Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftülük, bu yıl 5 ayrı sübyan okulu açıyor

2017-02-25 06:38:23
Müftülük, bu yıl 5 ayrı sübyan okulu açıyor

İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan “Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi” çerçevesinde, Elbistan’da bu yıl 5 ayrı noktada, yaklaşık 300 öğrencinin eğitim göreceği ‘4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu’ (sübyan okulu) açılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir süredir 4-6 yaş grubu çocuklara yönelik olarak uyguladığı ‘Kur’an Kursu’ (sübyan okulu) projesi kapsamında geçtiğimiz yıl tek Kur’an Kursu’nda verilen eğitimlerde elde edilen başarı, velilerden gelen taleplerin artmasını sağladı. Çok sayıda vatandaş, çocuğunu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uhdesinde verilen bu eğitimden yararlandırabilmek için Elbistan Müftülüğü’ne başvurdu. Elbistan Müftülüğü de bu talepler doğrultusunda geçtiğimiz yıl 2 olan sınıf sayısını 10’a çıkardı. Talebe göre bu sayıya 4 sınıf daha eklenebilecek.

Elbistan Müftüsü Muhsin Demirel, kurban bayramı sonrasında kayıtların başlayacağı 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kurslarındaki hazırlıkları yerinde inceledi. İncelemelerine Reşit Efendi Cami’indeki Saraykent Kur’an Kursu’ndan başlayan Müftü Demirel, sınıflardaki son durum hakkında bilgi aldı.

İncelemeler sonrasında yaptığı açıklamada, bu yıl Elbistan’da şuana kadar 5 ayrı noktada 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu açacaklarını belirten Elbistan Müftüsü Demirel, 300’e yakın öğrencinin eğitim görmesini beklediklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl sadece tek merkezde verilen eğitimlerin bu yıl Saraykent Kur’an Kursu, Hocazade Kur’an Kursu, Esentepe Kur’an Kursu, Gariplik Kur’an Kursu ve Karaelbistan Kur’an Kursu’na yayıldığını ifade eden Müftü Demirel, “Bu yıl 5 Kur’an Kursumuzda 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu açacağız inşallah. Her kursumuzda 2 sınıf olacak. Geçtiğimiz yıl Hocazade Kur’an Kursu’nda açmıştık. Orada da 2 sınıfımız vardı. Bu yıl sınıf sayımız 10’a çıktı. Şuanda bir kısmının hazırlıkları sürüyor. İnşallah kurban bayramından sonra hepsi eğitime hazır hale gelecek. Başvuruları da bayramdan sonra almaya başlayacağız. Bu yıl Saraykent Kur’an Kursu, Hocazade Kur’an Kursu, Esentepe Kur’an Kursu, Gariplik Kur’an Kursu ve Karaelbistan Kur’an Kursu’nda eğitimler verilecek. Bu mahallelerdeki vatandaşlarımız isterlerse bu kurslara çocuklarını kayıt yaptırabilirler. Şuanda 300’e yakın öğrenciyi kaydedebiliriz” dedi.

Müftü Demirel, şöyle devam etti:

“Bu kurslarımız Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından toplumda ortaya çıkan çok önemli bir ihtiyacı karşılamak üzere açılmaktadır. Burada minik yavrularımıza, Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı müfredat çerçevesinde; Kur’an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler öğretilecek ve çocukların manevi gelişiminde etkili olan değerler eğitimi verilecektir. Bu sayede çocuklarımız küçük yaşlarda Kuran-ı Kerim okumayı, İslam’ın temel prensiplerini ve bir Müslüman’ın nasıl yaşaması gerektiğini uygulamalı olarak öğrenecekler.

Buraya gelen çocuklarımız için oyun ortamında oynayarak, tanıyarak, dokunarak öğrenmesi amacıyla materyal geliştirmesine yönelik çalışma yapıldı. Program kapsamında, Kur’an-ı Kerim’in içerik, ses, şekil olarak tanınması, harflerin öğrenilmesi gibi imkan sunuluyor. Çocukların Allah’ı, Peygamber’in kişiliğini, dürüstlüğünü, büyüklere saygısını, engellilere verdiği önem gibi konuları anlayabilecekleri bir şekilde dramalarla, hikayelerle tanımalarını sağlamaya çalışıyoruz. Dini bilgilerle ilgili bölümde ilk etapta sevgi, merhamet, saygı, sorumluluk duygusu, adil davranma oluşturulması, Peygamber hikayeleri, yardımlaşma, sabır, güvenilirlik, doğruluk gibi konular işleniyor. İkinci etapta da Allah’ın varlığı, birliği, Allah’la ilgili soruların cevapları, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sav) hayatı ve kişiliği, dinimi seviyorum, vatanımı seviyorum, camiyi tanıma gibi bölümler bulunuyor.

Kur’an-ı Kerim’le ilgili bölümde ise ilk etapta Kur’an’ın fiziki olarak tanınması, besmele, kelime-i şahadet ve anlamı sonrasında da Arap harflerinin öğrenimine geçiliyor. Kurs hocalarımız Kur’an-ı Kerim’deki her harfi çok iyi bildikleri bir cisme benzetme, noktaları birleştirme, hazine avı oyunu, harf boyama gibi yöntemlerle öğretmeye çalışıyorlar. İkinci etapta ise çocuklar harfleri, şekillerini hatırlayacak hale geliyor. Harekeleri tanıyor. Kur’an okuyacak seviyeye geliyor ve artık namaz surelerini okuyor.”

Çocukların erken yaşta Kur’an-ı Kerim öğrenmelerinin önemine de işaret eden Elbistan Müftüsü Muhsin Demirel, kursların hazırlanmasında emeği geçen ve katkısı bulunan hayırsever vatandaşlarla görevlilere de teşekkür etti.

http://www.elbistaninsesi.com/egitim-kultur
SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar