Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

“Müftülük İşgaline ve Halkımıza Baskıya Karşı Omuz Omuzayız”

2017-02-25 05:08:06
“Müftülük İşgaline ve Halkımıza Baskıya Karşı Omuz Omuzayız”

Türk azınlık kuruluşları, 29 Ocak direnişi ve direnişin ikinci yılında Türkleri hedef alan saldırıları anma etkinliği düzenledi- BTTADK Başkanı Mete: – “29 Ocak 1988’de insanlarımızı sokağa döken sorunlar devam ediyor”- “Biz, üstünde yürüdüğümüz toprağa, altında yaşadığımız bayrağa hiçbir zaman ihanet etmeyiz”

Batı Trakya’da Türk azınlık kuruluşlarınca, 29 Ocak 1988’de ’da “Türk” adı bulunan derneklerin kapatılmak istenmesi üzerine gösterilen tepkileri ve bunun ikinci yılında Gümülcine’de Türkleri hedef alan saldırıları anma etkinliği düzenlendi.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’nca (BTTADK) Gümülcine’de Türk Gençler Birliği’nde düzenlenen etkinliğe, BTTADK Başkanı İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, SYRIZA İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) Başkanı Mustafa Aliçavuş, Kozlukepir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza ile azınlığın çeşitli kesimlerinin temsilcileri ve soydaşlar katıldı.

Mete, burada yaptığı konuşmada, Türk azınlığın 1988’de kimliğine yapılan saldırılara karşı bir direniş gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu, Türk ve Müslüman olarak yaşamak isteyen, camisini, eğitimini düzenlemek isteyen, çocuklarını kendi arzusu doğrultusunda yetiştirmeyi düşünebilen bir toplumun haykırışıydı.” dedi.

Bu direnişin ikinci yıl dönümünde ise fanatik Yunan gruplar tarafından Türklere karşı toplu saldırılar yapıldığını anlatan Mete, “29 Ocak 1990’da tatsız olaylar yaşandı. Ancak, bu topum 29 Ocakları kutlamaktan vazgeçmedi, vazgeçmeyecek. Çünkü 29 Ocak 1988’te bu insanları sokağa döken sorunlar hala devam etmekte. İçinde bulunduğumuz bu mekanın tabelası hala yerine konmuş değil. Bu toplumun, toplum olarak ‘Biz Türküz’ demeye hakkı yok. Okullarımızın durumu daha kötüye gitmiştir. Müftülüklerimizde işgal devam etmekte. Azınlık toplumunun seçilmiş dini ve siyasi liderleri saygısızlığa ve hakaretlere maruz bırakılmaktadır.” diye konuştu.

Mete, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın, asırlardır bulunduğu topraklarda devletine ve yasalara saygılı olarak barışçıl bir yaşam sürdürdüğünü belirtti ve şöyle devam etti:

“Bu toplum ki, haklı mücadelesini demokratik kurallara uygun şekilde sürdürmektedir. Hiçbir şekilde ne terörle yan yana gelmiştir, ne de gelmeye niyeti vardır. Devletine karşı hiçbir kötülük düşünmemiş ve düşünmeye de niyeti yoktur ama görüyoruz ki, bu toplumun değerlerinden rahatsız olanlar var. Demokratik bir ülkede, İnsan Haklarının savunulduğu bu ülkede demokrasinin beşiğine yakışmayacak tavırlar sergilenmekte. Ancak, bizler haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Bizler, üstünde yürüdüğümüz toprağa, altında yaşadığımız bayrağa hiçbir zaman ihanet etmeyiz ama hakkımızı da ararız. Biz Müslümanız camimizi imamımızı isteriz. Biz Türk’üz, okulumuzu öğretmenizi, kitabımızı isteriz. Bunlar en doğal haklarımız”.

Bu arada, Türk kuruluşlarınca yayımlanan bildirilerde, AB üyesi Yunanistan’da, Türk azınlık karşıtı politikaların halen sürdüğü, insanların baskı altında bulunduğu belirtilerek, bu durumun Batı Trakya Türk toplumunca endişe ve hayal kırıklığı ile karşılandığı vurgulandı.

Batı Trakya’da isimlerinde Türk kelimesi bulunan derneklerin Yunanistan’da Türk bulunmadığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla kapatılmak istenmesi üzerine Türk azınlık, Gümülcine’de 29 Ocak 1988’de toplu direniş olarak adlandırılan büyük bir yürüyüş gerçekleştirmişti. Bu tepkilerin ikinci yıl dönümü olan 29 Ocak 1990’da ise fanatik Yunan gruplarca Gümülcine ve İskeçe’de Türklere karşı toplu saldırılar düzenlenmişti. Yunan polisinin müsamahası nedeniyle iki gün süren saldırılarda, Türklere ait 500’ün üzerinde dükkan ve işyeri tahrip edilerek yağmalanmış, aralarında merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ile dönemin bağımsız milletvekili Ahmet Faikoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda Türk darp edilmişti.

http://www.memleket.com.tr/

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar