Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müftülük, Nitelikli Din Hizmetini Masaya Yatırdı

Hatay İl Müftülüğü, “Nitelikli Din Hizmetleri” konulu bir konferans düzenledi. 

2017-11-23 12:23:00
Müftülük, Nitelikli Din Hizmetini Masaya Yatırdı

Hatay İl Müftülüğü tarafından İlde din hizmetlerinin verimliliğini daha da arttırmak için din görevlilerine ve Kur’an Kursu Öğreticilerine yönelik “Nitelikli Din Hizmetleri” konulu bir konferans düzenledi. 

Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Mustafa ACAR’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa, İlçe Müftüleri ile Antakya, Defne, Altınözü, Yayladağı, Samandağ, Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı İlçelerinde görev yapan din görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticileri katıldı.

Program, Antakya Hatice Ana Camii imam-hatibi Hüseyin SERASLAN’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programda açış konuşması yapan İl Müftüsü Hamdi KAVİLLİOĞLU; “Bugün burada 9 ilçemizden arkadaşlarımız var. Birazdan Dr. Mustafa ACAR hocamız bizlere nitelikli din hizmeti nasıl olur, din hizmetlerinde kaliteyi arttırmak için neler yapılabilir bu konuda bir konferans verecek. Yarın da İskenderun, Belen, Arsuz, Payas, Dörtyol ve Erzin İlçelerimizde görev yapan din görevlilerimiz ve Kur’an Kursu Öğreticilerimiz için Dörtyol İlçemizde bir konferans verecek. Bizleri kırmayarak davetimize icabet ettiği için hocamıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmasının devamında; “Maalesef, müslümanlar olarak bir dünyevileşmenin içerisindeyiz gibi geliyor bana. Her geçen gün samimiyetimiz ve ihlasımız daha da azalıyor. İmkanlar iyileştikçe takva artmıyor. Din gönüllüsünde bulunması gereken beş vasıf var. Hocalarımız büyüklerimiz hep bunları bizlere tavsiye ediyor. Bunlar: emanet, ehliyet, samimiyet, şahsiyet, feragat ehli olmak. Bir hadis-i şeriflerinde Peygamber (s.a.v) ‘Din nasihattir (samimiyettir).’ buyuruyor. Sahabe efendilerimiz: ‘Kime karşı ya Rasulallah!’ diye soruyorlar. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de ‘Allaha, Kitabına, Resulüne, mü'minlerin yöneticilerine ve tüm müslümanlar için nasihattir (samimiyettir). Allah’a karşı samimi olacağız, kitabına karşı samimi olacağız, Rasulüne karşı samimi olacağız, Müslüman idarecilerimize karşı samimi olacağız ve ümmet-i Muhammed’e karşı samimi olacağız birbirimize karşı samimi olacağız. Biz bunun neresindeyiz değerli kardeşlerim? Dünyevileşmenin neresindeyiz? Bir ashab-ı kirama bakıyoruz, bir kendimize bakıyoruz. Neler neler yaşanmış.” diyerek Ashab-ı Kiram’ın hayatından örnekler verdi.

İl Müftüsü konuşmasını; “Rabbim bizleri Peygamber Efendimizin şeffatına nail eylesin. Ashabının şefaatına nail eylesin. Ailemiz için dua edelim. Birbiriniz için dua edelim. Ümmet-i Muhammed için dua edelim. İhlas ve samimiyeti ön plana alarak hizmetimize devam edelim.”  diyerek sonlandırdı.

Denizli Müftü Ahmet Hulusi Efendi Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Mustafa ACAR da konuşmasında: “Günümüzde gençlik açısından iki temel problemi önemsiyorum. Bu iki temel problemin kaynağı ve bu problemin çözümünü Allah Rasulü’nün bu noktadaki uygulama metodu olarak bu sorunu nasıl çözebiliriz. Bunun üzerinde konuşacağız inşaallah. Bu temel problemlerden birincisi deizm, ikincisi radikalizm. Bunlar birbirinden farklı iki konu gibi görünebilir ama bunlar birbirini besleyen iki konudur. Bunlara karşı neler yapabiliriz ve bu sorun neden kaynaklanıyor. Bizler toplum önderi insanlarız, biz bu konuda başta kendi ailemiz, çocuklarımız, kendi mahallemiz, çevremiz olmak üzere bu toplumun gençliğini ve geleceğini nasıl kurtarabiliriz. Bunları konuşacağız. Deizm dediğimiz hadise nedir? Deizm, pratik ateizmdir. Ateizm, Allahsızlık, tanrı tanımazlık, değer tanımazlıktır. Tarih boyunca bireysel anlamda ateistler olmuştur ama toplumsal anlamda ateizm olmamıştır. Mesela ateistler devlet kuramamıştır. Neden? Çünkü inanmak fıtridir ve insanlar hak ya da batıl şeylere inanmışlardır. Bugünkü sorun, pratik ateizm dediğimiz deizm dediğimiz hadise toplumların içini oymuş durumdadır. Batı, Hristiyan alemi, bu noktada bitmiş durumdadır. Özgürlük adı altında bütün değerlerden yoksunlaşmış vaziyetteler. İslam coğrafyası açısından da bu deizm bizleri de götürüyor, toplumumuzu tehdit ediyor. Deizm, Allah’ı, yaratıcıyı inkar etmiyor. Yaratıcıyı kabul ediyor ama yaratıcıyı hayatına karıştırmıyor. İslam coğrafyasında özgürlük adı altında Batı tarzı özgürlüklerle beraber müslüman gençliğimizi tehdit ediyor. Bunu kendi çocuklarımızdan, yakınlarımızdan bile farkedebiliyoruz. Hiç kimse, kimseyi kendi hayatına karıştırmak istemiyor. Kimseyi hayatına dokundurmadığı gibi yaratıcıyı, Allah’ı da hayatına dokundurtmuyor, karıştırmıyor.  Hayatımızda Allah’a yer vermemek, yaratıcıya yer vermemek bu kesinlikle müslümanca bir davranış değil, zaten olamaz. Değersizleşmek en kötü tehlike… Zihinlerdeki Allah gönüllere girmediği müddetçe, hayatın içine girmediği müddetçe bizim yapacağımız şeyler boşuna. Bu günümüzdeki tehlikelerden birisi…

Öbür taraftan radikalizm tehlikesi, radikal Selefi akımlar… Elkaide gibi, Daeş gibi... Aradaki ne kadar farklı fıraksiyonlar varsa… Ülkemiz içerisinde… Adı ne olursa… Radikal Selefi akımların yaptığı ne? Deizm Allah’ı hayatına karıştırmıyor. Radikalizm ise Allah adına iş yapıyor. Allah adına öldürüyor, öldürme kararını veriyor. Allah adına cihad yapıyor, şunu yapıyor, bunu yapıyor. Hep kendilerini Allah yerine koyuyorlar. Sen nasıl dinin dokunulmaz kıldığı can emniyetini, mal emniyetini ortadan kaldırırsın? Nasıl bir din bunu sana söylüyor? Hangi kitap bunu sana söylüyor? Allah adına iş yapma yetkisini sana kim verdi, öldürme yetkisini sana kim verdi? Sen hangi dine, hangi Allah’a inanıyorsun? Şimdi iki tarafı karşılaştırdığınız zaman bir tarafta Allah ile iletişimini koparmış sadece adı müslüman; öbür tarafta güya iyi müslümanım diye piyasaya çıkan, Allah adına herşeyi katleden, mahveden bir zihniyet. Aradaki tasavvufu zihniyetler yine Kur’an ve Sünnet ekseninden uzaklaşmış, kişisel veya grup menfaatlerinin ön plana çıktığı, dinin bir meta gibi adeta pazarlandığı bir coğrafyayı birlikte paylaşıyoruz. Hem Anadolu coğrafyamız hem dışarısı… Elhamdülillah, bütün bu olup bitenlerin içinde iyi ki Anadolu coğrafyası var, iyi ki Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurum var, iyi ki sizler varsınız ki, bu millet ayakta kalabildi. Yoksa biz 15 Temmuzu atlatamazdık.

Peki, bu sorunların kaynağı ne? Şöyle bir baktığımızda Allah ve Peygamber tasavvuru bozulmuş. Cahiliyye Dönemi dediğimiz dönemde bilgi birikimi vardı aslında ama vahiyle iletişimi kopmuştu toplumun ve Allah’la aralarına aracılar koymuşlardı. Vahiyle, gerçek yaratıcıyla iletişim koparsa araya aracılar girer. Şirk dediğimiz hadise budur. Dünkü insanların Lat, Menat vs. şekilsel putları vardı. Bugünkü müslümanların zihninde de putlar dolaşıyor. Sanal putlar dolaşıyor. Herkesin aracı koyduğu, tapındığı ya şahıs, ya yapı, ya kurum, bir şeyler var. Bu sistem düzelmeden şirk problemi ortadan kalkmadan biz bu sorun alanlarını çözemeyiz.

Bu sapmaların, bu bozulmaların çözüm önerisi olarak neler konuşabiliriz? Çözüm önerisi olarak bizim için eşşiz örnek ‘üsve-i hasene’ Peygamberimiz (s.a.v)’dir. O’nun hayatı Kur’an’dır. Bu sorunları çözmek için; birincisi doğru bilgi ile donanacağız, Kur’an ve Sünnet bilgisidir doğru bilgi. Kur’an ve Sünneti bilmeden yaşanan din kişilerin dini olarak yaşanır. İkincisi, samimiyettir. Bilgi güçtür. Saf bilgi bize yetmez. Allah rızası için yani rızay-ı bârî için o ilimin edebiyle edeplenip samimi bir şekilde diğer insanlara aktarmanın ve yaşamanın peşinde olacağız. Üçüncüsü, söz eylem bütünlüğü… Kişiyi ortaya çıkaran yaptığı iştir. Söylediklerimizle eylemlerimiz örtüşmüyorsa eğer, bizim sözlerimizin tesiri olmaz. Ağızdan çıkan kulağa kadar ulaşır ama gönülden çıkan gönüle kadar ulaşır. İyilik ve takvada birlik olacağız. İyilik noktasında birbirimize yardımcı olacağız. Güzel işlerde, iyi işlerde bir araya geleceğiz. Birbirimize destek olacağız. Dördüncüsü, Allah’a güveneceğiz ve O’na sığınacağız. Herşey O’nun iradesi ve dilemesi ile olur.” dedi.

Dr. Mustafa ACAR konuşmasını; “Sizlerle biraraya gelmemize vesile olan İl Müftüsü Hamdi KAVİLLİOĞLU’na ve programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Görevlerinizde başarılar diliyorum.” diyerek sonlandırdı.

Program, soru cevap bölümü ile sona erdi.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar