Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Paylaşılan Işık – Hikaye

2017-02-25 06:16:21
Paylaşılan Işık – Hikaye

“Adamcağız yine kitapları sırtlamış, geliyor.” diye fısıldarcasına söylendi, Hayriye hanım… Yanında bulunan Hatice teyze bakışlarını adamdan çevirmeden başını salladı. Kaçamak bakışlarla bir süre daha süzdüler adamı.

Koltuğunun altında zar zor tuttuğu kitaplar olduğu hâlde yaşlı adam kadınların yanından geçip gitti. Adamın yüzlerine bile bakmadığı kadınlar biraz küskün biraz da kızgın sitem ederek “Ayol insan bir de selâm verir. Senelerdir bu sokakta kafasını yerden kaldırmaz. Ne biçim insan bu…” dedi Hayriye hanım. Diğeri tasdik ederek “Bizim bey söyledi. Kahveye falan da gittiğini gören olmazmış. Bir karısı ile evde otururmuş. Ne konuşurlar ne yaparlar bilen yok.”

Kadınları geride bırakan adam sokağın köşesinden dönerek gözden kayboldu. Az sonra iki katlı bir evin kapısından içeri girdi. Ayakkabılarını çıkartırken içeriden yükselen karısının sesine cevap verdi.

– İnşallah ben geldim, hanım… dedi. Karısı elinde sabun köpükleri olduğu hâlde gelen kocası için hole doğra çıktı.

-Şükür Allah’a Bey… Geldin demek… dedi. Adam elinde bulunan kitapları masanın üzerine özenle yerleştirdi. Karısı;

-Yine kitapları toplayıp gelmişsin. İçeridekiler yetmedi mi?

-Bunlar onlar değil hanım… Bu kitaplar hepsi birbirleri ile arkadaşlar, dedi. Biri birini destekler. Seninle ben gibi…

-Nasıl yani.

-Şimdi sen ev işlerini yapıyorsun, Yemek falan… Biliyorsun ben anlamam. Senin yaptığın yemekleri yiyerek bu ihtiyacımı karşılıyorum. Ben de dışarıda çalışıyorum. Evimizin rızkını elde etmeye çalışıyorum. Böylece sen dışarı çıkmadan ihtiyaçlarımız için para kazanmış oluyorsun. İşte bu aramızdaki görev dağılımı… Ya da yapmadıklarımızı yaparak birbirimizin eksiğini tamamlıyoruz. Kitaplar da böyle… Biri bir diğerinin eksiğini tamamlıyor.

-İyi ama bir oda dolusu kitap var. Hâlâ taşıyorsun. Hele onları bir bitir de…

-Tamam, hanım tamam. Seninle münakaşa etmek istemiyorum. Bunca yıldır alışamadın ya…

– Akşama senin çocuklar gelecekmiş. Haber saldılar.

Yaşlı kadının haberini verdiği çocuklar zaman zaman eve gelen lise ya da üniversite öğrencileri idi. Bu gençler ödevlerini yaparken kaynak kitap bulmak için Ömer beyin evine gelir giderlerdi. Ömer Bey onlara yardımcı olur, derslerini yapmaları için kitaplarının kullanılmasını sağlardı. Kitaplarda bulamadıkları bilgiyi de Ömer beye sorarlar, onun kafasındaki bilgilerden, deneyimlerinden yararlanırlardı.

Kıldığı akşam namazının son rekâtının selamını veren Ömer Bey, çalan kapı ziliyle yerinden doğruldu. Kulakları ağır işiten Hayriye Hanım her zamanki gibi zili duymamıştı. “Zaten mutfaktan da çıkmaz ki” diye söylendi. Ömer Bey… Kapıyı açtı. Karşısındaki dört genç gülümseyerek bakıyordu. Gençlerin her biri “selâmünaleyküm, hocam” diyerek eve girdiler. Ömer bey hepsinin selamına ayrı ayrı cevap verdi. Buyur ederek kitaplarının bulunduğu odaya geçtiler.

Gençler içeri girdiklerinde her biri Ömer beyin elini öpüp hatırını sordular. Hoş beşten sonra Ömer Bey “Haydi fazla vakit kaybetmeyin, derslerinize bakın.” diyerek odadan dışarı çıktı. Az sonra elinde çaydanlıkla içeri girdi. Hanımı da peşinden elinde bulunan kurabiyelerle geldi. Hanımı “Hoş geldiniz çocuklar… Bakın sizlere elimle kurabiye yaptım. Bunların hepsini bitireceksiniz.” dedi. Çocuklar bu ilgiden mahcup olmuş vaziyette yerlerinden kalkarak Firdevs hanımın elini öptüler. Firdevs Hanım eli öpüldükçe “Berhudar olun evlâtlarım. El öpenleriniz çok olsun, kuzularım.” diyerek dua etti.

Ömer Bey gençlerin istedikleri kitapları teker teker raftan çıkararak onlara verdi.

İçlerinden Abdullah;

-Hocam benim ödevimi bulamıyorum. Bana yardımcı olur musunuz dedi

-Tabii evlâdım. Sorun neydi.

-Bilgi nasıl paylaşır. Bu konuda ne anlatabilirsiniz dedi

Ömer Bey hafifçe yerinden doğruldu. Gözleriyle çok uzaklara bakar gibi bir hal aldı. Ve yavaş yavaş konuşmaya başladı.

-Abdullah bilgi öyle bir nimettir ki elle tutulmaz gözle görülmez. Yazarsan, anlatırsan ortaya çıkan bir kavramdır. Rüya gibi. Uyursun rüya görürsün. Uyanırsın bir şey yok. Uyku gibidir. Elle tutulmaz. Ama çok değerli… Bilgiye paha biçilmez. Bazen bilmediğin bir yere gidersin bir adres sorarsın. Bilen birini rastladığında sana tarif ederek en kısa zamanda oraya ulaşmanı sağlar. Hasta olursun doktora gidersin. Bazen, tabii Aziz olan Allah’ın yardımıyla seni ölümden döndürür. Bazen bir istikbal olur. Yazılmış bilgi hazinelerinden faydalanırsın. Diploma sahibi olursun. Bilgi su gibidir, ekmek gibidir. Bilgi ışıktır. Bilgi güneştir. Bilgi aydınlıktır. Bilgi gelecektir. Bak Abdullah… Sen ve arkadaşların bilgi edinmek için yaşıyorsunuz. Neden daha iyi bir mevki sahibi olmak için. Bakınız Hz. Muhammed Aleyhisselam ne buyurmuş. “İlim ne kadar uzakta olursa olsun. Bulun. Oralara gidin” Ben yıllarımı verdim. Sizlerin iki–üç yaşınıza bedel kitaplar okudum. Şimdi onları sizlerle paylaşıyorum. Yolda okuma bilmeyen birini gördüğümde onunla paylaşıyorum. Eskiden okulda öğrencilerimle paylaşırdım. Hem birine öğrettiğimde kendim tekrar öğrenmiş oluyorum. Bilgi paylaşıldıkça artar. Bana soru soranlar sayesinde ben daha çok bilgiye kavuşuyorum. Bir mum düşünün. Elinizde bulunan tek bir kibrit çöpüyle bir mumu yakarsınız. Diğer mumları yakmak için yaktığınız o mumu kullanırsınız. Böylece tüm mumlar yanmış olur. Çevrelerine ışık olur. İşte ben de bilgimi paylaşarak çevremin daha çok bilgili insanlarla dolmasını sağlıyorum. Bilgiye ulaşanlarda diğerlerine ulaşıyor. Böylece bilgili bir toplum oluşmuş olur. Sizlerde bilginizi paylaşın. Sakın bilginiz saklamayın. Bilginin zekâtı bilgiyi paylaşmaktır. Bilgisini paylaşmayandan Allah-u Teala hesap sorar.

Dilara Nur Kara Yazdı
GONCA DERGİSİ 19 02 2005

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar