Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Nepal'de Müslüman Olanlar İslamın İlk Dönemlerini Yaşıyor

İslam'ı seçen bir Hindu "Öğrenirlerse çok büyük sorunlar yaşarım. Söylersem beni evden kovarlar, evlatlıktan reddederler.."

2017-09-10 12:53:22
Nepal'de Müslüman Olanlar İslamın İlk Dönemlerini Yaşıyor

Star'dan Kemal Güneş, gitmiş olduğu Arakan’daki Müslümanlara yönelik Budist zulmünün yaşandığı ve Hinduizm inancının hakim olduğu Nepal’de ilginç tespitlere rastladığını yazdı.

Nüfusunun yüzde 81’i Hindu, yüzde 9’u Budist, yüzde 5’i Müslüman, yüzde 5’i Hıristiyan ve diğerlere dinlere mensup insanların bir arada yaşadığı 26 milyonluk küçük bir ülke olan Nepal'in, Çin ile Hindistan arasına sıkışmış fakir bir ülke olduğunu belirtirken hindu iken Müslüman olanların çok büyük zulümler yaşadığını ifade etti.

Yapılan zulümlerin işkence ya da öldürme ile bitmediğini yazan Güneş, İslam Toplumu Başkanı Hurşit Alem'den duyduklarını aktardığını 1500 yıl önce Mekke'de yaşananlarla paralellik olduğunu vurguladı.

Adeta tarih tekerür eder, sözünü kanıtlayan olayların şahitlerin dilinden aktaran Güneş yazısında şunları belirtti.

"Nepal’de ilk dikkatimi çeken bir buçuk milyonluk nüfusuyla ülkede yaşayan İslam toplumu ve yaşam şartlarının zorlukları oldu... Barış ve huzur dini diye yıllarca reklamı yapılan Budizm’in barbar yüzünü Arakan’da görmüştük. Hinduizm’in egemen olduğu topraklarda da Budistlerden farklı bir tavır sergilendiğini söylemek yanlış olur. Yani Hinduizm’in İslam dünyasına bakışı Budistler’den çok da farklı değil. Nepal’de görüştüğüm İslam Toplumu Başkanı Hurşit Alem, son 15 yılda 100 bin Hindu’nun İslamı seçtiğini, Müslüman olanların mirastan mahrum edilip sosyal hayattan tamamen tecrit edildiğini söyleyince gerçeği durumu yaşamış birinden dinlemek istedim. Din ve yaşam biçimi olarak İslam’ı seçen bir Hindu’nun gözüyle hem onların ruh halini anlayabilmek hem de Hindu dünyasının İslam’a bakışını öğrenmek için Nepalli bir öğrenciyle buluştum. Görüştüğüm gencin adı Bilal... Kast sistemi içinde önemli bir yeri olan Karki ailesine mensup. 20 yaşında ve bir buçuk yıl önce İslam’la şereflendi. Bilal ismini İslam’a geçtikten sonra kullanmaya başladı.

Bilal Hindularda atalarının inancına tam bağlılığın esas olduğunu ve atalarının inancından vazgeçenlerin ölüm dahi her türlü baskıya maruz bırakıldığını anlattı. Mekke’de cahiliye döneminde putperest olan toplumun İslam’a karşı gösterdiği reaksiyonun ana kaynağı atalarının dinine olan bağlılık oluşturmuştu. Bu durum Kur’an-ı Kerim Bakara süresi 170. ayette şöyle diyor:  Ne zaman onlara: “Allah’ın indirdiklerine uyun” denildiğinde (hayır, biz atalarımızın üzerinde bulunduğumuz (yol)a uyarız. Peki ama ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı? (Onların yoluna uyacaklar) 1400 asır önce Mekke putperestlerinin İslam’a karşı atalarının inancı üzerinden sergilediği katı tavır günümüz putperestleriyle aynı mantık ve söylemleri kullanıyor. Ben sordum, Bilal tüm samimiyetiyle yanıtladı.

Seni tanıyalım...

Adım Bilal Karki. Müslüman olmadan önce adım Svizel’di. Karki, Hindu toplumunda özel bir yeri olan bir kast. Ailem Nepal’ın kuzeyinde fakat ben Katmandu’da kalıyorum. İki kardeşiz, babam büyük bir firmada genel müdür. Avustralya’da öğrenciyim son sınıftayım... 

Ne zaman Müslüman oldun?

Yaklaşık bir buçuk yıl önce Müslüman oldum. 

Ailenle bir problemin var mı?

Ailemle herhangi bir problemim yok çünkü Müslüman olduğumu bilmiyorlar. Bir şeyler hissediyorlar ama net olarak Müslüman olduğumu onlara söylemedim. 

Öğrenirlerse ne olur?

Öğrenirlerse çok büyük sorunlar yaşarım. Söylersem beni evden kovarlar, evlatlıktan reddederler... Birçok sorun beraberinde gelir. Benim için değil bu durum tüm Hindular böyle yaklaşıyor. Bir kişi eğer din değiştirirse çok kötü gözle bakarlar. Kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışıyorum. Bunu başardığımda zaten bu tepkiler ve olabilecekler benim için problem olmaktan çıkacaktır.

Müslüman olup açıklayanlar başka ne tür sorunlar yaşabilir ki?

Bir kişi Müslüman olduğunu açıklarsa ve ailesi de ona sahip çıkmazsa-ki genelde sahip çıkmaz- bu durumda Hindu toplumu o kişinin öldürülmesi gerektiğini söyler, bunu kabul ettirmeye çalışır. İslam dinine geçenlerin ise kesin olarak öldürülmesi gerektiğine inanıyor. Bu Müslüman için gerçek bir tehdit. Çünkü ailen sana sırtını dönmüş ve çevrenden de hiç kimse destek vermiyor. Bu da diğer Hinduları cesaretlendiriyor ve galeyana getiriyor.

Din değiştirenlere karşı neden bu kadar katılar?

Evet çok katılar ve acımasızlar... Asıl neden şu: Nasıl olur da atalarınızın dinini değiştirirsiniz? Çünkü Hindularda atalara çok büyük bir saygı ve kesin itaat geleneği vardır. Atalar ne derse doğrudur, ataların dininden vazgeçmek ise çok büyük bir suçtur. Aile geleneğine karşı gelip din değiştirmek isterseniz zorlanıp baskı göreceğiniz kesindir. 

Sen neden Müslüman oldun?

Hidayet! Öncelikle sadece hidayet diyebilirim. Allah kalbime hidayet nasip etti. Yaşadığımız yerde bir mescit vardı. İçerisini çok merak ederdim ama girmeye cesaret edemezdim. Ailem bu tür yerlere gitmemizi yasaklamıştı. Bir gün cesaretimi topladım ve Katmandu’daki mescidin kapısından içeri adım attım. Tek başımaydım. İçeride birkaç kişi oturuyor, din hakkında konuşuyorlardı. Konuşulanları çok fazla anlamıyordum. Orada birisi yanıma geldi, ne konuştuklarını sordum, bana sadece bir cümle söyledi. Başka hiç bir şey demedi. O cümle her şeyin başlangıcı olmuştu.

Sana ne dedi o arkadaş...

Bana sadece bu dünya değil ahirete de inandıklarını ve bu dünyanın bir son olmadığını söyledi. Eğer istersem yarın gelip konuşabileceğimizi söyledi. Bunlar bana çok anlamlı gelmişti. Sadece yaşamın dünyadan ibaret olmadığını söylemişti. Gece ise bir rüya gördüm. Rüyamda yine mescide gittiğimi ve mescide bazı insanların olduğunu, bana çok iyi davrandıklarını gördüm. Kendimi çok iyi hissettim, rahatladım. Ertesi gün bir kereden bir şey olmaz deyip bir daha gittim. Sözleştiğimiz kardeşim gelmişti ve beni o kadar kibar ve nazikçe karşıladı ki. Bana çok güzel şeyler anlattı. Anlattığı şey ise sadece Kur’andı. Bizim dilimizi konuşuyordu. Beni hiç zorlamadı. Hinduizm’deki gibi şunu yapacaksın vb zorlayıcı hiç bir telkinde bulunmadı. O gün oradan rahatlamış ve huzurlu bir şekilde ayrıldım. 

Bir buçuk ay sonra ramazan ayında bu kardeşimiz beni iftara davet etti. Henüz İslam’ı kabul etmemiştim. Ara ara görüşür İslam hakkında konuşurduk. Cennet-cehennem, helal-haram hiçbir şey bilmiyordum. İslam’ı seçersem neler olacağını hayatımda nasıl değişikliler olacağını bilmiyordum. Bana cenneti ve cehennemi o an anlattılar. O güne kadar yapmam gerekip te yapmadıklarım için çok büyük bir pişmanlık duydum. O anda anladım ki İslam’ı artık kabul etmeliyim. Kabul edersem en doğru şeyi yapacağıma inandım. Eğer Kuran’ı takip edersem gerçek yolu bulacağıma inandım. Müslüman oldum.

Hindular Müslümanlara nasıl bakıyorlar?

Genelde iyi bakmazlar, Hinduların gözünde Müslümanlar uzun sakal bırakan dört kadınla evlenen kötü özellikleri olan kişidir. İslamı kabul edip Müslümanlarla iletişime geçtiğimde öyle olmadığını anladım. Tabii Müslümanların da içinde farklı hoş karşılanmayacak veya İslam ile uyuşmayan kişilerin davranışları da olabilirdi ama çoğunluğu öyle değildi. Müslüman olmak İslam demek değildir. İslam kusursuz, Müslümanlar kusurlu. Her Müslümanım diyene bakılarak İslam yorumlanamaz. 

Star / pazar

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar