Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftü Önce Sitem Etti Şimdi de Teşekkür

Niğde müftüsü Gürpınar sitem ettiklerine teşekkür mektubu yazdı.

2017-10-17 10:11:21
Müftü Önce Sitem Etti Şimdi de Teşekkür

Geçtiğimiz hafta Niğde halkına, Vakıflara ve belediye Başkanına sitem eden Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, bu kez sitem ettiklerine teşkkür etti.

Niğde'deki camilerin restore çalışmlarının ya yapılmadığını ya da yapılanlarında sıkıntıları olduğunu dile getirererk hizmet için kendilerine destek olmadıklarını dile getiren Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar şunları yazdı

" İl Müftüsü Alaaddin GÜRPINAR Niğdelilere tekrar tekrar teşekkür etti.

Bu ay içinde Camiler ve Din Görelileri Haftasını coşkuyla ve çeşitli etkinliklerle kutladık. 
Özellikle; “Cami, Şehir ve Medeniyet” teması vaazlarda, hutbelerde ve Sayın Valimizin de bizzat katıldığı toplantıda işlendi.
Tarih boyunca Müslümanların yaşadığı vatan topraklarında şehirlerin, camilerin etrafında şekillendiğini, hayatın cami merkezli olarak planlandığını, medrese - şifahane - hamam - şadırvan hatta çarşı gibi yerlerin bile CAMİ KÜLLİYESİ mimari anlayışı içinde geliştiğini, böylece sayısız nadide eserlerin yapılarak, “Bu ülkenin Müslüman yurdu olduğunu ispat eden tapu belgeleri olarak” günümüze kadar geldiğini vurguladık. Bize bu kıymetli mirası bırakan ecdadımızın ve hayır-hasenat ehlinin ruhlarına hatmi şerifler, mevlidi şerifler okuduk, dualar ettik. 
Bu meyanda nüfusun artması ve yeni yerleşim alanlarının oluşması sebebiyle yeni camilerin ve Kursların yapılmasının da tabii bir ihtiyaç olduğunu ve bu alanda hala birçok eksiğimizin bulunduğunu ifade ettik.
Sayın valimiz bu konulara yakın ilgi göstererek; “Hem tarihi camilerin restorasyonu, hem de ihtiyaç duyulan yerlere yeni camilerin ve Kur’an kurslarının yapılması konusunda yakında geniş katılımlı bir toplantı yapılacağını, bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını koordine edeceğini ifade etmişlerdir.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Müftülüğümüzü ziyaret eden değerli Niğde basın mensuplarıyla da bu vesileyle yapılan işler ve bundan sonra yapılması gerekenler konusunda sohbet ettik.
Son iki yıl içinde ilimizde, hayır hasenat ehli fedakâr Niğdeli din kardeşlerimizin, Fatih Sultan Mehmet Camii, El-Kuddus Camii, Kardeşler Camii, Sarıköprü Ulu Camii, Sazlıca Zeki Bozkurt Camii, Aktaş Efendibey Camii gibi mimari değeri yüksek birçok camii inşa ederek milletimizin hizmetine sunduklarını büyük bir mutluluk ve memnuniyetle dile getirdim. 
Yine din eğitimi alanında çok önemli ihtiyaç olmasına rağmen sayıca ve kapasiteleri yetersiz olan Kur’an kursları konusunda son iki yılda çok önemli mesafeler kat edildiği ifade ettim.
Bu meyanda; İbrahim Baloğlu Yatılı Hafızlık Erkek Kur’an Kursu (300 kişilik), Sazlıca Sami Efendi Yatılı Hafızlık Erkek Kur’an Kursu (150 kişilik), Muradiye Yatılı Hafızlık Kız Kur’an Kursu (200 kişilik), Muhammed’ül Emin Yatılı Hafızlık Kız Kur’an Kursu (300 kişilik ve 400 kişilik konferans salonu) ve birçok sayıda gündüzlü 4-6 yaş ve yetişkin Kur’an kurslarının tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulduğu, birçok cami ve Kur’an kursu inşaatının da halen devam ettiğini ifade ettim.
Ciddi maliyetleri olan bu camiler ve Kur’an kurslarını inşa etme konusunda büyük gayret ve fedakârlık gösteren Niğdeli kıymetli hayır-hasenat ehline hem bu toplantılarda hem de basınla yapılan sohbette tarafımdan teşekkür edilmiş, Allah katında “sadaka-i cariye ehlinden” yazılmaları için kendilerine dualar edilmiştir.
Ayrıca, tarihi değere haiz; Alaaddin, Dörtayak, Rahmaniye, Kığılı, Sırali, Afife hanım, Darüzzikir, Yukarı Kayabaşı, Murat Paşa, Dışarı, Cullaz, Kıble ile Bor ilçemizdeki birçok tarihi camilerimizi restore eden Vakıflar Bölge Müdürlüğümüze ve Kentsel Dönüşüm alanında küçük de olsa güzel biblo gibi bir cami yapan TOKİ’ye teşekkür de unutulmamıştır.
Bundan sonra yapılması gereken işlere de dikkat çekerek; Niğde’nin göz bebeği Sungurbey Camiinin inşallah 17 Ekimde ihale edilerek restorasyonuna başlanmasını, buna Torbalı camii ile devam edilmesini, Kentsel Dönüşüm Alanında, yapılmakta olan tek bir camiin yeterli olmadığını, bu alandaki eski ve küçük 4 camiimizin (Sürmeli, Dutlu, Fesleğen ve Çınar Yağdan) yeniden ele alınarak, fonksiyonel hale
getirilmeleri gerektiğini söyledim.
İlhanlı Camiinin ve Bor yolunda birkaç cami yapılmasına rağmen o bölgede yeterli olmadığını, İmam-Hatip Meydanına yeni bir caminin yakışacağını, proje çalışması sürdürülen Hükümet Konağı ile inşaatı devam eden Adliye Sarayı yakınlarında da birer cami yapımının zaruret olduğunu, apartmanların bodrumlarında yada kulübe şeklinde camilerin bize yakışmadığını ifade ettim.
Ayrıca; haftanın Camiler ve Din Görevlileri Haftası olması nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de emeklilik, vefat ve benzeri nedenlerle boşalan 57 camimizde İmam-Hatip bulunmadığı, bunlardan bir kısmının İşkurlu elemanlarla telafi edildiği yakın zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilen 11 bin kadrodan ilimize tahsis edilecek kadrolarla bu boşlukların doldurulacağı hususuna da değindim.
Amacım herhangi bir kurum, kuruluş ya da kişiyi tenkit değil, aksine bunca güzel camileri ve Kur’an Kurslarını inşa edenlere şükranlar sunmak, dua ve teşekkür etmekti. Bunun yanında diğer bir hedefimizde; yıkılmaya yüz tutmuş camilerin onarılmasını, ihtiyaç duyulan yerlere yeni Camiler ve Kursların yapımını sağlamak için de eksikliklerimizi söyleyerek yeni hayırseverlerin ortaya çıkmasını teşvik
etmekti. 
Bu çalışmalarımız, bazı basın organlarında aynen, bazılarında eksik olarak, bazılarında da yorum katılarak yayınlandı. Bu konuda bir farkındalık ve duyarlılık oluşmasına katkı sağladıklarından dolayı bütün basınımıza teşekkür ediyorum. Çünkü bu yayınlardan sonra 4 hayırseverimiz cami, 4 kişi de şadırvan yaptırmak talebiyle bize geldiler. 

Ama ben yine ve tekrar asıl teşekkürümü, gönüllü olarak ve Allah rızasını gözeterek servetini bu uğurda harcayan, camilerimizi ve Kur’an Kurslarımızı imar eden sadaka-i cariye ehline sunmak istiyorum.
Kısa zamanda böyle dini ve hayri eserlerin hizmete açılmasına maddi ve manevi destek sağlayan kardeşlerimizin hayırlarını Rabbimiz kabul buyursun.
Alaaddin GÜRPINAR
 Niğde İl Müftüsü

İlgili haber

Niğde Müftüsü açtı ağzını yumdu gözünü.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar