimiz de cenaze merasimleri gibi olmamalıdır. Düğünler eğlenme, sevinme günleridir. Burada da insanlar meşru şekilde haram ve helal kurallarına uyarak eğlenebilirler. Düğünlerimiz de cenaze merasimine dönüştürülmelidir. Düğünlerimizde velime dediğimiz düğün yemekleri olabilir, dualar olabilir, konuşmalar olabilir. Ama bunlar da dinin emri değil. Siz düğünlerinizi cenaze merasimine dönüştürürseniz birtakım insanlar başka yerlerde başka arayışlara girerler. Düğünlerimiz de sünnete uygun olmalıdır. Peygamber Efendimizin hayatındaki düğünlerde meşru şekillerde eğlenceyi de görürsünüz” diye konuştu.

http://www.busabahmalatya.com/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar