Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Müsiaddan Cami Vakfına, Orası Ticarethane değil Cami..

MÜSİAD Zonguldak, Ulu Cami vakfının caninin altını üstünü ticarethane olarak kullanmasına tepki gösterdi.

2017-06-28 22:55:00
Müsiaddan Cami Vakfına, Orası Ticarethane değil Cami..

MÜSİAD Zonguldak Şubesi Başkanı Salih Yılmaz, Ulu Cami Vakfının yaklaşık 3 yıldır Müftülüğün, Ulu Caminin üstündeki eski Müftülük binasını Kur’an kursu için kullanma taleplerini duymazdan gelip kendilerine Ticari büro yapmalarına tepki gösterdi.

Başkan Yılmaz, Ulu Cami Vakfının, Ulu Caminin altını ticarethane üstünü Ticari büro olarak kullanıp amacı dışında hizmet verdiğini belirterek, “Caminin üstündeki bürolar derhal boşaltılıp, buralar Kur’an kursu olarak hizmet vermelidir. Bunun vebali vardır. Bunun altından kalkamazlar, hesabını veremezler” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Zonguldak Şubesi Başkanı Salih Yılmaz, sosyal medya hesabı üzerinden Ulu Cami Vakfı başkan ve yöneticilerine veryansın etti. Başkan Salih Yılmaz, Nuh Ziya ismindeki esnafın Ulu Cami Vakfını ağır dille suçladığı paylaşıma attığı yorumda Vakıf başkan ve yöneticilerini adeta bombaladı. Müftülüğün Kur’an kursu yapma talebini, Vakfın reddettiğini, buna karşılık müftülüğün boşalttığı bu yerleri,vakfın Ticari büro olarak kullandırdığına dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Bu vakıf ve yönetimi mümkünse lağvedilmelidir.Yada şehre yapılacak protokol camisinden sonra Ulu Cami yıkılmalı,yerine altı dükkan,üstü büro olmayan tam anlamıyla manevi hizmet verecek yatılı yada yatılı olmayan Kur’an kursu inşa edilmelidir” dedi.

Salih Yılmaz, sosyal medya paylaşımında şunları yazdı:

“Ulu Cami vakfı tarafından, camiye yapılan klimalar ne niyetle olursa olsun bence iyi olmuştur. Bununla birlikte, eski klimalar başka bir camiye yada Kur’an kursuna bağışlanıp verilmişse daha da iyi olmuştur. Ancak Ulu Cami Vakfı camiye yaptırdığı bir iki iş dışında gerçekten şehrin manevi hayatına ne tür bir katkı sunmaktadır. Vakıf manevi bir fonksiyon mu üstlenmektedir yoksa dünyevi emeller peşinde mi koşmaktadır, şüphe içindeyiz. Bir kaç yıl önce Müftülük;yeni binasına taşındığında,boşalttıkları yeri şehrin zaruri manevi ihtiyacına binaen, Kur’an kursu yapmak istedi. Vakıf ise bu talebi reddetti, ‘olmaz’ dedi, Ulu Cami içinden geçilen bu yeri vakıf ne yaptı dersiniz. Vakıf burayı gitti büro yaptı. Ulu Camimizin altı dükkan, üstü büro oldu. Peki öylemi olmalıydı. Müftülük talep etmeden, bence vakıf Kur’an kursu olsun diye müftülüğe talepte bulunmalıydı. Onlara bu yakışırdı. Vakıf yönetiminde, dünyalık ağır bastı. Cami vakfı böyle hareket ederse bu vakfın amacı uhrevi değil, dünyevidir bence. Ulu cami vakfı şehrin manevi yapısına destek vereceğine, zarar vermektedir. Bu vakıf ve yönetimi mümkünse lağvedilmelidir. Yada şehre yapılacak protokol camisinden sonra Ulu Cami yıkılmalı, yerine altı dükkan, üstü büro olmayan tam anlamıyla manevi hizmet verecek yatılı yada yatılı olmayan Kur’an kursu inşa edilmelidir. Şehir, bu konuda maneviyatına sahip çıkmalı, gerekeni yapmalıdır. Yazık oluyor Zonguldak’a. Yazık oluyor manevi hayatımıza.”

VAKIF NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Önceleri Belediyeye ait olan ulu cami’ye ait alan, dini hizmetlerde kullanılmak şartıyla Vakıf tarafından, Belediyeden sembolik bedelle alınmıştı. Şimdiler de ise Vakfın amacından çıkıp, üye de kabul etmeyip Özel Vakıf haline geldiği iddia ediliyor. Ulu Caminin Allah’ın evi olarak yapıldığını belirten Başkan Yılmaz, “Burası dini hizmetlere tahsis edilmeli. Kuyumcu esnafımızın bir çoğunun, burasının Kur’an kursu yapılıp, Hafız yetiştirilmesinden yana olduklarını biliyoruz ancak Vakıf Başkan ve yöneticileri direniyor. Buralarda Kur’an-ı kerim öğretileceğine Ticari amaçlı büro faaliyeti yapılmaktadır. Gerekli mercilere konunun hassasiyeti anlatılacak, MÜSİAD olarak bu işin sonuna kadar arkasında olacağız ve bu yanlıştan dönülmesini sağlayacağız” dedi

imzagazetesi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  6
  16
 • 2
  Beşiktaş
  6
  13
 • 3
  Göztepe
  6
  13
 • 4
  Fenerbahçe
  6
  11
 • 5
  Kayserispor
  6
  11
 • 6
  Medipol Başakşehir
  6
  10
 • 7
  Teleset Mob. Akhisarspor
  6
  10
 • 8
  Bursaspor
  6
  9
 • 9
  Trabzonspor
  6
  8
 • 10
  Kasımpaşa
  6
  8
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  6
  7
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  6
  7
 • 13
  Antalyaspor
  6
  6
 • 14
  Atiker Konyaspor
  6
  6
 • 15
  Demir Grup Sivasspor
  6
  6
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  6
  5
 • 17
  Gençlerbirliği
  6
  4
 • 18
  Osmanlıspor FK
  6
  1

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar