Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftü Yılmaz, Alimlerin azaldığı toplum helak olur.

III. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu Gerçekleştirildi

2017-03-25 11:47:50
Müftü Yılmaz, Alimlerin azaldığı toplum helak olur.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ve İSAM’ın  ortaklaşa düzenlediği ve “İslam Dünyasında Dini Akımlar ve Güncel Meseleler”in konuşulacağı III. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’na katıldı. 13 farklı ülkeden Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde genç araştırmacıların sunacağı tebliğlerin İslam dünyasındaki yaşanan ayrılık, gayrılık ve aykırılıkların giderilmesine vesile bir adım olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Yılmaz şunları söyledi:

“Bugün insanlık zor bir dönemden geçiyor. Milletimiz, İslam alemi ve bütün insanlık bir ümid ışığı arıyor. Afrika'dan Asya'ya, Uzak Doğudan Latin Amerika'ya dünyanın her yanından Müslümanlar bir ümidin peşinde. İslam'ın medeniyet merkezleri çöküş yaşıyor.Müslümanların çok acı dolu bir tarihi ve talihi var. Bu acı talihi çabalarınızla yenecek sizlersiniz. İslam'ın doğduğu yerlerde büyük sancılar yaşanıyor. Endülüs ve Maveraünnehir medeniyetlerini kaybettik. Afrika İslam medeniyetinin yıkılışına şahit olduk. Koskoca Endülüs medeniyeti yıkılış sebebi olarak alimlerin azalması, ilmin zayıflaması ve fitnenin kol gezmeye başlamasıydı.”

“Medeniyeti ayakta tutanlar alimlerdir.”

“İslam medeniyetinin alemi ayakta tutan büyük gücünün alimler olduğu hakikatini hiçbir zaman unutmayın. İslam aleminde kol gezen cehaleti ortadan kaldırmak için ilmiyle âmil alimleri çoğaltmak lazım. Bu yüzden sizin her biriniz bir Buhari, bir Farabi, bir İbn Sina olmayı hedefinize koyacaksınız. İslam medeniyetinin yolunu aydınlatan büyük alimler gibi olmayı hedef haline getireceksiniz. Alim evrensel düşünen, Allah'ın mesajını en güzel şekilde anlayan, yaşayan ve anlatıp aktaran kimsedir. Bugün dünyayı hep parçalara böldüler. Doğu dediler, Batı dediler. Batı ile Doğuyu karşı karşıya getirdiler. Halbuki Allah, “Doğu da Allah'ındır Batı da Allah'ındır” buyuruyor. ‘'İki Doğu’nun da Rabbi Allah'tır. İki Batı'nın Rabbi de Allah'tır. İki Doğu aynı zamanda Kuzey ve Güneyi de içine katarak. Rabbimiz yüce kitabında böyle ifade eder. Siz bulunduğunuz dünya neresi olursa olsun, dünyayı bir bütün kabul ederek, coğrafyaları bir bütün kabul ederek, bütün insanları “Hilkatte eş ya da dinde kardeş'' Adem'in çocukları görecek ve öncelikle bu ayrımları ortadan kaldıracaksınız. Doğu’yu ve Batıyı birleştirecek rahmete sahip olduğunuzun farkında olarak çalışmalarınızı yapacaksınız. Kendinizi daima ilimle, hikmetle donatacaksınız.”

“Dünyayı İslamofobik nefretler kuşatmış durumda.”

“İslam dünyasında farklı dini akımlar görüyoruz. Bu dini akımların birbirleriyle mücadelesine şahit oluyoruz. Yanı başımızdaki coğrafyada meydana gelebilecek mezhep çatışması tehdidini görüyoruz. Bu dini akım ve mücadelelerin dışında etrafımızı İslamofobik nefretler kuşatmış vaziyette. Bu nefretler düşmanlığa dönüşüyor. İslamofobik nefretleri Mekke'den taşıdığınız rahmetle söndüreceksiniz. Kalbinizle, ruhunuzla, sevginizle kuşatarak İslamofobik nefretlere, sevgiyle ve rahmetle karşılık vereceksiniz. Bulunduğunuz dünyalarda farklı inançları, farklı kültürleri, farklı medeniyetleri ahlak ve hukuk çerçevesinde birlikte yaşatacak bir fikir ve düşünceye daima sahip olacaksınız. Çünkü biz böyle bir medeniyetin çocuklarıyız. Gayrimüslim komşunuz, sizin sözünüzü, sizin davranışlarınızı gördüğünde “İslam ne kadar güzel bir din" demek durumunda kalsın. İşte bu temsili davettir. Her birimiz örnek olmalıyız. İşte bu durum hem dini akımları yeniden bir araya getirmeye vesile olacak, hem de İslamofobik nefretleri ortadan kaldıracaktır.”

“Değerli gençler! Hayat kısa, sorunlar büyük, ümmetin derdi büyük; bir taraftan alim olmak için çok çalışın, diğer yandan da Gazzali gibi: 'Allah'ım bana zaman içinde zaman ver başarılı olayım. Medeniyet merkezlerini yeniden ayağa kaldırmak için güç ve kuvvet ver' diye dua edin. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar