Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Medine Tarihi

Hicrete kadar Medine-i Münevverenin adı Yesrib idi.

2017-08-02 05:17:05
Medine Tarihi

Hicrete kadar Medine-i Münevverenin adı Yesrib idi. Eski devirlerde, Curhumlar ve Amâlikalılar’dan bir grup, Medine’ye gelip yerleşmişler; Evler inşa etmişler; bedevilerin aksine ziraata önem vermişler; zamanla sayıları arttığı için evler sıklaşıp çoğalmış ve Medine -Yesrib- küçük bir şehir halini almıştır.

Yahudiler, Babil sürgününden sonra, güneye göç etmişler; Hayber ve Medine gibi Hicaz bölgesindeki şehirlere yerleşmeye başlamışlardı.

Romalıların Filistin ve Suriye’yi işgalleriyle bunların sayıları daha da artmış ve güçlü bir topluluk olarak ortaya çıkmışlardı.Kazandıkları güç sayesinde, Curhumları ve Amâlikaları Medine’den çıkararak şehre hakim olmuşlardı.

Ancak Yahudilerin hakimiyeti uzun sürmedi. Yemendeki Me’rib Seddi yıkılnca, yaşamları zorlaşan, EVS ve HAZREC kabileleri verimli toprakları olan Medine’ye göç etmişle; zamanla güçlenerek, Medine hakimiyetini ellerine geçirmişler ve Yahudilerin şehir dışında ikamet etmelerine izin vermişlerdi.

Medineye çok yakın olan -işaret ettiğimiz- bu yerleşim bölgelerinde, yüksek duvarlar ve kaleler inşa ederek, hayatlarını güvence altına alan Yahudiler; din ve düşünce tarzlarından başka, her bakımdan -çıkarları için- Araplara benzemişler, kabile taksimatı, kılık kıyafet, şahsi adlara kadar Araplaşmışlardı.

Fakat hiç bir zaman Yahudi olduklarını unutmamışla, Araplarla kaynaşmamışlar, hep Yahudilikleriyle böbürlenmişler kitap ve ilim sahibi oldukları için de her fırsatta Arapları aşağılamışlardır.

Arapların arazilerini ve mallarını kendileri için helal bilmişler, meşru yollardan olmasa dahi, Arapların sırtından büyük servetlere sahip olmuşlar, kanlarını emmişlerdir. Ticarette, çok mahir insanlardı. Hububat, hurma, alkollü içkiler ve giyim eşyaları gibi önemli mallar ellerinde idi. Bu malları ithal eder, hurma ihracatı yaparlardı. Ayrıca, riba (faiz) ile teamül ederler ve tefecilikte bir rakipleri daha yoktu.

Bütün Araplara, özelliklede kabile reislerine, yüksek faizlerle borç para verirler, ödeyemeyecek hale geldiklerinde de mallarına ve topraklarına el koyarlardı. Bunlar yetmezmiş gibi, bir yandan da şehir hakimiyeti ellerinde olan, EVS ve HAZREC kabilelerinin arasını açmak, birbirine kırdırmak için sürekli entrikalar çevirirlerdi. Bu işte öyle başarılar oldular ki, sonunda iki kardeş kabile birbirine girdi, Yüz yirmi yıl süren savaşlarda, binlerce arap öldü evleri ve bahçeleri harap oldu.

Bir yanda, aralarındaki uzun süren savaşlar sebebiyle zaif düşen Arapla, diğer yandan da, güçlendikçe güçlenen, özellikle de şehrin ekonomisine tamamen hakim olan İsrailoğulları -yahusdiler-…

Bu korkunç tablo, Rasulullah Efendimizin hicretine kadar devam edegelmiştir.

Bahsettiğimiz Yahudiler 3 kabile idiler.

A-Kaynuka oğullar

B-Kurayza oğulları

C- Nadır oğulları

Medine de cerayan eden savaşları, yapılan zulümleri ve sömürüleri çok kısa olarak izah etmeye çalıştık.

Rasulullah Efendimizin hicreti, doğan bir güneş gibi karanlık ufukları aydınlatmış, her yer nura gark olmuş, Medine-i Münevverede de bambaşka bir hayat başlamıştı.

Medine-i Münevvere’nin İsimleri

Medine-i Münevvere’nin Kur’an-ı Kerim’de ve sahih hadislerde geçen isimleri şunlardır:

1- El-Medine: Allah Teâlâ şöyle buyurur: (Medine halkına ve onların çevresinde bulunan bedevi Araplara, Allah’ın Rasulü’nden geri kalmaları ve onun canından önce kendi canlarını düşünmeleri yakışmaz.) (1)

2- Tâbe: Bu kelime, ya “tıyb (güzel kokudan)”dan gelmedir. Veya “tıybu’l ayş bihâ (ondaki hoş yaşantı)”dan, “hulûlu’t tıybi bihâ (iyiliğin ona inmesi)”nden veya alimlerin buna benzer zikrettiği sözlerden gelmektedir.


Câbir b. Semura radıyallahu anh’tan şu rivayet edilir: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle derken işittim: “Allah Teâlâ Medine’yi “Tâbe” olarak isimlendirdi.” (2)

3- Taybe: Bu şekilde isimlendirilmesinin nedeni, “Tâbe” olarak isimlendirilmesindeki neden gibidir. Çünkü iki kelimenin kökü aynıdır.

Fatıma binti Kays’tan rivayet edilen Cessâse hadisinde, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurur: “Bu Taybe’dir. Bu Taybe’dir. Bu Taybe’dir.” (3)

4- Ed-Dâr: Burada kastedilen, “Dâru’l Hicra (Hicret Yurdu)”dur. Allah Teâlâ şöyle buyurur: (Daha önceden ed-Dâr’ı (Medine’yi) yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine hicret edenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık hissetmezler. Kendileri zaruret içinde bulunsalar bile, onları kendilerine tercih ederler.) (4) İbni Kesir rahimehullah şöyle der: “Allah Teâlâ daha sonra Ensar’ı överek; onların faziletini, şerefini, değerini, haset etmediklerini ve ihtiyaçları olmasına rağmen fedakarlık yaptıklarını açıklayarak şöyle buyurur: (Daha önceden ed-Dâr’ı (Medine’yi) yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler…) Yani, Hicret Yurdu’na Muhacirlerden önce yerleştiler ve onların bir çoğundan önce iman ettiler.

Medine-i Münevvere ile ilgili sahih hadislerde geçen ve bazı alimlerin Medine’nin isimleri arasında saydığı sıfatlar ise şunlardır:

1- Ed-Dır’u’l Hasıyne: (Sağlam Zırh) Câbir b. Abdillah radıyallahu anh, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu rivayet eder: “Rüyamda sağlam bir zırh (dır’un hasıyne) içinde olduğumu gördüm. Onu, Medine olarak yorumladım.” (5)

2- Medhalu’s Sıdk: (Doğruluk Kapısı) İbni Abbas radıyallahu anhuma’dan, şöyle dediği rivayet edilir: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’de idi. Sonra, hicret etmesi emredildi ve kendisine şu ayet indirildi: (Ve şöyle de: “Rabbim! Gireceğim yere beni doğrulukla girdir ve çıkacağım yerden benim doğrulukla çıkmamı sağla! Bana senin tarafından hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver!”) (6)

(1) 9/et-Tevbe/120
(2) Müslim; Kitâbu’l Hacc, Bâb: El-Medinetu Tenfi Şirârahâ
(3) Müslim; Kitâbu’l Fiten ve Eşrâti’s Sâa, Bâb: Kıssati Cessâse
(4) 59/el-Haşr/9
(5) Ed-Dârimi; Es-Sünen; Kitâbu’r Ru’yâ, Hadis no: 2065
(6) 17/el-İsrâ/80. Tirmizi; Kitabu Tefsiri’l Kurân An Rasulillah, Hadis no: 3064, İmam Ahmed; el-Müsned, Hadis no: 1847

Not: Bu bilgilerin derlenmesinde, www.taiba.org sitesinden yararlanılmıştır

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  9
  23
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  9
  15
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar