Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftü, Çiftçileri Uyardı. Yaptığınız Günahtır

Müftü Sürgeç; anız yakmanın yanlış bir durum olduğunu belirtti, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.

2017-07-01 16:39:06
Müftü, Çiftçileri Uyardı. Yaptığınız Günahtır

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, anızların yakılarak yok edilmesinin doğru olmadığını belirterek, "Anız yakmak hem büyük günah hem canlıların ölümüne sebep verdiği için dinen caiz değildir " dedi.

Müftü Sürgeç, son günlerde meydana gelen anız yakmalarla ilgili açıklamasında, anız yakmanın Türkiye'de yaygın ve yanlış bir durum olduğunu belirtti, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.
Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç açıklamasında; “Bizler içinde yaşadığımız dünyanın sahipleri değil  emanetçisiyiz. Bu sebeple bizlerin doğal komşuları olarak yaratılan canlıların her birisi bizlere emanet ve üzerimizde hakkı vardır. Hepsinin doğal dengenin korunmasında faydalı görevleri vardır. Bu itibarla dinen rahmet ve hürmete layıktırlar. Çünkü Onları yaratan Allah’tır. O ruha o canı veren Allah’tır. O canı alacak olan yine Allah’tır. İnsanda olduğu gibi onların da zamanı geldiğinde ruhları alınır.
Ancak insanlara zararı olmayan, insanın ölümüne sebebiyet vermeyen kâinattaki ve tabiattaki canlıları herhangi bir şekilde öldürmek, telef etmek, onların ölümüne sebebiyet vermek aynı derecede dinen günahtır. Işte bu açıdan anız yakmak günahtır. Anız yakınca o anızın içerisinde canlılar vardır. Bilerek veya bilmeyerek o canlıları yakmış, öldürmüş oluyoruz. Dinen suç işlemiş oluyoruz. Bir canlının hayatına son vermiş oluyoruz. Kâinat için faydalı olabilecekleri çalışmalarına veya kendi tabii Müslümanlıklarına son vermiş oluyoruz. Dolayısıyla anız yakmak suretiyle o canlıların ölümüne sebebiyet vermek dinen caiz değil ve büyük bir günahtır.
-Çünkü anız yakan insan Allah’ın yarattığı tarlalardaki milyonlarca karınca, böcek ve diğer canlı varlıkları yakmış olur. Ki bu da büyük bir günahtır. Allah’ın gazabını ve azabını mucip bir fiildir.
-Konu ile ilgili Peygamber Efendimizin (s.a.v.) çok şiddetli ikazı bulunmaktadır:
Peygamberimizin sahabelerinden İbn-i Mes’ud  şöyle diyor: Bir gün Hz. Peygamber ile bir seferde beraberdik. Ateş yaktığımız bir yerde karınca yuvası da yanmıştı. Hz. Peygamber bunu görünce pür hiddetle:
“Karınca yuvasını kim yaktı? Diye sordu. Ateşi biz yakmıştık cevabını verince Peygamber (s.a.v.) bizi sert bir şekilde ikaz etti ve
“( Dikkat edin ) ateşle azap etmek, ateşin yaratıcısından başka hiç kimse için meşru olamaz.” Buyurdu ve canlı varlıkların ateşle yakılmasının büyük bir günah olduğunu ifade etti. Peygamberimiz bir tek karınca yuvasını yakanlar için bu şiddetli ikazı yaptığına göre  binlerce karınca yuvasını ve milyonlarca karınca, böcek vs. canlı varlıkları yakanların durumunun nasıl olacağını iman ve vicdanı olan herkes düşünmelidir.”
Müftü Sürgeç, anız yakmanın aynı zamanda ekonomik, tabiat, toprak ve verimle ilgili boyutlarının olduğunun altını çizdi, “insanımız anız yakmayı terk etmelidir.” dedi.

Müftü Sürgeç, “Ayrıca Yaz mevsiminde biçilen ekinlerin tarlada kalan ve anız denilen saplarının yakılması son derece tehlikeli sonuçlar doğuran ve vebali büyük olan bir fiildir. Ciddi ölçüde hava kirliliğine, gökyüzünün dumanla kaplanmasına sebep olmaktadır
Anız yakmak atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmaya da neden olmaktadır. Her yıl ülkemizde yakılan anızın hava şartları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta yangınlara, hektarlarca ormanın yanıp kül olmasına da sebebiyet vermektedir. Toprağın verimini düşürdüğü de uzmanlarınca ifade edilmektedir.
-O halde Allah’a ve Peygambere imanı olan her insan,  tehlikeli, zararlı ve büyük günah olan anız yakmaktan sakınmalıdır. İnsanların bedduasını, yaktığı milyonlarca canlı varlıkların vebalini almaktan uzak durmalıdır.”şeklinde konuştu.

kahramanmarasgazetesi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar