Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftüden Tarikatlara Ağır Eleştiri, Rant Peşindeler

Süleymanpaşa İlçe Müftüsü Ayhan Okur , ilginç açıklamalarına tarikat ve cemaatlerin zarar veren birer örgüt durumunda olduklarını dile getirdi.

2017-12-05 13:30:00
Müftüden Tarikatlara Ağır Eleştiri, Rant Peşindeler

Süleymanpaşa İlçe Müftüsü Ayhan Okur, tarikatlara ve cemaat denen örgütlere ihtiyaç olmadığını söyleyerek, bunlar rant ve çıkarın merkezleri olmuşlardır, dedi.

Bölgede yayın yapan Trakya gezetesinde ropörtajı yayınlanan Süleymanpaşa İlçe Müftüsü Ayhan Okur , ilginç açıklamalarına tarikat ve cemaatlerin artık zarar veren birer örgüt durumunda olduklarını dile getirdi.

Tekirdağ Süleymanpaşa İlçe Müftüsü Ayhan Okur gazeteyle yaptığu ropörtajda  "Cemaat ve tarikatların bir çoğu çıkar ve rant peşinde koşmaktadırlar. Dini hizmet yapıyor görüntüsü vererek gerçek amaçlarını gizlemektedirler. Bir çok cemaatin ve tarikatın ahlaklı insan yetiştirmek gibibir gayeleri de yoktur. Bize camii cemaati yeter, diğer cemaatlere ihtiyacımız yoktur." dedi.

Sözlerine , "Dini konular hakkında Türkiye'de en yetkili ve söz sahibi kurum biziz. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı ve ona bağlı olarak görev yapan müftülerimiz, imamlarımız ve din görevlilerimiz Türkiye'nin en ücra köşesinde bile din hizmeti vermekteler.  Cemaatler ve tarikatlar bu konuda yetkili değildirler. Cemaat ve tarikatların bir çoğu çıkar ve rant peşinde koşmaktadırlar. Dini hizmet yapıyor görüntüsü vererek gerçek amaçlarını gizlemektedirler. Bir çok cemaatin ve tarikatın ahlaklı insan yetiştirmek gibi bir gayeleri yoktur. Millet bir fetva arıyorsa Diyanet'in Din İşleri Yüksek Kurulu'na soracak. Millet cemaat arıyorsa camii cemaati yeter.

Halkımıza buradan şunu söylemek isterim ki Kuran-ı Kerim'i öğretmek ve dini bilgileri öğretmek bizim işimiz. Bu bilgiler için başka yerlerde, başka başka amacı belli olmayan tarikat ve cemaat yapılanmalarına gitmesinler. Bizim her yerde Kuran kurslarımız var. Hemen her mahallede Kuran kurslarımız var. Kuran öğrenmek isteyen, İslami bilgileri öğrenmek isteyen herkese biz bu bilgileri anlatmakla yükümlüyüz zaten.

Bizim imamlarımız din görevlilerimiz Kuran öğretme işini parasız veriyorlar. Ama her nedense halkımız diğer cemaat yapılanmalarına gidiyorlar ve para ödeyerek bir şeyler öğrenmeye çalışıyorlar. Buradan halkımıza şu mesajı vermek istiyorum. Cemaat arıyorlarsa camii cemaati yeter. Kuran öğreneceklerse de bu iş için devletten maaş alan bir çok imamlarımız ve din görevlilerimiz var Camilerde ve bizim bünyemizdeki Kuran Kurslarında  kendileri ve çocukları Kuran  öğrenerek din eğitimi alabilirler. Bizim dışımızdaki yani Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olmayan yerlerde başka arayışlara girmesinler." şeklinde devam eden Müftü Okur, kadına şiddet konusunda "Peygamber efendimiz Hz. Muhammed aleyhisselasm'ın aile yaşamından örnekler vererek "İslam'da kadına şiddet yoktur. Peygamber Efendimiz (SAV) eşlerini bırakın dövmeyi yüksek sesle bile asla konuşmamıştır, bağırmamıştır. Biz böyle bir Peygamberin ümmetiyiz. Kadına şiddetin yanı sıra hayvana, kediye, köpeğe vb. bunlara bile şiddet İslam'da haramdır." dedi.

İslâmda hoşgörü, anlayış ve güzel ahlâktan bahseden Müftü Ayhan Okur, kendisini meyhane ve kahvehanelere giderek orada vaaz vermesini eleştirenler içinde "Bana bazıları diyorlar ki içki içilen kumar oynanan kahvehanelere niye gidiyorsun? Ben  kahvehanelere, vaaz vermeye gittiğimde kimse kumar da oynamıyor içki de içmiyor. Huşû içinde beni dinliyorlar. Buralarda günah işliyorlar diye biz Müslümanlara dinimizi anlatmayalım mı? Yalnızca Roman mahallesinde değil, Türkiye'nin her yanında Müslüman olup da içki içen kumar oynayan insan çok fazla. Ne yapalım yani içki içiyorlar diye kumar oynuyorlar diye İslâmı anlatmayalım mı? Sık sık İmam arkadaşaları topluyorum  ve onlara halkımıza nasıl İslamiyeti anlatacaklarını konuşuyorum. Bu tür yerlere giden içki içen kumar oynayan insanları dışlamayın, sizi dinledikleri sürece onlarla konuşun diyorum.

Milli birlik ve bütünlüğümüzü Allah'ımızı, Kitabımızı ve Peygamberimizi doğru öğrenerek koruyabiliriz. Birbirimizi dışlayarak bir yere varamayız." dedi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar