Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Mescid-i Aksa ziyareti caiz

2017-02-25 06:13:23
Mescid-i Aksa ziyareti caiz
Kudüs Halil İbrahim cami

Rasulullah (sas.) Beytü’lMakdis (Mescidi Aksa) için buyurdu ki:

“{Orası) mahşer (kı­yamet günü) yeridir. Oraya varıp içinde namaz kılınız. Çünkü o’nda kılınan bir namaz, başka yerde kılınan bin namaz gibidir.”

Geçtiğimiz yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kudüs bağlantılı umre turları başlamış, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez de Miraç Kandili’nde Mescid-i Ak­sa’ya gitmişti. Cumhuriyet tarihinde ilk kez gerçek­leşen bu ziyarette, Prof. Görmez, Mescid-i Aksa’da Cuma namazını kıldır­mış ve hutbe okumuştu. Geçen hafta da Diyanet’in Kudüs turlarının başladığı haberini okuduk. Filistinli Müslümanları oldukça sevindiren bu gelişmeler aslında sessiz sedasız ger­çekleştirilen tarihi adım­lar. Çünkü İslam ­sında Filistinliler dışındaki Müslümanların Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmesinin haramlığı ya da helalliği tartışmaları devam ediyor. Müslümanların Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmelerinin İsrail’i tanı­mak anlamına geldiğini savunan alimler gidilme­mesi gerektiği yönünde fetva veriyor. Gidilmesi konusunda problem olmadığı, hatta Mescid-i Aksa’nın Müslümansız kalmaması için mutlaka gidilmesi gerektiğini düşü­nenler de var.

Kimi haram diyor kimi gereklilik
Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El Karadavî’nin Müslümanların Kudüs’ü ziyaret etmelerinin haram olduğu yönündeki fetvası belki de bu konunda nirengi noktası oldu. Karadavi’ye göre Kudüs’ü ziyaret etmek hem İsrail’i tanımak hem de maddi açıdan desteklemek anla­mına geliyor. Bu nedenle kesinlikle gidilmemeli. Ürdün’deki İslami Eylem Cephesi Merkezi Alimler Komis­yonu da yayınla­dığı fetvada işgal altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmenin büyük günahlardan olmasa da onlara yaklaşan bir günah olduğunu söyledi. Merkezi Gazze’de bulunan Filistin Alimler Birliği de aynı görüşü paylaştıklarını açıklamıştı.

Aksa ziyareti caiz
Mescid-i Aksa’nın vaizi Raid Fethi, Karadavi’nin fetvasının neticesine bakılması gerektiğini söylerken, ziyaretin caiz olduğunu ancak işgalci İsrail’in bir günde binlerce Müslüman’ın Mescid-i Aksa’ya girmesine izin vermeyeceğini de ekliyor.

Çağrımız Türklere
Avrupa ve ABD’de yaşayan Müslümanlara ve Türklere, Mescid-i Aksa’ya gelmeleri konusunda çağrıda bulunduğunu ancak Arapları bunun dışında tuttuğunu anlatan Fethi, sebep olarak, İsrail’in Araplara uyguladığı politikayı gösteriyor. İsrail’in Mescid-i Aksa için çok az kişiye izin verdiğini söyleyen Fethi, Türkiye’ye şu sözlerle teşekkür ediyor: “Biz burada kendimizi yalnız hissetmiyoruz. Buradan sizin aracılığınızla Türk hükümetine ve halkına teşekkür ediyorum. Bize destek oluyorsunuz. İşgalci İsrail güçlerinin karşısında olduğunuz için Kudüs’ün yanında olduğunuz için. Bu arada Türk kardeşlerim yaşananları görüntüler ve fotoğraflar aracılığıyla tüm dünyaya duyurdu. Bu bizim için çok önemli.”

Görmez gitmek istediği halde 3 yıl erteledi
Tartışmalar devam ederken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez bile El-Karadavi’nin fetvası sonrası Mescid-i Aksa’ya gitmek istedi halde 3 yıl ertelediğini söyledi. Bu tartışmanın ciddi bir tartışma olduğunu dile getiren Görmez, özellikle Enver Sedat’ın ziyaretiyle bu durumun gündeme geldiğini söylüyor.

Siyasi Bir fetva
Prof. Mehmet Görmez, fetvaların dini sebeplerini ve kaynaklarını incelediklerini anlatırken, sonuç olarak bunların siyasi bir fetva olduğu kanaatine vardıklarına dikkat çekti. Ziyaret yapılmamasının Kudüs’ü işgalcilere terk etmek olduğunu belirten Görmez, Kudüs’ün murabıtlarını ve murabıtalarının, Filistinlilerin cezalandırılması olduğuna da vurgu yapıyor.

İsrail’i destekleyene boykot yok
Boykot edilmesi gereken bir sürü şey varken, Kutsi Şerif’i ziyaretin neden boykot edildiğini soran Görmez, “Çocuklarınızı İsrail’e destek veren ülkelerde okutuyorsunuz, orada malikaneler ediniyorsunuz ekonomik güçlerinizle onlara destek veriyorsunuz. Ama sadece Kutsi Şerif’i ziyaret etmemenizi dini bir temele dayandırırsanız bunun doğru olmadığını açıkça söylüyorum” diyerek tepkisini dile getiriyor.
İşgal altında da gidilir

20 yıldır Kudüs turlarında görev alan ve bu davaya kendini adayan Musa Biçkioğlu’nun da görüşlerine de yer verilen yazıda şu ifadeler yer alıyor;
“Peygamber Efendimiz Hudeybiye barışını yaptığı umre seferine çıktığında Mekke fethedilmemişti. Hudeybiye’den bir yıl sonra tekrar gidip kaza umresini icra ettiğinde yine Mekke fethedilmemişti. Miraç gecesi Peygamber Efendimiz Kudüs’e götürüldü ve Kudüs fethedilmemişti. Bu örnekler bize Kudüs işgal altında olsa bile gidilebileceğini gösteriyor.”

Acil harekete geçilmeli
Bugün binlerce Müslümanın Mescid-i Aksa’ya giremediğini ve bu nedenle Mescid-i Aksa’nın cemaatsizliği problemi olduğunun altını çizen Biçkioğlu cümlelerine şu sözlerle devam ediyor;
“Cemaati olmayan bir binanın, bize ait olması sorgulanıyor. İsrail bizim nüfusumuz Müslümanların iki katı ama bize düşen mabedin büyüklüğüne bakın diyor. Bu açıdan Mescid-i Aksa’nın doldurulması çok önemli. Müslümanların çok acil harekete geçmesi lazım.”

Sisi varken siyasi fetva olmaz
Karadavi’nin fetvasının siyasi bir fetva olduğunu söyleyen Biçkioğlu, “Beşar Esed ve Sisi’nin olduğu bir altyapımız varken nasıl siyasi fetva verebiliriz” diye soruyor. Filistin halkının ziyeratçilere ihtiyacı olduğunun Karadavi’ye söylendiğini, Arap olmayan Müslümanların gelişinin teşvik edilmesine dair söylemlerin ortaya çıktığını fakat bunun yeterli olmadığını söyleyen Biçkioğlu, “Araplar için de turizm değil inanç bazlı organizasyonlar yapılabilir. Kuveyt Bahreyn, Katar gibi ülkelerden Müslümanların gelmesi hayırlı işlere kapı açacaktır” diyor.

Harem-i Şerif’in statüsü değiştirilmeye çalışılıyor
Kudüs Büyükelçimiz Mustafa Sarnıç, Kudüs’ün Türkler için vazgeçilmez olduğunu belirterek Osmanlı döneminde hassasiyetle korunmuş bu tarihi statükonun muhafazasının Türkiye için çok büyük önem arz ettiğini söylüyor.

İsrail’in 1967 yılında 6 gün savaşı sonucunda Kudüs’ün çok kültürlü kimliği ve şehirdeki İslam varlığının tehdit altına girdiğini anlatan Mustafa Sarnıç, “Özellikle Harem-i Şerif’in statüsünü değiştirme yönünde yapılan girişimler ve Müslümanların ibadet özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar sadece Filistinliler nezdinde değil, tüm İslam dünyasında ciddi rahatsızlığa yol açıyor” diyerek Aksa’nın sahip çıkılmasına dair herkese önemli sorumluluklar düştüğünü dile getiriyor.

Hem maddi hem manevi katkı
Büyükelçi, Kudüs’e gelerek Mescid-i Aksa’nın ziyaret edilmesinin, burada yaşayan ve Mescid-i Aksa’nın hamisi konumunda bulunan Filistinli kardeşlerimiz için manevi bir destek olmasının yanı sıra, onlara sosyal, ticari ve ekonomik açıdan da bir katı olduğunu belirtiyor. Sarnıç Kudüs gibi insanlık tarihiyle özdeş, böylesine yüksek kutsiyete sahip bir merkezde görev yapmanın büyük bir onur olduğunu da ekliyor.

http://www.gercekhayat.com.tr/aktuel

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar