Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Prof. Ahmet Kavas, Her bir gökdelenin bir camisi olsun

Panelin ilk konuşmacısı eski Milletvekili Hüseyin Besli, " Eski İstanbul’daki bir sokakta müslim evi ile gayri müslim evi, o eve bakarak anlaşılabiliyordu"

2017-10-07 19:48:00
Prof. Ahmet Kavas, Her bir gökdelenin bir camisi olsun

Üsküdar Müftülüğü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla ‘Cami, Şehir ve Medeniyetin Toplumsal Ahlak Üzerindeki Etkileri’ konulu bir panel düzenledi. 

Panelde konuşan Prof. Dr. Ahmet Kavas İstanbul’daki camilerin sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekerek “Ben İstanbul’daki camilerin çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. Her bir gökdelenin bir camisi olması gerektiğine inanıyorum " dedi. Panelde konuşan Yard. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel ise " Cuma namazında okunan hutbelerde devri,m yapılması gerektiğine" değindi. 

Üsküdar Müftülüğü, düzenlediği ‘Cami, Şehir ve Medeniyetin Toplumsal Ahlak Üzerindeki Etkileri’ konulu bir panelin açış konuşmasını yapan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da, “Camiyi imarla görevli olanların, elbette önce kendi gönüllerini imar etmeleri esastır” dedi.

Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin oturum başkanlığını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Kavas ile Doç. Dr. Tarkan Oktay, İbn-i Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel ve 22.-23 Dönem Milletvekili Hüseyin Besli konuşmacı olarak katıldı. Programı Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez ile Üsküdar Müftüsü Dr. Enver Osman Kaan başta olmak üzere pek çok vatandaş takip etti. 

Panelin açış konuşmasını yapan İstanbul Müftüsü Yılmaz, "Camiler mekteptir, medresedir, insanların buluştuğu, her türlü sosyal problemin çözüldüğü mekanlardır ve gönüllerin, kalplerin dokunduğu, imar olduğu yerlerdir. Camiyi imarla görevli olanların, elbette önce kendi gönüllerini imar etmeleri esastır.” dedi.   

Panelin ilk konuşmacısı eski Milletvekili Hüseyin Besli, "Avrupa’daki şehirler ızgara modelidir. Bu şehirlerde çıkmaz sokak yoktur. Bizim şehirlerimiz ise dairevi olarak kurulur. Ortada mabet yanında hamam, kervansaray, işyerleri vardır. Ondan sonra haneler kurulmaya başlar ve dairesel olarak genişler. Bizim olmazsa olmazımız çıkmaz sokaklardır. Eski İstanbul’daki bir sokakta müslim evi ile gayri müslim evi, o eve bakarak anlaşılabiliyordu. Neden? Çünkü Müslümanların evi hiçbir zaman sokağa direkt olarak açılmaz. Evin mahremiyeti vardır. Çıkmaz sokak da sokağın mahremiyetidir.” diye konuştu.  

İstanbul’daki camilerin sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Kavas ise şunları söyledi: “Ben İstanbul’daki camilerin çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. Her bir gökdelenin bir camisi olması gerektiğine inanıyorum. Yoksa biz kaybederiz. İnşallah camiyi toplayan yer olarak, insanın eşrefi mahlukat özelliklerini ortaya koyan yer olarak toplumun her kesiminden insana, hiçbir ayrım olmadan ulaşabileceğimiz yerlerdir. En önemli değerimizdir.”

Konuşmasında özellikle Cuma namazında okunan hutbelerin önemine değinen Yard. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel ise “Diyanet İşleri Başkanlığımızın son yıllarda ürettiği, bize dinlettirdiği hutbeler çok kıymetli. Ama bununla birlikte, hutbelerimizi daha da geliştirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Hutbede bir devrim yaparsak, camide bir iletişim devrimi gerçekleştirebiliriz. 21 milyonluk cemaatimizin bütün hafta boyunca tek dini sohbet belki de budur. Dolayısıyla çok etkili, çarpıcı, senaryosu olan, içinde birkaç sloganı ve manşeti bulunan, metin ve senaryo yazarlarının yazımına değil aktarımına katkıda bulunduğu, iyi düşünülmüş hutbelerle bu süreyi çok değerli bir şekilde kullanmış oluruz” diye konuştu.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar