Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Niğde Müftüsü açtı ağzını yumdu gözünü.

Müftüden Sitem Üstüne Sitem.. Vakıflar, TOKİ ve Niğde Halkı bu sitemlerden payını aldı

2017-10-12 17:48:00
Niğde Müftüsü açtı ağzını yumdu gözünü.

Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, Nüğde'deki camilerin restore çalışmlarının ya yapılmadığını ya da yapılanlarında sıkıntıları olduğunu dile getirdi.

Niğde’de Vakıflar Müdürlüğüne ait tarihi eser konumunda olan camilerin olduğunu belirten Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, “Niğde’de Vakıflar Müdürlüğüne ait tarihi eserler olan camilerimiz var, bunların bir kısmını Vakıflar Bölge Müdürlüğü devlet bütçesinden restore etti. Ama Niğde’mizin göz bebeği olan tarihi anlamda büyük önem arz eden Sungur Bey Camii yıllardır bir türlü prosedürler tamamlanıp ihale edilemedi. Duyumlarımıza göre de anıtlar kurulundan projesi geçti ve bu ayın 17’sinde ihalesi yapılabilir şeklinde ümit ediyoruz. İnşallah bu camimiz restore edilir ve milletimize asırlar soyu hizmet eder.

Yukarı Kayabaşı mahallesinde bir camimiz var, kiliseden dönme. Geçtiğimiz yıllar içerisinde restoresi yapıldı. Ama çok ciddi sıkıntılar mevcut, çatılardan gelen sular duvarlardaki sıvaları çatlattı, kabartmalar yıpranmış ve cemaatin üsteni düşmesinden endişe ediyorum.

Acil yıkılıp yenisinin yapılması gereken camimizi ise Torbalı Cami, bu camimizin sadece minaresi tescilli ama diğer kısımları tescilli değil. Buranında iç kısmı perişan, tuvaletler berbat durumda, bu camimizle ilgili vatandaşlarımızdan aşırı şikayet var. Derhal yıkılıp yenisinin yapılması gerekiyor. Belediyemiz bu camimiz ile ilgili 2 tane proje yapıp gönderdi ama bu projeler kabul görmedi, minareyi koruyup geri kalan kısmın yıkılıp yenisinin yapılması lazım” dedi.

Nüğdelilere de sitem

Gürpınar, nigdeanadoluhaber.com'a verdiği ropörtajında  Niğde halkına da sitem ettiğini, kendisine destek olmadığını dile getirerek " Benim 4 yıldır mücadelesini verdiğim ancak başaramadığım tek bir şey var, tayinim çıkarda Niğde’den gidersem, gözüm arkada kalacak diyebileceğim tek bir şey var bana Niğdeliler sahip çıkmadı, bu konuda ben Allah’ı şahit gösteriyorum. Ben görev sürem boyunca 4 valimizle çalıştım, bu sıkıntılarımızla ilgili sayın valilerimizin hepsine brifing verdim, derdimizi dile getirdim” dedi.

Açıklamalarına devamla, "Ben burada bir devlet memuruyum, bizim gelip gitmemiz bir kararnameye bakar ama ben bu derdimi 4 yıldır söylüyorum. Niğde’de son yıllarda bir kentsel dönüşüm gayreti var. 10 binin üzerinde konut TOKİ ve özel müteahhitler tarafından yapıldı ve yapımına devam ediliyor. Eskiden gecekondu diye tabir ettiğimiz binalar vardı ve vatandaşlarımız oturuyorlardı. O günün şartlarına göre bu bölgede 4 tane camimiz var, bugünün şartlarında o bölgede bulunan camilerimiz konutların yanında kulübe gibi kaldı.  TOKİ’nin bu alanda yapacağı tek bir cami var, ama mevcut 4 camiyi toplasanız tek cami yapmaz” diyen Gürpınar "Kendilerinin kentsel dönüşüm alanında oluşan bu sorunu her zaman söylediklerini belirten Müftü Gürpınar, “Biz bunları söylüyoruz camiler yerinde duracak diyorlar. Durmasın efendim yıkın ayıptır bu camilerin durması sen 15 katlı evde oturacaksın, lüks parklar okullar yapacaksın, ama camiler kulübe olarak kalacak. Bu nasıl bir mantık veya anlayış. Bize de biz bu binaları koruyoruz diyorlar” dedi.

Niğde Müftüsü Alaaddin Gürpınar, “Adliye binası yapılıyor, insan sirkülasyonu olacak ama camiyi düşünen yok. Orada İltekin Cami var diyorlar, evet var apartmanın bodrum katında Allah’ını severseniz kimi kandırıyorsunuz. Apartman altlarında çok camimiz var hiç bize yakışıyor mu? Kapıcılara küçümsemek istemiyorum ama onların rutubetli dedikleri ve oturmadıkları yerleri mescit yapıyorlar. TOKİ Cami yapıyor diyorlar, 400 metre alana yapılıyor kaç kişi alır veya kaç kişi namaz kılar Allah’tan korkun. Ben bunu kime anlatmam lazım, belediyeye ve defterdarlığa yazılarım var arsa gösterin cami yapacağım diye, hayırseverlerimiz var diye, ama yer veren yok yer versinler o bölgeye 10 tane cami yaptırılması gerekiyor” dedi.

YAŞAR GÜL / nigdeanadoluhaber

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  8
  22
 • 2
  Göztepe
  9
  17
 • 3
  Teleset Mob. Akhisarspor
  9
  17
 • 4
  Kayserispor
  9
  17
 • 5
  Medipol Başakşehir
  8
  16
 • 6
  Fenerbahçe
  8
  14
 • 7
  Beşiktaş
  8
  14
 • 8
  Bursaspor
  9
  13
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  9
  13
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  9
  11
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  9
  11
 • 12
  Antalyaspor
  9
  9
 • 13
  Trabzonspor
  9
  9
 • 14
  Kasımpaşa
  9
  8
 • 15
  Kardemir Karabükspor
  9
  8
 • 16
  Gençlerbirliği
  9
  8
 • 17
  Atiker Konyaspor
  9
  7
 • 18
  Osmanlıspor FK
  9
  7

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar