Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

PKK Uzantılı Diyanet Sendikasından Skandal Sözler

2017-02-25 04:57:21
PKK Uzantılı Diyanet Sendikasından Skandal Sözler

İstanbul’da bir camide yurttaşları referandumda ‘Evet’ demeye çağıran, ‘Hayır’ diyecek olanlara hakaret eden imama tepkiler sürerken, BirGün’e konuşan Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası Başkanı Şükrü Akılçağı verdiği röportajda Diyanet ve Hükümete ağır suçlamalarda bulundu.

Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası Başkanı Şükrü Akılçağı, imamların son dönemde camilerde referanduma ilişkin sarf ettikleri sözleri, imam hatipler ve Mehmet Görmez hakkındaki düşüncelerini BirGün Gazetesinden Meltem Yılmaz’a değerlendirdi.

Ropörtajda “IŞİD zihniyetini taşıyan milyonlarca insan var.Başkanlık geldiğinde bunlar hepsi birer din polisi olarak ortaya çıkacaktır.” diyerek “Dinin siyaset boyunduruğuna girmesi, hele ki her türlü insanın ibadet ettiği camilerde bunun yapılması, son derece yanlış bir uygulamadır” şeklinde sözlerine devam eden Akılçağı, imamların baskı altına alındığı bir ortam yaratıldığını belirterek şöyle devam etti:

“Bugün en büyük sıkıntıyı, mesleklerini hakkıyla icra etmeye çalışan imamlar yaşıyor. İslam’ın temel ilkelerini anlatmaya çalışan bir imam, belli bir ideolojinin adamı diye farklı şekillerde itham ediliyor, terörize ediliyor, suç unsuru ya da illegal bir oluşum adına konuştuğu şeklinde lanse ediliyor. Örneğin ‘barış’ kavramını kullanamıyoruz biz imamlar olarak.”

Akılçağı, Başkanlık sistemine geçilmesi halinde muhalif düşünenlere yönelik cadı avının artacağına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürüyor:

DİVES Başkanı Şükrü Akılçağı her hafta Diyanet İşleri Başkanlığının halka açık olarak bir gün önceden yayınlanan hutbeleri okumamış olacak ki, hutbede ne yazılıp yazılmadığını bilmediğini ikrar ederek, Ümramniye’de bir imamın yaptığı konuşmanın başkanlıkça gönderilen hutbede olduğunu zannederek sözlerine şöyle devam ediyor “Eğer, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yazılan hutbede, gerçekten de böyle ifadeler varsa bu bir skandaldır. Gerçi Diyanet de sürekli iktidar yanlısı hutbeler yayımlatan bir kurum haline geldi, ben buna en yakından şahidim.” dedi.

İslamda halifeliğin ve yola çıkan iki kişiden birinin, üç kişiden birinin önder olarak seçilmesi gerektiği yönünde hadis olduğunu bilmeyecek kadar cahilane konuşan sendika başkanı verdiği röportajda “Öte yandan işin içeriğiyle ilgili de büyük bir sıkıntı var: Eğer söz konusu imam ya da imamlar, İslam dinini gerçekten özümsemiş olsa, tek adamlık dikta rejimlerinin Kuran’da yeri olmadığını bilirlerdi. Kuran’daki kıssaları okumuş olsalardı ne “Evet” der, ne de cemaati “Evet”e yönlendirirlerdi. Zira demokratik bir ortam, yani parlamenter sistem Kuran’a uygundur. Dolayısıyla bu gibi imamların dini bakımından cemaatin çok çok alt seviyesinde olduğu açık.”dedi.

Bunların yanı sıra bazı sözlerinde haklılık payı olduğu gözlenen Akılçağı’nın imam hatip eğitimi konusunda söyledikleri de dikkat çekici idi.

Akılçağı kendisine yöneltilen imam hatip okullarındaki eğitim konusundaki soruya “Dinin, tıp eğitimi ile eşdeğer olması gerekir. Nasıl bir doktorun yeterli eğitim almaması veya bir ameliyatı beceri ile yapacak kapasiteye gelmemesi o hastayı ne hale getireceği ortadaysa bir imamın da gereken bilgi ve becerisi olmaması din açısından felakettir. İmam hatiplerin eğitim düzeyi bir imam yetiştirecek seviyede değildir. Bir başka deyişle, bir imam hatip mezunu bir imam olabilecek seviyede değil bugün. İmam hatiplerde haftada iki üç defa Arapça ders verilerek din öğretilmez. Bu nedenle buradan çıkanlar imam değil, namaz kıldırma memurları olmalıdır. Ben bir din görevlisi olarak diyorum ki: Kaliteli bir imam yetiştirmek istiyorsanız imam hatipte eğitim vermememiz lazım. Çünkü din, cahil kesimlerin eline geçtiği zaman çok tehlikeli boyutlara varıyor.” şeklinde cevap verdi.

İmamlar üzerinde baskı olduğunu ifade eden DİVES başkanı Diyanet’te “abi” kelimesinin yasak olduğunu, kullananların uyarıldığını iddia ederek “Bu kelimeyi kullananları görevden atılıyorlar. Bu nedenle susmuş durumdalar. Zira Diyanet’in mevzuatı çok katı, en ufak bir şeyde görevden atılabiliyor.” iddiasında bulundu.

Bir imamın verdiği ifade doğrultusunda Hz. isanın ölüp ölmediğinin hiç bir kitapta belirtilmediğini ifade eden sendika başkanı, Kur’an-ı Kerim’de belirtilen şekilde Hz. İsa (as)’nın göğe çekildiğinden habersiz olduğunu açıkça belli etmektedir.

Verdiği röportajında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i en kötü başkan olarak niteleyen terör örgütü bağlantılı sendika başkanı bu haliyle de Mehmet Görmez’e karşı duranların safında yer aldığını açıkça belli ederek “Örneğin mevcut diyanet işleri başkanı diğerlerine nazaran daha radikalci, daha iktidar ağzıyla konuşan bir isim. Ben 21 yıldır Diyanet teşkilatında görev yapıyorum. Benim gördüğüm kadarıyla bugüne kadar en olumlu isim Ali Bardakoğlu oldu. Mevcut diyanet işleri başkanı en kötüsü diyebilirim.” dedi.

(Röportajın tamamını BİRGÜN gazetesinden takip edebilirsiniz.)

DİVES NEDİR

PKK’nın uzantılarından DİVES adlı sendika, örgütsel faaliyetleriyle gündeme yansıyor. Daha önce DİVES’in başkanlığını yapan Lokman Özdemir’in, KCK operasyonları kapsamında 2010 yılında tutuklanarak cezaevine gönderildiği, Genel Sekreteri Emir Ali Şimşek hakkındaki taciz iddiaları ile anılan KESK tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde çalışan memurların hak ve menfaatlerinin iyileştirilmesi ve bir sendika altında örgütlenmesini sağlamak için kurulan Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası(DİVES)’nın merkezi Ankara’da olmak üzere çeşitli illerde temsilcilikleri bulunuyor. Ancak DİVES’in kuruluş amacından saptırılarak PKK’dan gelen talimatlarla hareket etmesi nedeniyle imamların büyük bölümünün sendikaya üye olmaktan kaçındığı bildiriliyor

dinihabergentr

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar