Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Nisan'da Yapılan Kutlu Doğum Haftası Kaldırılıyor mu ?

"Zamanı değişebilir" diyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özafşar, "Kurumda FETÖ ile iş birliği olanlar varsa üzerimize düşeni yaparız” dedi.

2017-04-25 16:00:00
Nisan'da Yapılan Kutlu Doğum Haftası Kaldırılıyor mu ?

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Emin Özafşar, “Kutlu Doğum ve tarihi milletimiz tarafından kabul görmüştür. Zamanına itiraz edilebilir. Bu yerinde bir teklif de olabilir” dedi.

Kutlu Doğum Haftası'nın nisan ayına bağlanmasının bir FETÖ projesi olduğuna yönelik haberler üzerine  Diyanet İşleri Başkanlığı, bir açıklama yaparak söz konusu faaliyete sahip çıktı.

Tartışmaların giderek büyümesi üzerine TGRT Haber’de bir araya gelen   Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Emekli Müftü Hasan Yavaş, İlahiyatçı Osman Ünlü, ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. Emin Özafşar da Ankara stüdyosundan bağlanarak kurumun görüşlerini dile getirdi.

"FETÖ’den tutuklu yazar Mümtaz’er Türköne’nin teklifiyle Kutlu Doğum Haftasının nisan ayına sabitlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ayvallı ti ve "Bu Hristiyanların paskalya bayramı ile aynı tarihe denk geliyor" dedi. Ayvallı, "Maksadımız, Diyanet gibi saygın bir kurumu yıpratmak değil. Burada çöreklenmiş bozuk kişilerin ayıklanmasını sağlamaktır. Diyanet’e yardımcı olmaktır. Kutlu Doğum haftasında sazlı sözlü, dümbelekli etkinlik yapılıyor. Bu kutlamaların şekline müdahale etmeli. Oruç, hac gibi ibadetler Hicri kameri aylara göre ayarlanır. Dinimizde 10 hususi gün vardır. Şafi âlimler, “Mevlid gecesi, Kadir Gecesinden kıymetlidir” buyuruluyor. 48 sene Diyanet’te görev yapmış bir akademisyen olarak söylüyorum. Peygamberimizin Rebiül evvel ayının 12. gecesi doğduğunda şüphe var mı? Cenabı hak, bazı geceleri mübarek kılmıştır. Meleklerin, insanların ve cinlerin en çok sevdiği Peygamberimizdir. Yapılan işler gayretullaha dokunabilir. Tarih boyunca ecdadımız nasıl yaptıysa, biz de öyle yapmalıyız. Halkımız kutlama şeklinden rahatsız. Diyanet, binlerce insan salonlarda toplanıyor diyor. Ama milyonlarca insan nisan ayında yapılmasından rahatsız. Milyonların hislerine tercüman olarak söylüyoruz. Diyanet araştırma ve anket yaptırsın" dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. Emin Özafşar, konunun Diyanet İşleri Yüksek Kuruluna getirilebileceğini söyledi. Özafşar şunları ifade etti:
"Kutlu Doğum Haftası, Mevlidi Nebi’nin alternatifi değil. Hocalarımın Hicri olan saptırabilir mi diyor. Bu kaygılarını paylaşıyorum. Bu haftada Müslümanların meselelerini ele alalım, Peygamberimizi örnekleyelim istiyoruz. Kimse Hicri doğumu kaldıralım Kutlu Doğumu getirelim demiyor. Zaten ikisi birden idrak ediliyor. Sünneti, Resulullah Efendimizin örnekliğini çiğnemek kabul edilemez. Her konuda olduğu gibi  Diyanet’in izni ve müsaadesi dışında aşırılıklar olabiliyor. Bunlara müsaade edilmemeli. Vakarı, haysiyetiyle ve Peygamberimize yakıştığı gibi kutlanmalı. Varsa bir hata düzeltilmeli. İbadet bir gösteriş yeri değildir. İnsanları meydanları toplayarak nümayiş maksadıyla yapmalarını kabul edemeyiz. İnsanların da Resulullah Efendimizi anmak için bir araya gelmeleri güzel bir adettir. Bunun mahsurları varsa, istismar ediliyorsa, yanlış yönlendirme varsa düzeltilebilir. Diyanet 30 yıla yakın uyguladığı uygulamanın sahihliğine inanıyor. Ne zamanki zararının olduğu ortaya konulabilirse, istismar edilirse ortaya konulursa, bu konuda değerlendirme yapılabilir. Toplumsal karşılığı olan geri adım atmış olacaksınız hem de bu ithamı kabul etmiş olacaksınız. Bu konuda bilgisi belgesi kanıtı olan hocalarımız, dosyalarıyla Diyanet İşleri Başkanlığımıza lütfederlerse Din İşleri Yüksek Kurulundan hocalarımız, konuyu kapsamlı bir şekilde müzakere etmeye hazırdır. Yani, Diyanet böyle dedi, asla değişmez şeklinde yaklaşım söz konusu değil. Tarih değişebilir. Bu yerinde bir teklif olabilir. Kurumda FETÖ ile işbirliği olanlar varsa üzerimize düşeni yaparız." 

İlahiyatçı Osman Ünlü, "Diyanet’ten bekleriz ki bu iş yıl içinde olsun. Kutlamalara niye haram sokuluyor. Kutlamaların dini hüviyeti yok ama kamuoyu oluşuyor. Uçurtma şenliğiyle neyi kutlayacağız?" diye sordu.
Hasan Yavaş da "Din adamları İslam’ın bekçileri" diyerek bozulmaya müsaade edilmemesi gerektiğine işaret etti.  
 
Ünlü tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Kutlu Doğum haftasında ortaya konulan rezilliklere temas etti. Şimşirgil özetle şunları söyledi: "O kadar çok misal var ki… Bir haftalık programı sayayım size. Semazenler ve aydınlar ilahi grubu, Diyanet İşleri Tasavvuf musîkisi, çalgılı ilahiler, semazenler sazende, havai fişek gösterisi, ikindi namazı sonrası klasik ve modern konularda musîki ekiplerinin gösterisi, Romanların kutlu doğum konseri, kadınlar korosu ve en son din ve çağdaşlaşma sempozyumu… Diyanetimiz çağdaşlaşıyor. Peygamber Efendimiz bunun neresinde? 20 yıllık kutlamalarda Peygamberimiz neresinde? Peygamber Efendimizi bir tarafa bırakıp "Lailahe illallah’ta birleşelim" Reşit Haylamaz'ın kitabı yüzbinlerce gence dağıtılıyor. Bir yanlışı düşmanım da söylese yanlıştır. Diyanet bizim. Bu yanlıştan dönülmesi lazım. Prof. Dr. Ahmet Keleş 'Bu bir FETÖ projesidir' dedi TRT’de… Hicri yıl, Peygamberimizin hicreti ile başladı. Nisan ayını neye göre çıkarıyorlar? 20 Nisan'ın doğum günü olduğunu net bir şekilde söylemek mümkün değil. 27 Nisan FETÖ’nün doğum günü. 1989’da bunu teklif ettiren kimdi? Birisi teklif edince Diyanet’te hemen kabul mü görüyor? FETÖ’cüler yüzde 99 Diyanet’i kullandı. Dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, can ciğer kuzu sarmasıydı FETÖ ile. Adam (Mümtaz'er Türköne) doktora yapıyor ama birden Diyanet’in üyesi oluyor. Akabinde gençleri toplayamıyoruz diye nisan ayına sabitleniyor. Toplayamıyorsanız kışın yapın. Yanlış bir yola girdiğin zaman hep yanlış ilerlersin. FETÖ bunu sonuna kadar kullandı. Türkiye istiklal savaşı veriyor. Diyanet buna karşı duramaz. Cumhurbaşkanımız dik durmasa Diyanet filan yoktu. Kutlu Doğumu FETÖ’nün doğum günü olarak kutluyor olacaktık."

mahihaber.com yazarlarından Erol Kara, geçmiş yıllarda Kutlu Doğum'un Nisan ayında değil Mevlid Kandilinin hicri takvime göre olan tarihteki hafta içerisinde yapılmasını öngörmüş ve konuyu gündeme getirmişti.

İlgii makaleyi okumak için tıklayınız

Cübbeli Haklı… Değiştirmelidir

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar