Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftüden Acı Gerçek. “Müslümana Güven Kalmadı”

2017-02-25 06:19:42
Müftüden Acı Gerçek. “Müslümana Güven Kalmadı”

Bolu’da yayın yapan bir yerel gazeteye açıklamalarda bulunan Bolu İl Müftüsü İzani Turan; “Müslümanım diyenlere karşı insanların artık güvenlerinin sarsıldığını görmekten üzüntü duyuyorum” dedi.

Toplumsal ve sosyal olayları değerlendiren Bolu İl Müftüsü İzani Turan, “Kuranı okumasını çok iyi bilemeyen ne demek istediğini anlamayan ama onun ötesini de okumayan yani neyi hiçbir şeyi okumayan bir toplum yapımız var” dedi ve şunları söyledi;

“Malum yapının en az ziyaret edebildiği kurum diyanettir”

“Toplumumuzda buraya kadar bir şekilde inanıyorduk inandırılıyorduk. Gelinen nokta belli bu insanlarla alakalı bu guruplarla alakalı. Bizde giderken arkadaşlarımızı yönlendirirken veya çocuklarımızı gönderirken dini öğreneceğiz. Öğreneceğiz diye gittik gördük. Ama durumun öyle olmadığını tamamen devlet düşmanı hainlik mi diyelim? Şimdi bir kere şunu tasvir edeyim bu bahsetmiş olduğunuz malum yapının en az ziyaret edebildiği kurum diyanettir. Tabi hedef değildi belki karşı taraf açısından hedef değildi diye düşünebiliriz.

İkinci bir husus da bu alan çok ziyaret edilecek bir alan değildi. Çünkü aynı dil kullanılıyor. Yani bana neyden bahsedecek dinden imandan bahsedecek bende dini imanı zaten biz biliyoruz, kitabını okumuşuz, ilmini yapmışız, bana neyi anlatacak? Daha ziyade dinden imandan böyle sempatisi olup da malumatı olmayan insanlar tabiri caiz ise hedef alındı. Belki ilk zamanlarda masumiyetle her birimiz elbette ki İslam adına ortaya çıkan yani din adına hareket ettiğini ve yahut da insanların evlerine hizmet ettiğini söyleyen herkese karşı normal bir bakışınız var. Yani bu sempati olmaya bilir. Ama bugün itibari ile söylemiş olduğunuz pozisyon itibari ile bizde görüyoruz ve takip ediyoruz. Yani bunu hangi kelimelerle izahat etmemiz gerekiyor doğrusu şu anda çokta böyle toparlayamayacağım ama bir kere burada en büyük sıkıntımız bence toplumumuzun dini bilgiden mahrum oluşudur.

“Bugün bir takım şeyhler adına öne çıkanların yaptıkları tamamen İslam dışıdır”

Yani şöyle bir toplumdur ki dinini ilmihal bilgilerinin ötesine götürememiş. Kuranı okumasını çok iyi bilemeyen ne demek istediğini anlamayan ama onun ötesini de okumayan yani neyi hiçbir şeyi okumayan bir toplum yapımız var. Tabi böyle bir toplum yapısına insanlar bir takım taahhütlerle ziyaret edebiliyorlar, anında nüfus edebiliyorlar ve anında tesir altına alabiliyorlar. Yoksa biz bugün bir takım şeyhler adına öne çıkanların yaptıklarının tamamen İslam dışı olmasına rağmen etraflarında müntesiplerin oluşmasını neye bağlayacağız. Bu tamamen İslam toplumunun Müslümanların hakikaten samimi hislerine ama aynı zamanda bir o kadar bilgisine ve cehaletine yorumluyoruz. Tabi şu dini eğitimi iyi alan bir insanın vazgeçilmezi bir başta kutsal değerleri olan kitabıdır, dini umreleridir, dini yaşayışıdır, onun eğitimidir, namusudur, iffetidir ve en az bunlar kadar mübarek ve mukaddes olan vatanıdır ve devletidir.

“Devlete ve vatana karşı bir duruş sergileniyorsa orada dinden imandan asla bahsedemeyiz”

Eğer devlete karşı eğer vatana mukaddesata karşı bir duruş sergiliyorsam orada dinden imandan asla bahsetmemeliyiz. Bugün vatansız olan insanların çekmiş oldukları sıkıntıları görüyoruz. Bakın Suriyeliler geldi bizim ülkemizde işte bizim ilimizde sığınıyorlar. Türkiye’de olmaları onlar için bir şans peki, olamayanların ne tür sıkıntılar çekiyorlar. Ne tür perişanlıklar yaşıyorlar. Tabi kalplerde olanı bizler bilemiyoruz. Yani falanca okula giden, falanca dershaneye giden insan işte ahlaklı vatanperver yetişir. Ama gizli gündem gizli acenteler varsa ve bunu siz bilemezsiniz galibi Allah tan başka gözlerde ki hainleri ve kalplerin sakladığını Allah’tan başka kimse bilemez.

“Çocuklarınız devletin kontrolü altında olan kurumlarda eğitilsinler”

Ve bugün itibari ile baktığımızda evet son derece ızdırap verici, son derece elem verici, üzüntü verici bir o kadar da şerle uğraşmak çok sıkıntılı bir şey. Eğer sınırlarınız yoksa bir takım sınırlar tanımıyorsanız o zaman sizin için hiçbir değer önem arz etmiyor demektir. İftira edebilirsiniz yalan konuşabilirisiniz insanları ne bileyim ailesi içinde perişan edebilirsiniz toplum içerisinde her türlü iftiraya maruz bırakabilirsiniz. Ben diyorum ki yine bütün bunlarında çaresi evet herhangi bir kılığa ait olan herhangi bir oluşuma ait olan insanlar oraya karşı sevgisi olan insanlar dönsünler bence tekrar devletin kontrolü altında olan devletin bizatihi himayesi altında olan kurumlara yönelsinler. Çocuklarını eğiteceklerse orada eğitsinler. Mesela bugün imam hatipler var. başkanlığına ait olan kuran kursları var.

“insanların artık güvenlerinin müslümanım diyenlere karşı sarsıldığını görmekten çok hicap duyduğumu ve çok üzüldüğümü söyleyebilirim”

Devlet A’ dan Z’ ye herkesi kuşatan kucaklayan merhameti tabiri caiz ise geniş olan bir oluşumdur. Ama şu netleşti ki cemaat sadece kendi oluşumuna kendi arkadaşına eğer elinde ki şefaat hakkı varsa sadece onlara kullanabilecek yapıda olduğu ortaya çıktı. Bu toplumun bir bireyi olarak, bir müftü olarak demiyorum bunu bir birey olarak ben son derece üzüntü duyuyorum son derece üzüldüğümü ve bir nevi o milletin hislerinin ondan sonra hamiyetperver duygularının rencide edildiğini görmekten insanların artık güvenlerinin müslümanım diyenlere karşı sarsıldığını görmekten çok hicap duyduğumu ve çok üzüldüğümü söyleyebilirim. Ama diğer taraftan belli başlı ben açık ve net söylüyorum. Ben şu anda Bolu’dayım açık ve net şunu söylüyorum diyanete karşı, memlekete karşı, devlete karşı bir oluşum içerisinde olan babam olsun oğlum olsun onu affetmeyeceğime kesinlikle ama affetmeyeceğime buradan taahhüt ediyorum.”

http://www.geredemiz.com/haber-5893-muftumuslumanim_diyenlere_guven_azaliyor.html
SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar