Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

ÖSYM'nin Özür Faturası İmam Hatiplilere Çıktı

ÖSYM Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada hatadan en çok etkilenen öğrencilerin İmam Hatip Lisesi mezunlarından oluştuğu ifade edildi.

2017-08-13 16:41:58
ÖSYM'nin Özür Faturası İmam Hatiplilere Çıktı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üniversiteye giriş sınavlarının puanlarının hesaplanmasında hata yapıldığını ve bu yüzden de 4 bin 237 adayın bu hatadan etkilendiğini açıkladı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada okul türlerlerinde kullanılan ek puan hesaplamasının öğrencilerin puanlarına eklenmediği belirtildi. Hatadan en çok Tablo 6C’de yer alan okul türlerinden mezun olan öğrenciler etkilendi. ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede bin 110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, bin 628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen bin 499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.”

%90’ı İmam Hatipli

ÖSYM tarafından kurulan özel ekip dün sabah puanlama hatasından etkilenen öğrencileri telefon ile arayarak bilgi verdi. ÖSYM Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada hatadan en çok etkilenen öğrencilerin İmam Hatip Lisesi mezunlarından oluştuğu ifade edildi. 8 Ağustos tarihinde yapılan açıklamada üniversiteye kayıt hakkı kazanmışken son hatadan sonra hiçbir üniversiteye giremeyecek olan 1499 öğrencinin tamamının İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu bilgisi paylaşıldı. Bir önceki sonuçta üniversiteyi kazanamayan ama şimdi kayıt hakkı kazanın 1628 öğrencinin ise yüzde 90’nın İmam Hatip mezunu olduğu belirtildi. Sıralaması değişerek daha alt sıradaki okullara yerleşen 1110 öğrenci durum için aynı durumun saptandığı belirtildi.

‘Sabotaj’ ihtimali

ÖSYM tarafından yapılan bu hatadan sadece İmam Hatip mezunu öğrencilerin etkilenmesi ise ‘sabotaj’ ihtimalini ortaya çıkardı. Eğitim uzmanları ÖSYM’den yapılan açıklamada belirtilen 6C tablosunda başka meslek liselerinin de bulunduğu ancak yüzde 90 gibi oranda sadece bir okul türünün etkinlenmiş olmasının araştırması gerektiğini ifade etti. Daha önce KPSS, LYS, polis okulu sınav sorularının çalınması gibi sabıka kaydı kabarık olan ÖSYM’de son olayın araştırılmasının önemine dikkat çektiler. ÖSYM yetkililerinden alınan bilgiye göre, ardarda yaşanan skandallardan sonra kurumda temizlik yapılması beklenirken bir soruşturma dahi açılmadı. Son bir yıl içinde KYK ile ÖSYM’den sadece 3 personel gönderildi.

8 gün arayla hata

ÖSYM tarafından yapılan puan hesaplaması hatası ilk değil. Çok değil bundan 8 gün önce yani 14 Temmuz tarihinde de bir hata açıklaması yapılmıştı. Yapılan açıklamada LYS ve YGS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının güncellenmesinde hata oluştuğu belirtilmişti. ÖSYM tarafından yeniden hesaplama yapılmış ve toplam 7 bin 854 öğrencinin sıralaması değişmişti. Bu hatadan sonra da kurum tarafından kamuoyundan özür dilenmiş ancak alınan bilgiye göre herhangi bir soruşturma açılmamıştı.

Öğrenciler ÖSYM’ye dava açabilir

Yaşanan durumu hukuki açıdan ise Doç. Dr. Yılmaz Yazıcıoğlu değerlendirdi: “ÖSYM tarafından bir hata yapıldı. İlk açıklamada kazanmış olan ama şimdi üniversiteyi kazanamayan öğrenciler var. Bu çocuklar için ‘kazanılmış hak’ durumu söz konusu değil. Çünkü çocuklar tarafından üniversiteye yapılmış bir kayıt yok. Hatta kayıt olsa bile hukuki olarak tartışılabilir. Örnek verirsek, FETÖ davalarında bir çok kişinin KPSS sorularını kalarak memur olduğu saptandı. Bu kişiler memuriyetten atıldı. Çünkü haksız yere kazınmışlar. Burada da ÖSYM hata yapmış ve çocuk hak etmediği yeri kazanmış görünüyor. Hata düzeltilmiş. Ortada ÖSYM’nin traji komik durumu var. Ancak bu kişiler maddi veya manevi kayıpları için ÖSYM’ye dava açabilirler.”

( gazetevatan )

GÜVENİLİRLİĞİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Salim Ünsal (Rehberlik Uzmanı): Bu, ÖSYM’nin 35 yıllık tarihinde hiç karşılaşmadığımız bir durum. ÖSYM’nin öğrenci bilgi sistemi çok sağlam olmalı. Bu hatalar yaptığı işin güvenirliğini olumsuz etkiliyor. Yeni düzenlemeyle 129 aday daha üniversiteye girebildi.”

Aziz Demir (Avukat): Önceden yerleşip güncellemeyle birlikte bir programa giremediği duyurulan 1499 adayın hukuksal açıdan hak kaybı olmaz. Bir hata yapılmış, düzeltilmiş. Ek yerleştirmeler de var. Ancak adaylar üniversiteye kayıt yaptırmışsa kazanılmış hak kaybı meydana geliyor. Manevi tazminat davası açabilirler.

Asuman Tokgöz Sucu (Avukat): Önceden açıklanmış bir sonuç var. Dava söz konusu olabilir. Ancak karar çıkana kadar üniversite kayıtları bitebileceğinden bu durumda çok anlamı kalmaz.

( Hürriyet )

ADAYLARIN YARGIYA GITME ŞANSI NEDİR?

AÇIKLAMANIN ardından görüştüğümüz bir bölge idare mahkemesi başkanı bu hata nedeniyle adayların yürütmeyi durdurma ve manevi tazminat gerekçeleriyle yargıya başvurma hakları olup olmadığına ilişkin sorumuz üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

“ÖSYM hata yaptığını ve düzelttiğini açıklıyor. Dava açıldığında bilirkişi incelemesi yapılır. Bilirkişi en son düzeltilen hatanın doğru yapılıp yapılmadığını inceler. Bu düzeltme doğru ise yürütmeyi durdurma kararı olmaz. Aileler birleşerek manevi tazminat davası açtıklarında iki karar çıkabilir. Bu karar da tamamen hâkimin takdirine bağlı olarak şöyle değişir:

RED KARARI: ÖSYM’nin amacı doğruyu bulmaktır. Teknik bir hata yapmıştır. Ama doğrusunu bulmuştur. 2 milyondan fazla adayın girdiği sınavlarda böyle hata olabilir. Bazı adaylar üzüldü ama bazı adaylar da sevindi.

KABUL KARARI: 2 milyondan fazla adayın girdiği sınavda ÖSYM gibi bir kurum daha titiz, daha dikkatli olmalı. Sonuçları, acele edip 2 gün önce açıklamaya çalışacağına bir kez daha kontrol edebilirdi. Böyle bir kurumun hata yapmaması gerekirdi. İnsanları manevi olarak rahatsız etmiştir. Böyle hatalarla şaibe yaratılması doğru değildir.

( Haber7 )

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, ÖSYM'nin yanlış hesaplama sonrası bin 499 öğrencinin yerleştirmelerinin iptal edilmesine tepki gösterdi.

1974 yılından beri yapılan sınavlarda bu tür bir hatanın hiç yaşanmadığını dile getiren Kara, "Bugün sınav sonuçları açıklandığında adaylar itiraz ediyorlar. İtiraz edilmeyen sınavların yaşandığı dönemleri özlüyoruz. Bundan önce bazı sınavlarda sorular sızdırılıp hak etmediği halde kazananların üzerine hiç gidilmedi. Bugün de yine bir hata yapılmıştır. Bu tür hatalar, adaylara ruhsal anlamda bir çöküş yaşatmaktadır. Her zaman söylüyoruz; bu yerleştirme sisteminin tamamen değişmesi lazım. Sadece üniversite açmakla bu işlerin olamayacağını görüyoruz. Kontenjanlar açık kalıyor, bölümlerde öğrenci yok. Bu açık kontenjanlar sistemin yanlış olduğunun göstergesidir. Bundan sonraki süreçte eğitimle ilgili tüm kesimlerin görüşlerinin alınarak yeni düzenleme yapılmasına ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Haber Gazetesi

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  11
  21
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  11
  17
 • 7
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 8
  Göztepe
  11
  17
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar