Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Papazlar Kıyınca Gericilik Olmuyor, Müftüler Kıyınca mı ...

Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şubesi Başkanı Ayhan Arabacı,

2017-07-30 13:10:01
Papazlar Kıyınca Gericilik Olmuyor, Müftüler Kıyınca mı ...

Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şubesi Başkanı Ayhan Arabacı, nikâh kıyma yetkisinin müftülüklere verilmesinin olumlu ancak geç kalınmış bir adım olduğunu söyledi.
Yıllardır nikâhın tek olduğunu ve bununda resmi nikah olduğunu savunan Türk Diyanet Vakıf-Sen vatandaşlara nişan ve düğün törenlerine resmi nikah-dini nikah ikilemi yaşatmamak için isteyen vatandaşların nikah töreninde müftülere verilecek yetki ile resmi nikahın yanında duada okunarak bu görevin yerine getirilebileceğini savunmuştu.
Nikâh hususunun Müslümanlar için olmazsa olmazlardan olduğu vurgusunu yapan Arabacı, "Yüzde 99'u Müslüman olan bir ülke halkının dini merasimleri, özellikle dini nikâhı olmazsa olmazlardandır. Bunun kalkıp da belediyelerin elinde tek tutulması ise gerek cami görevlileri, gerek müftülüklerimizi devre dışı bırakmaktır. Bu, hakikaten akla sığmayacak bir davranıştır. Dolayısıyla bugün hem akla hem örf ve âdete hem de dini gereklerimize riayet edecek bir yetkidir ve bu yetki geç kalmasına rağmen yerini bulmuştur. Halkımız iki şekilde nikâh kıydırıyor. Resmi olarak belediyelere müracaat ederek ve cami hocalarımız veyahut müftülüklerimize müracaat ederek. Yeni uygulamayla her iki iş müftülüklerde görülecektir. Bu da halkımıza kolaylık sağlar. Özellikle Müslümanlar için nikâh hususu olmazsa olmazlardandır. Ne kadar resmi de olsa halkımızın kanaati oturmaz ve mutlaka o dini nikâhın da olması lazım. Bu da evlenen kardeşlerimiz için bir kolaylık olur inşallah. Geç kalmış bir karar ama yerini bulmuştur." ifadelerini kullandı.

Arabacı,"İmamlar fakirleri tespit ediyorlar, hastanelerde hastaları ziyaret ediyorlar, mevlitlere gidiyorlar, cenazelere gidiyorlar, bütün görevleri yapıyorlar. Doğan çocuğa hoca çağrılıyor. Ezan kamet okuyup güzel isim bırakıyorlar. Mevlitlerine hocaları çağırıyorlar ve hatta düğün merasimlerinde yine hocaları çağırıyorlar. Bütün vecibelerini yerine getiriyorlar. Bu şekilde halkla içli dışlı olan birileri bu vecibeyi, nikahı niçin yapmasınlar? Dini nikahları kıydıkları zaman veyahut resmi nikahları ile birlikte dini nikahları gerçekleştirdikleri zaman laiklik bu şekilde mi elden gidicek? Bunlar, boş laflardır boş safsatalardır." dedi.

Bu Türkiye’nin ciddi bir sorundur, çünkü hiçbir hukuki bağlayıcılığı yoktur. Nice genç yaşta anne olma özelliğini kazanmadan çocuk evliliklerin sebebidir. Evet, Diyanet mensupları resmi nikâhı görmeden dini nikâhı kıymazlar ve bu yasaktır. Resmi nikah kıymadan dini nikah yaptıranlara ve evlilik cüzdanını görmeden bu nikahı kıyan din görevlisine iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilmesi çoğu diyanet çalışanlarını mağdur edilmişti. Arabacı, belediyeler gibi müftülüklerin de bir devlet dairesi olduğunu ve nikâh kıyma açısından farkı olmadığını belirtti. Bu işi batıda papazlar yapıyor, gemide kaptanlar, uçakta pilotlar yapmaktalar. Bizde belediye başkanları, nüfus müdürleri veya nikâh memuru yapmaktadır. Türkiye’de de nikâhı müftülerin ve din görevlilerin yapması pek isabetli olacaktır. Bu resmi nikâh işlemini Diyanet personelin yapması hem imam nikâhı denen hadiseyi ortadan kaldırır. Başkan Arabacı Nikâh konusundaki bu ikilik durumu ortadan katlığında küçük yaşta ya da zorla evlendirilen kızlarımızın resmi olamayan bir nikâhla dünya evine girmesinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca nikâha halkın istediği dini bir merasim havası verir. Hem de müftü Allah katında muhterem bir insan ise Onun duasıyla gelin ile damat mutlu bir hayat sürebilir. ”dedi

Başkan Arabacı, Avrupa'da kilisede papazlar tarafından nikah kıyıldığını hatırlatarak "Bütün işlerimizde, birçok kanunlarımızı veyahut emsal göstereceğimiz davranışlarımızı Avrupa'dan alıyoruz. Bu konuda da Avrupa'ya baksınlar. Gerçi Avrupa'yı kendimize örnek almak bize yakışmaz ama yine bu konuda Avrupa'yı kendilerine referans alanlar, onlara baksınlar bakalım. Biz de din görevlilerimize o yetkiyi verelim."

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak gecikmeli de olsa atılan bu adımları olumlu karşılıyor, bir an önce yasal düzenlemelerin tamamlanarak hayata geçilmesini temenni ediyoruz.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar