Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftü “Şiilik ve Vahabilik İslam anlayışıyla bağdaşmaz”

2017-02-25 06:14:43
Müftü “Şiilik ve Vahabilik İslam anlayışıyla bağdaşmaz”

Turizm sektöründe 46 yıldır hizmet veren Bentour Reisen adlı turizim şirketinin sahibi Kadir Uğur, İstanbul’a düzenlediği “Basın Gezisi”nde Türk, Alman, İsviçreli ve Avusturyalı gazetecileri misafir etti. Gazetecilere dört dine ait ibadet yerleri de gezdirilerek yetkililerden bilgi alındı. Türkiye’yi, Türk turizmini ve misafirperverliğini tanıtmak amacıyla böyle bir gezi düzenlediklerini belirten Kadir Uğur “Özellikle yabancı gazetecilere değişik din ve kültürlerin içiçe yaşandığını yerinde göstermek, ülkemizi ve ülkemizin güzelliklerini tanıtmak için böyle bir gezi düzenledik” dedi.

Dinlerin düşmanı cehalettir

Geziye Yunan-Ortodoks Fener Rum Patrikhanesi ziyaretiyle başlayan ekip, sırasıyla Kumkapı Ermeni Patrikhanesi, Beyoğlu Tunel Türkiye Hahambaşılığı ve Şişli Müftülüğü’nü ziyaret ettiler. Hahambaşı Ishak Haleva, Türkiye’de 20 bin yahudi yaşadığını belirterek “Bunların 10 bini İstanbul’da yaşıyor. Burası merkezimiz olmakla birlikte İstanbul’da 15 adet Sinagog bulunmakta. Bizde bölünmeler yok ve tek tip Sinagog var. İstanbul’da, üniversitemiz haricinde kendimize ait tüm okullarımız mevcuttur. Spor kulüpleri ve helal kesim restoranlarımız vardır. 4 Sinagog hergün açık olmakla beraber diğer Sinagoglarımız sadece Cumartesi günleri açıktır” dedi. Şişli İlçe Müftüsü Mustafa Bilgiç de İslamiyet hakkında bilgi vererek, Şiilik ve Vahabiliğin Türklerin İslam anlayışıyla bağdaşmadığını söyleyerek “Müslümanların yüzde 90′ı Sunnilerden oluşmaktadır” dedi. Dinlerin en büyük düşmanının cehalet ve ataizm olduğunu söyleyen Bilgiç “Saç, içerden beslenir ama dışardan uzar. İslam da böyledir. Din insanı içerden fetheder” dedi. İslam ülkelerinde neden savaş çıktığını ise Osmanlı atasözüyle ifade eden Müftü, “Adalet olan bir yer, Ataist de olsa yaşar. Ama Müslüman olan bir yerde adalet yoksa, o ülke ayakda duramaz. Esed ve Saddam buna birer örnektir” diyerek islamiyetteki adalet anlayışını bir örnekle özetledi.

Dünyaya birlik mesajı
Gezinin ikinci gününde Anadolu Yakası’nda bulunan Cami, Kilise ve Sinog’da oluşan 3 dine ait ibadet yerinin yanyana olduğu Kuzguncuk semtine giden gazetecilere 3 ibadet yeri de gezdirildi. Kuzguncuk Camii’nde 25 yıldır imamlık yapan Aydın Vatan, “Bizler burada farklı dinlere ait kişiler olarak çok iyi ilişkilerimiz var. Buradan, dünyadaki tüm dinlerin bir arada yaşayabileceği mesajını veriyoruz. Dini ve milli günlerimizi birlikte kutluyoruz. Özellikle turistlerin bizi basından değil, buraya gelerek birebir tanımasını ve yerinde görmesini çok önemsiyorum” dedi. Kuzguncuk Musevi Cemaati bünyesindeki Kehilla Santral Sinogu yetkilisi, 1900′lü yıllarda 3 bin cemaatlerinin olduğunu belirterek “Fakat günümüzde sadece 8 kişi kaldık. Çoğu başka semtlere veya İsrail’e gitti. Cumartesi günleri uzaklardan gelenlerle 100 kişi kadar oluyoruz. Diğer günlerde kimse gelmiyor” dedi. Yahudiler olarak Seferad ve Aşkenaz olarak ikiye ayrıldıklarını belirten yetkili, “Dünyadaki yahudilerin yüzde 70′i Aşkenaz olmasına rağmen, Türkiye’deki yahudilerin ise yüzde 90′ı Seferad’dır. Camiyle çok iyi komşuluğumuz var. 23 senedir her Ramazan ayında sinagogumuzda tüm halkın katılımıyla iftar yemeği veriyoruz” dedi.

Türk-Alman Üniversitesi
İstanbul’da 2014′de açılan Türk-Alman Üniversitesi’ni (TAÜ) de ziyaret eden gazeteciler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhet Genç tarafından bilgilendirildi. TAÜ’nün, Türk yükseköğretim mevzuatına tabi, Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak kurulan bir devlet üniversitesi olduğunu söyleyen Genç, “Şu anda 500 öğrencimiz var ama hedefimiz 5 bin öğrenciye ulaşmaktır” dedi. Kuruluş amacının Türk ve Alman yükseköğretim geleneklerinin en önemli başarı ve kazanımlarını araştırma ve öğretim alanlarında birleştirmek ve iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel işbirliğine önemli katkılar vermek olduğunu söyleyen Genç, “2016′da ilk mezunlarımızı vereceğiz. Üniversitemiz çok iyi olmasına rağmen fazla tanınmıyor. Özellikle Almanya’dan gelecek öğrenciler için çok faydalı bir okul. Bu üniversiteyi bitirenlerin iş bulması çok kolay” dedi.

http://www.postgazetesi.com/bentourdan-gazetecilere-istanbul-turu/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar