Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Mehmet Görmez, İslam Üniversitesi'nin Rektörü mü Oluyor

Cumhurbaşkanı'ndan başka görev isteyen DİB Başkanı Görmez, İstanbul'da kurulacak Uluslararası İslam Üniversitesinin rektörü mü olacak

2017-07-26 07:43:37
Mehmet Görmez, İslam Üniversitesi'nin Rektörü mü Oluyor

Türkiye gündemine bomba gibi düşen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez'in istifa etti, görevdenalındı, görevi ade etti söylemleri devam ederken, Körfez ülkeleri dönüşü açıklama yaparak yenibir soruya zemin açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "benden başka görev istedi" sözü açıklığa kavuşmaya başladı.

AKPARTİ hükümetinin kurulmasından bu yana başarılı şekilde ve tüm saldırılara rağmen uslubunu, efendiliğini ve başarı çizgisini düşürmeyen Prof.Dr.Mehmet Görmez'in başkanlığı bırakması konuşulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın benden başka görev istedi sözü üzerine gözler bu görevin ne olacağına çevrildi.

Kuislerden yapılan duyumlara göre iki ayrı görevden birinin verileceği belirtilse de Görmez'in yıllardan beri hayalini kurduğu Türkiye'de Uluslararası İslam Üniversitesi projesinde kurucu üye olarak görev alması gösterildi.

Cumhurbaşkanı, Görmez’in görevden alınıp alınmadığına dair soruya f"arklı bir görevle devam etme talebi" söz konusu yanıtını vermiş ve: “Henüz böyle bir adım yok. Geleceğe yönelik sayın başkanın farklı bir görevle devam etme talebi söz konusu. Başkan başka bir görev istedi, başbakanla görüşeceğiz. Bu da sayın başkanla karar verilecektir. Başkan hala görevinin başında. Ancak şu an görevden alma söz konusu değil.” demişti.

Diyanet İşleri Başkanı (DİB) Mehmet Görmez'in de yıllardan beri düşü olan yeni bir proje olarak lanse edilen Türkiye’de “Uluslararası İslam Üniversitesi” kurulacağının çalışmalarının başlaması idi.

Geçtiğimiz yıllarda, Hükümet, İstanbul’da “Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” adı altında Türk yükseköğretim sisteminde örneği olmayan “uluslararası” statülü bir üniversitenin kurulması için yasa tasarısını TBMM’ye sunmuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da yönetiminde yer alacağı İslam Üniversitesi’nde tıp, hukuk, siyasal bilgiler fakülteleri de olacak. Bu üniversite, öğrenci kabul edebilecek, yurtdışına fakülte kurabilecek, yurtdışından gelen öğrencileri protokoller aracılığıyla Türkiye’de başka üniversitelere yerleştirebilecek. Aöıklamalarda, kurulacak üniversitenin Mısır’daki El Ezher Üniversitesi’ne benzer bir yapıda olacağışeklinde idi.

Diyanet Danışma Kurulu’nda: Üniversitenin faaliyet alanları, stratejik planına ilişkin görüş vermek üzere oluşturulacak “Üniversite Danışma Kurulu”nda Milli Eğitim Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, YÖK, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı da yer alacak.

Yurtdışından öğrenci kabul edecek: İslam Üniversitesi yurtdışından öğrenci kabul edecek ve öğrencilerin Türkiye’deki diğer üniversitelere yerleştirilmesi için yükseköğretim kurumlarıyla protokol yapabilecek. İslam Üniversitesi Türkçe dışındaki dillerde program açma, yabancı yükseköğretim kurumlarıyla ortak program yürütmeye yönelik anlaşma da yapabilecek.

Konu ile ilgili olarak, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam dünyasındaki üniversitelerin bir ilim kaynağı olmaktan uzaklaştığını görmekten üzüntü duyduğunu belirtti. Başkan Görmez, bu nedenle İstanbul’da Türkçe, Arapça ve İngilizce eğitim verecek bir İslam Üniversitesi kurmaya karar verdiklerini söylemişti.

NEDEN TÜRKİYE'DE İSLAM ÜNİVERSİTESİ

Görmez, bu konuda şu açıklamayı yapmıştı.“İslam dünyasındaki üniversitelerin bir ilim kaynağı olmaktan uzaklaştığını üzülerek görüyoruz. İlmi seviyelerinde bir düşüş görüyoruz. Bu nedenle İstanbul’da akademik çalışmaları ve ilmi gelişmeleri destekleyecek Türkçe, Arapça ve İngilizce derslerin verildiği bir üniversite açmaya karar verildi..Mısır, Pakistan, İran ve Malezya’daki İslam üniversitelerinin “dünyadaki sorunlara çözüm bulmayı başaramadığı da bilinen gerçekttir. Uluslararası İslam Üniversitesi Türkiye’deki aşırı muhafazakar ilahiyatçıların ve ilimcilerin hakimiyetine girmezse İslam dünyasına anlamlı bir katkı sunabilir.

İslam Üniversitesinin hali hazırda eğitim veren 29 Mayıs Üniversitesi’nin İstanbul Ümraniye’deki  yeni binasınınnın “Uluslararası İslam Üniversitesi” için kullanılacağı da verilen açıklamalar içinde yer almıştı.

7 yıl Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı, 7 yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı görevini üstlenen Görmez’l verilmesi düşünülen ikinci görev olan DEAŞ, Boko Haram, FETÖ gibi İslam imajına zarar veren terör örgütlerine karşı dünyaya gerçek İslam’ı anlatmaya yönelik hazırlanacak bir yurtdışı görevinin başına getirilecek olması ki bu zayıf bir ihtimal olarak gösteriliyor 

mahihaber.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar