Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftülerimizden Fransızlara Tapki

2017-02-25 06:13:23
Müftülerimizden Fransızlara Tapki

Yıllarca Türkiye’ye karşı besledikleri terör örgütlerinin darbesini yiyen Fransızlar olayları bahane ederek İslam dünyasına, Müslümanlara ve camilere saldırmaya başlayınca İslam alemi de bu davranışa tepki göstermeye başladı.

İŞİD denilen örgütün İslam ve Müslümanlılla ilgisi bulunmadığı her fırsatta söylenmesine rağmen camilere baskınlar düzenleyen, Müslümanlara baskı uygulamaya çalışan Fransızlara bir tepki de Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen ve Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen’den geldi.

Fransa’da geçtiğimiz gün meydana gelen patlamanın ardından Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’nun, saldırının sorumluları olduğunu ileri sürdüğü kin ve nefret çağrısı yapan camilerin kapatılacağı yönündeki açıklamasına Diyarbakır Müftüsü Burhan İşliyen tepki gösterdi.

Camilerin kesinlikle kin, öfke ve nefretin beslendiği, büyütüldüğü mekanlar olmadığına dikkat çeken İşliyen “Dünyada cami sayısı ne kadar fazla olursa dünyaya camilerden yayılan huzur daha çok insanları bürür. Camilerde ne kadar çok hakkın hakikatin sesi duyulursa insanlar daha çok dünya ve ahiret mutluluğunu kazanırlar” dedi.

İşliyen, son aylarda öncekilere ilaveten daha yoğun terör olayları ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yakın zamanda, Ankara’da benzer toplu terör olayı ile karşılaştıklarını hatırlatan İşliyen, “Düşen Rus uçağı, Lübnan’da meydana gelen hadiseler, Mısır’da meydana gelen hadiseler, Suriye’de Irak’ta meydana gelen hadiseler hepsi tamamen Fransa’da meydana gelen terör olayı ile birlikte değerlendirilmeli. Şu bakış açışının sakat bir bakış açısı olduğunu ifade etmek istiyorum, Fransa’da hepimizin telin ettiği hüzne boğan ve kimsenin tasvip etmesi mümkün olmayan bir terör hadisesi gerçekleşmiştir. Bu bizi üzdüğü kadar her gün Suriye’de meydana gelen terör hadiseleri de Irak’ta Bağdat’ta Lübnan’da, Filistin’de ve dünyanın başka bölgelerinde meydana gelen terör hadiseleri de bizi üzüntüye sevk etmelidir. Bir taraftaki insanlar diğer taraftaki insanlara göre daha az değerli ya da daha çok değersiz değildir. Sebepler ne olursa olsun İslam’ın insan hayatına verdiği değer bellidir. Maide suresinde rabbimiz, bir insanı katleden bütün insanlığı katletmiştir olacağını, bir insanı diriltenin bütün insanlığı diriltmiştir gibi olacağını ifade buyuruyor. Haksız yere bin insanın hayatına son vermek arşı titretecek kadar elim dehşet verici bir tablodur. Dolayısıyla İslam ile şiddeti Müslümanlık ile nefreti bir araya getiren yaklaşımlar sürekli problemli yaklaşımlardır. Bu gibi hadiselerin arkasında İslam’dan kaynaklanan etkileri aramak bence fevkalade yanlıştır. Olsa olsa burada kendilerini İslam’a mal etmeye çalışan yanlış insanların yapmış olduğu yanlış ve kınanması gereken eylemlerdir” dedi.

Diğer yandan, İslam’ın adının da manasının da barış olduğunu ifade eden Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen İslam’ın olduğu yerde terörün, insan öldürmenin olmadığını söyledi.

Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, “İslam’ın adı da manası da barıştır. Müslüman, barışın temsilcisidir. İslam’ın, Müslümanların, Hz. Peygamber’in mirasını yaşayanların, O’na ümmet olanların, Kuran’ı ve sünneti hayatlarına taşıyanların, gerçek anlamda anlayanların bulunduğu yerde terör olmaz. Başta insanın kendi kendinin canına kıymak gibi bir hakkı yoktur. Bu haramdır. Bırakın şu, bu dinden olmasını, varlık olarak insan kıymetlidir İslam’da. Allah Kuran’da ‘Biz Müslüman’ı’ demiyor sadece, ‘Biz insanı onurlu, şerefli kıldık’ diyor.  O yüzden Kuran-ı Kerim’in ölçülerinde insan önemlidir”

“Peygamber’imizin tavaf esnasında bir hadisi var ki, insanın değeri bakımından dikkate şayandır. ‘Ey Kabe sen ne güzelsin! Senin konun ne güzel! Senin azametine, yüceliğine, kutsallığına hayranım. Fakat Allah’a yemin ederim ki müminin saygınlığı Allah katında senin saygınlığından daha fazladır’ diyor. Böyle bir Peygamberin mensubu olan insanların, bir insanın canına kıyma konusunda onun bedelini ağır gösteren bir Kuran’ın müntesiplerinin yaşadığı yerlerde terör olmaz, cana kıyma olmaz, adam öldürme olmaz” ifade eden Müftü Çimen, “Hz. Muhammet Mustafa’nın insanlığa bıraktığı mirasın ruhu bir imha değil, bir ihya hareketidir. Bırakın insanın canına kıymayı, bırakın insanın öldürülmesini; İslam, insanın manevi şahsiyetini bile koruma altına almıştır. İnsanın kaşının bile eğrilmesini istemeyen bir dinin mensubuyuz. Dedikoduyu, gıybeti, iftirayı haram kılan, yani bir insanın manevi şahsiyetine zarar veren söz ve tavırları yasaklayan bir dinin mensupları, nasıl insanın canına kıyabilir. Sadece bunlar değil, fitneyi, toplumda insanlar arasında fitne çıkarmayı, bir cana kıymak, adam öldürmekten daha büyük günah kabul eden bir kitabın mensubuyuz. Ayetlerde böyle söylüyor. Böyle bir dinin mensuplarının yaşadığı hayatta terör olmaz, cana kıyma olmaz.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar