Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftü Çelik, Vebal İstemeyen Din Adamı Bulunduğu Yere Baksın

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle düzenlenen programda din adamlarına seslendi

2017-10-05 12:03:34
Müftü Çelik, Vebal İstemeyen Din Adamı Bulunduğu Yere Baksın

Sinop Gençlik Merkezinde İl Müftülüğü tarafından “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle düzenlenen programa yoğun katılım gerçekleştirildi. Programa Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik ,Sinop Defterdarı Naci Günaydın, İl Müftü Yardımcıları Kamil Tuncel,Abdullah Söylemez, Sinop Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Hüseyin Konukçu, STK Temsilcileri, İlçe Müftüleri, Din Görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Kurra Hafız İlhan Tok’un Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik açılış konuşmasında “Diyanet İşleri Başkanlığımızın 1986 yılından bu yana Ekim ayının ilk haftasının Camiler ve Din görevlileri Haftası olarak kutlanılmakta olup, bu hafta içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından belirlenen bir tema işlenmektedir. Bu sene ki Camiler ve Din Görevlileri Haftasının teması “Cami Şehir ve Medeniyet” olarak belirlenmiştir.Bildiği üzere gibi İslam Medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Hayatın merkezinde de şehrin merkezinde de cami vardır. Bundan dolayıdır ki Efendimiz Aleyhisselâtüvesselâm, Medine-i Münevvere’de inşa ettirdiği Mescidi-i Nebevi’yle hayatın merkezine mabet yerleştirerek câmi merkezli bir medeniyet kurmuştur ki. Camilerimizin Kubbesiyle Müslüman yürekleri “tevhid” eden; Minberi ve kürsüsüyle ilmi, hikmeti haykıran; Mihrabıyla yüzleri ve gönülleri Allah’a döndüren; Minareleriyle şehirlerin şehadet parmağı olan camiler bir İslam beldesinin en somut şiarıdır. Bir diyarda câminin olması orada İslâm medeniyetinin varlığına işarettir. Müslümanlar istikâmetini kaybedip, hayatları ve şehirleri sekülerleştikçe câmilerin ümmet inancının pekiştirildiği, dolayısıyla İslâm medeniyetine aidiyetin her dem tazelendiği mekân olma fonksiyonunu kendi elleriyle azalttılar. Oysa câmiler ümmet ve millet olmanın en temel kaynağıdır. Ona göre, İslâm şehrinin merkezi Müslümanları günde beş vakit bünyesinde toplayan, cemiyeti ve hayatı mânevî merkezden idare edebilme kudretine sahip olan câmilerimizdir.Şehir inşası, cemiyet inşasının mütemmimidir ve asıl olan cemiyet inşasıdır. Cemiyet yoksa medeniyet yoktur. Câmi, hem cemiyet, hem de şehir (medeniyet) inşası için merkezi mevzudur.Bu duygu ve düşünceler ile tüm görevlilerimizin “Camiler ve Din Görevlileri” haftasını tebrik ediyorum”dedi.

Sinop il Müftüsü Ali Hayri Çelik’ten sonra konuşan Kurra Hafız ilhan Tok ise Din görevlisinin vazifeleri hususunda konuşarak şunları söyledi. “Hikemi Ataiyyede: “Allah nezdinde yerini görmek istiyorsan; Allah’ın yeryüzünde seni istihdam ettiği yere bak” denilmiştir. Bizler bu makamlara gelmiş insanlar eğer vazifemizi hakkıyla yapmazsak bunun vebali de büyüktür.

Peygamberimiz (sav) Efendimizden aldığımız düsturla bin yıllık Müslümanlığımızda insanları kucaklayıcı, barış ve kardeşliğe dayalı İslam anlayışı ile nice insanların gönüllerini fethetmek.

Onun için yapacağımız her iş ve atacağımız her adım ile Yüce dinimiz İslam’ı ve onun şanlı Peygamberi Hz Muhammed Mustafa(sav) Efendimizi temsil ediyoruz. Omuzlarımızdaki yükün yüceliğini de bilmemiz gerekiyor ağırlığını da… Temsil ’deki hatamız ile İslam’ı ve 14 asırlık İslam mirasını lekelemiş oluruz.

Bizim görevimiz yatmak değil, örtüsüne bürünmüş uyuyan Peygamber Efendimiz (sav)e " Ey Örtüsüne bürünmüş Uyuyan Kalk da insanları uyar" denildikten sonra ömrünü insanlığa adayan, hayatı mücadele ve tebliğle geçen bir peygamberin ümmeti olduğumuz bilinciyle “Vaktimiz dar acelemiz var” diyerek yorgun yüreklere derman, çorak topraklara rahmet yağmurları olacağız İnşaallah” dedi.

2017 yılında Sinop İl Müftülüğünden emekli olan Din Görevlilerimize ve Meydan Kapı Süleymaniye Camiinde Ramazan-ı Şerifte Hatim ile Teravih namazı kıldıran görevlilerimiz için hazırlanan belgeleri Kurra Hafız İlhan Tok tarafından görevlilerimize takdim edildi.

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in Kurra Hafız İlhan Tok’a Sinop iline özgü kotra takdiminin akabinde program sona erdi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar