Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Papazdan Sert Uyarı ” Vergi kaçıranın verdiği iftarda, orucu da kabul değildir.”

2017-02-25 06:31:09
Papazdan Sert Uyarı ” Vergi kaçıranın verdiği iftarda, orucu da kabul değildir.”

İstanbul Müftülüğü’nün ‘Gelin gönüller yapalım’ temalı iftar yemeği, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımıyla Beykoz Hıdiv Kasrı’nda yapıldı.

Kartal Mehmet Akif Ersoy Camii Müezzin’i Hami Edis’in okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar programında Mihrimah Sultan Camii Müezzin’i Hüseyin Akbulut’un okuduğu akşam ezanıyla birlikte oruçlar açıldı.Diyanet İşleri Başkanı Görmez, dini azınlık temsilcileriyle iftarda bir araya geldi…

İftar programına Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Türkiye Musevileri Hahambaşısı Rav İsak Haleva, farklı din temsilcileri ve İstanbul ilçe müftüleri, Mısır’ın tanınmış siyasilerinden Ayman Nour ve bazı Konsolosluk Temsilcileri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte çok sayıda davetli katıldı.

İftar yemeğinin ardından ilk konuşmayı İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran selamlama konuşması yaptı. Konuklara teşekkür eden Yaran’ın ardından azınlık liderleri sırayla kürsüye geldi.

İlk olarak kürsüye gelen Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, kardeşlik vurgusu yaptığı konuşmasında “Biz evvela iki açıdan kardeş olduğumuzu kanıtlamaya çalışacağım. Birinci açıdan; insani açıdan biz kardeşiz. Aynı anne ve babadan kaynaklanmış insan olarak kardeşiz. Kur’an-ı Kerim’de de ifade edildiği gibi halaknâkum min zekerin ve unsâ, ikincisi din birliğinde de Allah’ın birliğinde de kardeşiz. Çünkü birimiz hiçbir zaman ben İbrahim’in oğlu değilim ben İbrahim’den değilim ben İbrahim’in tevhid dinine mensup değilim diyemez. 8,5 milyar insan varsa dünyada bu kadar yorum var demektir. Ama öyle ama böyle birleşiriz önemli olan bizim Allah’ın halifeleri olduğumuzu kanıtlamamız lazım. Nasıl kanıtlamamız lazım? Yalnız oruç tutmakla değil. İman amelsiz ölüdür. Amel de imansız ölüdür.”

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan kürsüye geldi. Misafirlerle İsa Mesih ile ilgili bir anekdot paylaşan Ateşyan, şöyle konuştu:

“İsa Mesih’e gelip sordular. Devlete vergi vermemiz gerekir mi, gerekmez mi? İsa Mesih dedi ki bana bir para getirin. Para getirdiler ve sordu onlara: “Bu paranın üzerinde kimin resmi var?” İmparatorun resmi var dediler ve İsa Mesih 2 bin yıldır ağzımızdan düşmeyen tarihi sözü söyledi: “İmparatorun hakkını imparatora, Tanrı’nın hakkını da Tanrı’ya verin.” Evet, imparatorun hakkı yani devletin hakkını devlete verin. Neyini vereceksin? Önce vergini ödeyeceksin. Devletin gönlünü yapacaksın. Bu akşam başlık, ‘Gelin birlikte gönülleri yapalım.’ Önce devletin gönlünü yapacaksın. Vergi kaçıranın verdiği iftar kabul değildir. Vergi kaçıranın orucu da kabul değildir.”

Türkiye Musevileri Hahambaşısı İsak Haleva: Daha birçok yönüyle olağanüstü nefis terbiyesi yönü de ağır basan Ramazan orucu kişinin kendi özgür iradesiyle yaşamını tanzim etmesi için, ilahi irade doğrultusunda bir ömür vermesi için çok doğru bir başlangıç noktası olabilir. Ramazan ayının ülkemiz ve dünyamız için hayırlara ortam hazırlaması, bu ayın sonunda kutlayacağınız hak edilmiş bayramın hepimize hayırlar getirmesini dilerim” dedi.

Son olarak kürsüye Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez davet edildi. Birliktelik vurgusu yapan Görmez, “Dünyanın içinde bulunduğu durumdan kurtulması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir” dedi.

Beykoz Hidiv Kasrı’nda düzenlenen iftar programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Dünya dediğimiz bu gemi alttan sürekli su almakta ve bu su ateş gibi yakıyor. Bugün topyekün dünyanın, coğrafyamızın yaşadığı acılar ibret vericidir. Coğrafyamızın yaşadığı sadece bir terör ve şiddet olarak, sadece bir güvenlik krizi olarak, mezhep çatışması olarak değerlendirmek yanlış olur. Açıkça ifade etmek gerekirse, coğrafyamızda yaşanan kriz açıkça belirtmek gerekir ki, bir medeniyet krizidir. Bu medeniyet krizi İslam ümmetinin ocaklarına, ocaklarımıza ateşler düşürmüştür. Bu ateş bütün dünyayı ilgilendiriyor. Bu ateş biz Müslümanları yakmadı sadece. Bütün dünyayı yaktı ve bu ateşi de bütün dünya söndürecek. Bu ateşi söndürmekle bütün insanlık sorumludur. Hep birlikte söndürmeliyiz. Asıl büyük ateş sadece şehirlerden yükselmiyor asıl büyük ateş yüreklerdedir. Asıl yüreklerdeki ateşi söndürmek gerekiyor. Her din adamı, bilim adamı, fikir adamının yüreklere düşen bu ateşi söndürmek için seferber olması gerekiyor. Şam’dan Bağdat’a, Suriye’den Yemen’e Libya’dan Arakan’a ve dünyanın muhtelif yerlerine varana kadar her yerinde aynı ateş yanıyor. Bu ateşi söndürmek için bütün insanlığa görev düşüyor.
“İnsanlık gemisini batmaktan kurtarmalıyız…”

Yaşanan savaşların, krizlerin adını doğru koymak gerekir. Hep birlikte bu yangını söndürelim bütün insanlığın en büyük vazifesi bu olmalıdır. Acaba biz iftarımızı açarken dünyanın neresinde kaç bin insan katledildi? Kaç yüz çocuk sularda boğuldu? Bunları dikkate alarak insanlık ailesi olarak işlerimizi, güçlerimizi dikkate alarak, bu ateşi söndürmeliyiz. Gemiyi bataktan kurtarmalıyız. Bu topraklarda yaşanan acılar başka topraklarda düşmanlıklara, korkulara sebep oluyor. O düşmanlıklar başka düşmanlıkları beraberinde getiriyor. Artık günümüzde ülkelerin büyüklüğü, medeniyetlerin büyüklüğü, sadece ekonomi ile ürettikleriyle, tükettikleriyle değil, özellikle hakka, adaletle ve merhametle verdiği değerle ölçülmelidir. Bugün yaşadığımız acıları hep birlikte ibretle izliyoruz. Sadece mezhep terör çatışması olarak görmek yanlış olur. Coğrafyamızda yaşadığımız kriz bir medeniyet krizidir.”

/ Özel

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar