Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Mevlit Kandili idrak edildi

Hazreti Muhammed Mustafa'nın (sav) dünyaya teşrif ettiği bu gecede tüm camiler dolup taştı

2017-11-29 22:27:00
Mevlit Kandili idrak edildi

Alemlere rahmet olarak gönderilen son Peygamber Hazreti Muhammed Mustafa'nın (sav) dünyaya teşrif ettiği bu gecede tüm camiler dolup taştı.

SELİMİYE'DE MEVLİD KANDİLİ COŞKUSU

Edirne'de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Selimiye Camii'nde Mevlid Kandili coşkusu yaşandı. 

Mimar Sinan tarafından yapılan ve Osmanlı döneminin en önemli mimari yapılarından biri olan asırlık cami Selimiye, Mevlid Kandili münasebetiyle Müslümanların akınına uğradı. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (s.a.v) dünyaya teşrifinin kutlandığı mübarek Mevlid Kandili'ni tarihi camide değerlendirmek isteyen vatandaşlar, Selimiye'ye akın etti.

Akşam namazını kılan cemaat camiden, ardından Edirne İl Müftülüğü'ne bağlı görevlilerce okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif'i ve birbirinden güzel ilahileri dinledi. Cemaat, 'Mevlid' konulu vaazı da dinleyerek dolu dolu bir gece yaşadı.

İstanbul

Mevlit Kandili dolayısıyla Sultanahmet Camisi'nde program düzenlendi.

Kandil dolayısıyla kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi, Sultanahmet Camisi'nde saf tuttu. Namaz kılıp, dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahilerle kandilin manevi havasını yaşadı. Cami çıkışında vatandaşlara lokum ve simit ikram edildi.

Camide cemaate hitap eden İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Hz. Peygamber'in hayatından kesitler anlattı.

Mevlit Kandili nedeniyle vatandaşlar Eyüp Sultan Camii'ne akın etti. Vatandaşların kandil coşkusu drone ile havadan görüntülendi. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in dünyaya geldiği gün olan Mevlit Kandili'ni idrak etmek için Eyüp Sultan'a gelen vatandaşlar, Eyüp Sultan türbesinin önünde dua edip, Kur'an-ı Kerim okudu. Mevlit Kandili'nde yatsı namazını Eyüp Sultan Camii'nde kılmak isteyen birçok vatandaş yer bulamayarak cami avlusuna serilen hasırlarda namaz kıldı. Vatandaşların Eyüp Sultan Camii'ne akın etmesi drone ile havadan görüntülenirken, caminin eşsiz güzelliği akşam ışıklandırması ile taçlandırıldı.

Yatsı namazı için Eyüp Sultan'a gelen Nigar Doğandurdu, "Buraya arkadaşlarımla birlikte geldim tek olduğumuz zaman gelmek zor olabiliyor. Eyüp Sultan'a ibadet etmek için geldik, Rabbimize karşı görevlerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Namaz sonrası duygularını aktaran Ensar Batır, "Tüm Türkiye'nin, tüm Müslüman aleminin kandilini kutluyorum. İmkan buldukça Eyüp Sultan'a geliyoruz. İbadetlerimizi ve dualarımızı ediyoruz" şeklinde konuştu.

BURSA'DA CAMİLER DOLDU

Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlit Kandili'nde Bursa'daki camiler doldu taştı. 

Peygamber Efendimizin doğum günü olan Mevlit Kandili'nde Ulu Camii hınca hınç doldu. Tarihi mabede akın eden vatandaşlar, yatsıdan evvel okunan Mevlid-i Şerifi Kur'an-ı Kerim'i dinledi. Mübarek geceyi huşu içinde idrak eden vatandaşlar, tarihi bir gün yaşadı. Çevre illerden de gelenlerin olduğu Ulu Camii'nde kandil coşkusu dualarla yaşandı.Her yaştan insanın yoğun ilgi gösterdiği Ulu Camii, en yoğun gecelerinden birini yaşadı

Mevlit Kandili dolayısıyla Şanlıurfa'da vatandaşlar, camilere adeta akın etti.


"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan ve inanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da, çevre illerden gelen çok sayıda kişi de kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hazreti Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen makamı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelenler camilerde namaz kıldı, Kur'an-ı Kerim okudu. Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okutuldu.

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından vatandaşlara süt ve şeker ikram edildi.

Mersin, Hatay ve Adana'da Mevlit Kandili dolayısıyla çeşitli programlar düzenlendi.

Mersin'in Tarsus ilçesinde milattan sonra 2. yüzyıl başlarında putlara tapmayı reddeden 7 gencin, sığınarak 309 yıl uyudukları rivayet edilen ve halk arasında "Yedi Uyurlar Mağarası" olarak da bilinen Ashab-ı Kehf Mağarası, Mevlit Kandili dolayısıyla çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Mağaraya gelip dua eden vatandaşlar, ibadetlerini de mağaranın yanında bulunan camide yerine getiriyor.

Kur'an-ı Kerim'in Kehf Suresi'nde de bahsi geçen Ashab-ı Kehf Mağarası, diğer semavi dinlerin kitaplarında da anılıyor.

Ashab-ı Kehf Mağarası'nın Tarsus ilçesi dışında Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde ve dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu da öne sürülüyor.


Hatay

Hatay'da ise vatandaşlar, Hazreti Muhammed'in doğum yıl dönümünün kutlandığı Mevlit Kandili dolayısıyla Anadolu'nun ilk camisi olarak bilinen Habib-i Neccar'ı doldurdu.

Programda, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, vaaz verdi, Kuran-ı Kerim tilaveti, mevlit okundu ve dualar edildi.

Program sonunda vatandaşlara, Hatay Büyükşehir Belediyesince kandil simidi dağıtıldı.

Adana

Adana'da da, Türkiye'nin kullanım alanı açısından en büyük camilerinden olan Hacı Sabancı'da düzenlenen program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.


İlahilerin söylendiği program sonunda vatandaşlara lokum ikram edildi.

Programa, Adana İl Müftüsü Hasan Çınar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Malatya

Malatya'da Müftülük tarafından Mevlit Kandili dolayısıyla tarihi Hacı Yusuf Taş Camisi'nde program düzenlendi.

Namaz öncesi camide vaaz veren İl Müftüsü Ümit Çimen, gecenin önemine değinerek, Müslümanların bunu en güzel şekilde değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Namazın ardından Kuran-ı Kerim ve mevlit okundu.Camide vatandaşlara şeker ikramında bulunuldu.

Darende ilçesinde de Mevlit Kandili dolasıyla Somuncu Baba Külliyesi'nde düzenlenen programa vatandaşlar ilgi gösterdi.

Denizli'de Mevlit Kandili, camilerde düzenlenen programlarla idrak edildi.

Delikliçınar Yeni Cami'sinde düzenlenen ve vatandaşların ilgi gösterdiği programda camiyi dolduran vatandaşlar, dua edip namaz kıldı.

Kılınan yatsı namazının ardından İl Müftüsü Mehmet Aşık, camilerin çocuklarla şenlendiğini söyledi.

Hayatın her alanında Hz. Peygamberin örnek alınması gerektiğini vurgulayan Aşık, "Tüm İslam aleminin Mevlit Kandilini kutlarım." dedi.

Konya'da Mevlit Kandili'nde vatandaşlar Mevlana Hazretlerinin türbesine akın etti.

Mevlit Kandili dolayısıyla vatandaşlar önce camileri doldurdu, daha sonra Mevlana Hazretlerinin türbesini ziyaret etti. Vatandaşlardan bazıları Hazreti Mevlana'nın sandukası başında dua ederken, bazıları ise türbe bahçesinde ellerini semaya açtı. Vatandaşlar, bu ayların İslamiyet için kardeşlik ayları olduğunu ifade ederek, "Bu günü yaşamak bayramların en güzeli. Çok sevinçliyiz. Ne mutlu Allah bizi bu günlere eriştirdi" şeklinde duygularını ifade etti. 

Mevlit Kandili tüm Türkiye'de olduğu gibi Van'da da kutlandı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in dünyaya geldiği gün olan Mevlit Kandili'ni idrak etmek isteyen vatandaşlar camilere akın etti. Ulu Cami'ye gelerek namaz kılan vatandaşlar bol bol dua etti. Programda konuşan İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Mevlit Kandili nedeniyle il genelinde çok sayıda programların düzenlediğini belirterek, "Şu ana kadar 400 program gerçekleştirdik. Bu, hafta boyunca çok daha büyük sayılara ulaşacaktır. Bütün mahallelerimizde, köylerimizde, ilçelerimizde ve merkezimizdeki bütün camilerimizde Mevlit Kandili münasebetiyle programlar hazırladık. İnşallah büyük bir ahlak üzerine yaratılan ve alemlere rahmet olarak gönderilen efendimizin bize gösterdiği istikamette hareket etmek ve peygamber efendimizi tanımak amacıyla biz bu haftamızı dolu dolu geçireceğiz. Bu kapsamda Mevlit Kandili'nin ülkemize, milletimize, insanlarımıza, bütün İslam ve insanlık alemine; bundan bin 400 yıl önce nasıl o iksirden istifade edipte mutluluğa ulaşan insanlar olduğu gibi bize de nasip eylesin" dedi.

Öte yandan vatandaşlar ise kandilin İslam coğrafyasında barış, huzur ve kardeşliğe vesile olmasını diledi. -

Adıyaman

Adıyaman'da kandil dolayısıyla Ulu Cami'de program düzenlendi.

Akşam saatlerinde camileri dolduran vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif'i dinleyip dua etti.

Camide görevliler, Hazreti Muhammed'in hayatından kesitler paylaşarak, gece dolayısıyla yapılacak ibadetleri anlattı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta Mevlit Kandili dolayısıyla camilerde düzenlenen programlara vatandaşlar ilgi gösterdi.

Kadın ve çocukların da yer aldığı programlarda Suriye ve Filistin olmak üzere tüm İslam alemindeki sıkıntıların sona ermesi için dualar edildi.

Kilis

Kilis’te ise vatandaşlar, Üniversite Camisi'nde gerçekleşen programa katıldı.

Yatsı namazının kılınmasının ardından, camide Kuran-ı Kerim ve mevlit okundu, dua edildi.

Almanya'nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisini dolduran Müslümanlar, Mevlit Kandili'ni birlikte idrak etti.

Almanya

Çok sayıda Müslümanın yaşadığı Almanya'da, Mevlit Kandili dolayısıyla camiler doldu.

Köln kentindeki DİTİB Merkez Camisinde düzenlenen programda, din görevlileri Emre Şimşek ve Seyfettin Erkan, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlid-i Şerif okudu.

DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Dilek, Hazreti Muhammed'in dünyayı şereflendirdiği bu gecenin önemini anlattı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar