Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Nice YüzYıllara.. Cumhuriyeti Kutluyoruz

Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yılı, yurt genelinde coşkuyla kutlanıyor.

2017-10-29 13:20:12
Nice YüzYıllara.. Cumhuriyeti Kutluyoruz

Türkiye Cumhuriyeti’nin 94’üncü yaşı coşkuyla kutlandı. İlk resmi tören Anıtkabir'de yapıldı.

Erdoğan'a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek yargı temsilcileri, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi parti temsilcileri, kuvvet komutanları ile diğer devlet erkanı eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Aslanlı Yol'dan geçerek, Atatürk'ün mozolesine geldi. Erdoğan'ın, üzerinde ay yıldız bulunan çelengi Atatürk'ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

KIŞ BAHÇESİNDE RESEPSİYON

Erdoğan’ın Beştepe’deki ‘kış bahçesi’nde vereceği resepsiyona siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından birçok ismin de aralarında bulunduğu 2 bin kişi davet edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda bir görüşme gerçekleştirdi. Putin, ikili ilişkilerin yanı sıra tüm Türk halkının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı da kutladı.

ABD Başkanı Trump Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı ve “60 yılı aşkın bir süredir iki yakın NATO müttefiki yan yana durmaktadır” ifadesini kullandı.

Google’dan 29 Ekim'e özel Doodle...

Google'dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na özel doodle geldi. Google, bayrağımızın dalgalandığı bir görselle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı Türk Milletinin bu  özel gününee kayıtsız kalmayan Google, Cumhuriyetimizin 94. Yıl dönümü dolayısıyla özel logo hazırladı.

Yurtta 29 Ekim

İstanbul

Cumhuriyet’in kuruluşunun 94’üncü yıldönümü dolayısıyla Fatih’teki Vatan Caddesi’nde Resmi Geçit Töreni düzenleniyor. Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Kutlamalar kapsamında İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve 1. Ordu Komutanı Musa Avsever üstü açık araç üzerinde vatandaşları selamladı.

İzmir

İzmir'in Bayraklı İlçesi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94'üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında, 4 bin kişi aynı anda zeybek oynadı, ardından bir araya gelerek Atatürk’ün kalpaklı portresini oluşturdu.

Balıkesir

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yılı Balıkesir’de düzenlenen törenlerle kutlandı. Coşkunun yaşandığı kutlamalarda öğrenciler şiir okudu, halk oyunları gösterileri sergilendi ve resmi geçit töreni düzenlendi.

Kars

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yılı yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Kars’ta da coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Bayramı töreni Valilik makamında Vali Vekili Mehmet Halis Aydın’ın, tebrikleri kabulüyle başladı.

Iğdır 

Sabah saatlerinde başlayan kutlamalar, Iğdır Valisi Enver Ünlü’nün tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Zübeyde Hanım Bulvarı’nda devam eden program, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vali Ünlü törene katılanların bayramını kutladı.

Sakarya

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Sakarya’da da coşkuyla kutlandı. Yağan yağmur, törenlere engel olmadı.

Hatay

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıl dönümü törenle kutlandı. Program öncesinde Hatay Valiliği’nde Vali Erdal Ata tarafından tebrikler kabul edildi. Havanın yağışlı olması nedeniyle Antakya Spor Salonu’nda yapılan etkinlikler, Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz ve il protokolünün katılımıyla, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Amasya

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıl dönümü coşku ile kutlandı. Yavuz Selim Meydanı’ndaki törende Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Zafer Uğur ile Belediye Başkanı Cafer Özdemir halkın bayramını kutladı.Folklor gösterileri ve şiirlerin okunmasının ardından vatandaşların ellerindeki Türk bayraklarıyla takip ettiği tören yapılan resmi geçitle son buldu.

Niğde

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Niğde’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ömer Halisdemir Meydanında düzenlenen törende konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek: “Türk Milletinin tarihte eşi benzeri görülmemiş kahramanlık destanları yazarak kurduğu Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümü olan bu günü, millet olarak hep birlikte büyük bir coşku, sevinç ve mutlulukla kutluyoruz” dedi.

Erzurum

Erzurum’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Havuzbaşı’nda düzenlenen törenle kutlandı.Törende mehter ve bando ekibi birlikte çalıp söyledi, ‘Sarı Gelin’ türküsü Cumhuriyet Bayramı kutlamasına renk kattı.

Mersin

Mersin’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Törende, Mersinliler bayraklarla cumhuriyet coşkusu yaşarken, Mersin protokolü de bu coşkuya ortak oldu.

Artvin

Artvin’deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ömer Doğanay’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda devam eden tören, saygı duruşun ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından Vali Ömer Doğanay, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Cengiz Çerçi ve Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin askeri araç üzerinden halkın ve törene katılanların bayramını kutlamalarıyla devam etti. Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Artvin halkı adına gönderdiği kutlama mesajı okundu.

Sivas

Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas’ta kutlamalar Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde yapıldı. Program Vali Davut Gül, 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın’ın tören aracı ile halkın bayramını kutlaması ile başladı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Vali Davut Gül Cumhuriyet Bayramı’nı Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas’ta kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek,"Kurtuluş Mücadelesi 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas’ta yapılan kongreyle şekillenmiş ve buradan tüm dünyaya duyurulmuştur. 1919 tarihinde Sivas’ta gerçekleşen Sivas kongresi alınan kararlar kadar Sivaslıların ele ele verip ortak hareket edebilmesi de son derece önemlidir. Yurdun dört bir yanının düşmanlarca işgal edildiği bir dönemde Sivaslılar birlik ve beraberlik içerisinde olmuş, bağımsız yaşama azim ve kararlılığından ödün vermemiştir. Böylesi bir dönemde tek vücut olan yiğit Sivas halkı tüm baskı ve zorlamalara rağmen Mustafa Kemal Atatürk’ü 108 gün boyunca bağrına basmış, bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapmış, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir" dedi.

Tokat

Tokat’ta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Vali Ömer Toraman’ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören Vali Toraman, 48’inci Piyade Eğitim Alay ve Garnizon Komutanı Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun halkı selamlaması ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajının okunmasının ardından Vali Toraman’ın konuşma yaptı. Törende itfaiye eri havaya kaldırılan yangın merdiveninden aşağı iple sarkarak Türk bayrağı açarak gösteri yaptı. Ayrıca tekvando ve güreş takımı ekibinin gösterileri ilgi gördü. Halk oyunları ekibinin omuz halayı gösterisinin ardından düzenlenen tören geçişinde 100 metre uzunluğundaki Türk bayrağını taşıyan asker ve öğrenciler alkış topladı. Tören askeri tören mangası, gaziler, öğrenciler ve motor tutkunlarının geçiş gösterisi ile sona erdi.

Yozgat

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 94’üncü yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Yozgat’ta da çeşitli etkinlikle kutlandı. Törende Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, tören aracıyla etkinliğe katılan vatandaşların bayramını kutladı.

Denizli

Denizli Valiliğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin tebrikat töreni ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, valilik önündeki törenle devam etti. Törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 11’inci Komando Tugay Komutan Vekili Muhabere Albay Osman Gedik, Denizli milletvekilleri Cahit Özkan, Kazım Arslan, ilçe belediye başkanları ve daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Vali Hasan Karahan, Mustafa Kemal Atatürk’ten miras olan Cumhuriyet’e sahip çıkacaklarını söyledi.

Dünyadaki kutlamalar

Azerbaycan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Bakü Türk Şehitliğinde tören düzenlendi.

Avustralya’da, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla Melbourne kent merkezindeki göndere İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrakları çekildi.

Ürdün'ün başkenti Amman'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 94. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Abdulhamid Şuman Vakfı tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin Amman Büyükelçisi Murat Karagöz'ün de hazır bulunduğu törende, Ürdün ve Türkiye ilişkilerinin 70 yıllık geçmişinin anlatıldığı, AA arşivinden fotoğrafların yer aldığı serginin açılışı yapıldı.
 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar