Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftüden Ültimatom, Oturan Müftü Görmeyeceğim

Adana Müftüsü Hasan Çınar, "Hiç bir müftü koltuk eskitmeyecek, koşturacak, çalışacak, halka inecek" dedi.

2017-07-21 09:08:00
Müftüden Ültimatom, Oturan Müftü Görmeyeceğim

Adana Müftüsü Hasan Çınar, “Nerede şehit ailesi var, gazi var. Nerede garip var, muhtaç var. Nerede yatalak hasta var, cenaze var, müftülerimiz ekibiyle orada olacak” dedi

Adana Müftüsü Hasan Çınar, göreve gelir gelmez bir proje haritası oluşturduğunu belirterek, o projeleri tek tek hayata geçirdiğini söyledi. Bugüne kadar sekiz değişik proje gerçekleştirdiklerini belirten Çınar, diğer projeleri de zaman içerisinde yerine getireceklerini vurguladı.

Günaydın Gazetesinden Meryem Çam’ı makamında kabul eden Müftü Hasan Çınar, özellikle müftüler konusunda çok ciddi çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Artık müftülere oturmak yasak. Nerede bir şehit ailesi var, gazi var. Nerede bir garip var, muhtaç var. Nerede bir hasta var, cenaze var, müftülerimiz ekibiyle orada olacak. Buna ben de dâhilim” dedi.

Çınar, “Adana’nın tüm ilçeleriyle köylerinde kim şehit ailesi, kim gazi, kim yatalak hasta, kim garip gureba hepsinin bir listesinin oluşturulmasını istedim. Müftülerimiz artık tamamen halkın içinde ve yanı başında olacak. Halk, taziyesinde müftüyü görecek. Müftülüğün görevlendirdiği ekipler uzak yakın köy dinlemeden her cenazede olacak.” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ HAZIRLANACAK

‘Personelin gruplandırılması’ şeklindeki ilk projede amaçlarının, aynı bölgede görev yapan personelin haftada bir gün bir araya gelmek suretiyle bölgede veya mahallede yapılacak olan din hizmetlerini planlayarak problemleri ve çözüm önerilerini konuşmaları olduğunu belirten Müftü Hasan Çınar, ikinci projenin İlahiyat öğrencilerine yönelik Arapça kursları olduğunu dile getirdi.

Çınar, “Amacımız, bu proje ile İlahiyat fakültesinde okuyan öğrencilerin klasik metinleri daha rahat okuyup anlamalarını sağlamak, sıra ile rahleyi birleştirmektir.” şeklinde konuştu

PERSONELE ARAPÇA KURSLARI

Üçüncü projenin personele yönelik Arapça kursları olduğunu ifade eden Müftü Çınar, amaçlarının Kuran’ın nüzulünün 1407. Senesinde Ramazan ayı münasebetiyle Kuran’ın okunmasına ve anlaşılmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Dördüncü projenin esnaflara yönelik din eğitimi ve din hizmeti olduğunu belirten Müftü Çınar, amaçlarının çeşitli sebeplerle camiye gelemeyen, din hizmetinden ve din eğitiminden faydalanamayan esnafların iş yerlerinde ziyaret edilerek kendilerine Kur’an öğretilmesi, sorularının cevaplandırılması ve böylece kendilerine din hizmeti sunulması olduğunu anlattı.

1 SORU 1 CEVAP

Altıncı projenin ‘Adana Müftümüze soruyoruz: 1 soru 1 cevap’ olduğunu ifade eden Çınar, “Özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte pek çok kişi tarafından dini sorulara fetva verilmekte bu durum ise halkımızda kafa karışıklığına neden olmaktadır. Bu projenin amacı fetva makamının başı olan Müftü tarafından sahih kaynaklar referans alınarak vatandaşlarımızın dini sorularının anlaşılır bir şekilde cevaplandırılmasıdır.” dedi.

Yedinci projenin, cami görevlilerinin öğle namazı sonrası bir iki ayet veya kısa sureleri okumaları ve meallerini vermeleri olduğunu söyleyen Çınar, “Amacımız din görevlilerimizin Kur’an’ın manasına hâkim olarak cemaati bilgilendirmeleridir” dedi

MÜFTÜLER HER YERDE OLACAK

Sekizinci proje ile bundan sonra müftülerin her yerde olacağını anlatan Adana Müftüsü Hasan Çınar, “Bu projede hasta ziyaretleri, emekli personel ziyaretleri, şehit ve gazi aileleri ziyareti, taziye ziyaretleri bulunuyor. Amacımız ilçelerde, müftünün başkanlığından kurulacak olan bir ekip nezaretinde mahallelerde bulunan hastalar, şehit ve gazi aileleri, emekli diyanet personeli din görevlilerimiz tarafından ziyaret edilecek, ayrıca taziye ekipleri oluşturulup müftülük adına taziye ziyareti gerçekleştirilecektir.” ifadesini kullandı.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar