Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Regaib Kandili Tüm Yurtta İdrak Edildi. Görmez Süt Dağıttı

Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece olan Regaip kandili, tüm yurtta ve İslam aleminde idrak ediliyor.

2017-03-31 10:08:54
Regaib Kandili Tüm Yurtta İdrak Edildi. Görmez Süt Dağıttı

Hicri takvime göre, Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece olan Regaip kandili, tüm yurtta ve İslam aleminde idrak ediliyor.

Edirne'de, tarihi Selimiye Camii, Regaip Kandili'nde doldu taştı. Mimar Sinan tarafından yapılan ve Osmanlı döneminin en önemli mimari eserlerinden biri olan asırlık cami, Regaip Kandili münasebetiyle doldu taştı. Vatandaşlar Selimiye'ye akın etti. Cami görevlilerinin Kur'an-ı Kerim tilaveti, Mevlid-i Şerif'i okumasını ve birbirinden güzel ilahileri dinleyen ve çocukların da yoğun olduğu cemaat, "Regaip" konulu vaazı dinleyerek, dolu dolu bir gece yaşadı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de Yatsı Namazı öncesi, "Regaip Kandili" ile ilgili bir konuşma yaparak, tüm İslam aleminin, kandilini kutladı.

Selimiye Cami, Regaip kandilinde ziyaretçi akınına uğradı. Otobüslerle kente gelen komşu iller ile Batı Trakya'da yaşayan soydaşlar Selimiye Camii'ne doldu. 10 bin kişi kapasitesi bulunan Selimiye Camii tamamen dolarken, avlu ve bahçesinde de yoğunluk yaşandı. Kadınlar cami avlusunda kendileri için hazırlanan bölümlerde namaz kıldı. İçeride kapıda izdiham yaşanmaması için caminin güvenlik görevlileri fazla girişlere izin vermedi.

GÖRMEZ, ÇORBA DAĞITTI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Regaip Kandili nedeniyle Selimiye Camii'ne geldi. Görmez, cami girişinde Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Balkanlardan gelen din adamları tarafından karşılandı. Mehmet Görmez ve eşi Hatice Görmez girişte camiye gelenlere çorba ve şerbet dağıttı. Yoğun ilgiyle karşılanan Görmez, Diyanet tarafından umreye gönderilen Roman kadınlarla ve hafızlık öğrencileriyle hatıra fotoğrafı çekildi.

Mübarek üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, Sultanahmet Camisi'nde manevi coşku içinde eda edildi.

Başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye camileri olmak üzere, tüm camilerde düzenlenen kandil programlarına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, geceyi namaz kılıp dua ederek geçirdi.

Regaip Kandili nedeniyle Sultanahmet Camii'nde kandil programı düzenlendi. Akşam namazı sonrası başlayan programa binlerce vatandaş katıldı. Regaip Kandili'ni Sultanahmet Camisi'nin manevi havası içerisinde eda etmek isteyen vatandaşlar, camiye akın etti. Düzenlenen programda hafızlar Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudu. Vatandaşlar edilen dualara icabet etti. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Mevlid-i Şerif ve duaların okunmasının ardından kılınan yatsı namazıyla sona erdi.

Murat Paşa Camisi'ndeki kandil programında vaaz veren İl Müftüsü Osman Artan, Regaib Kandili'nin üç ayların habercisi olduğunu söyledi. Öte yandan kandil dolayısıyla camiye gelen birçok vatandaş, içeride yer kalmaması nedeniyle avluda saf tuttu. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi, Deniz Feneri Derneği görevlileri ile hayırseverler, cami bahçesine kurdukları stantlarda vatandaşlara lokma, lokum, bisküvi ikram etti. 

Gaziantep Hanifi Şireci Camisi'nde mevlit programı düzenlendi. Kentte kandil dolayısıyla vatandaşlar, camilere akın etti. Açılışı, geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından yapılan Hanifi Şirece Camisi'nde de il müftülüğünce mevlit okutuldu.  Programın ardından vatandaşlara meyan şerbeti ikram edildi. 

Kahramanmaraş'ta tarihi Ulu Cami'de program
Kahramanmaraş'ta Regaip Kandili dolayısıyla Abdulhamithan ile tarihi Ulu Cami'yi dolduran vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim dinleyerek, dua etti. Yatsı namazı sonrası, bazı camilerde düzenlenen mevlit programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Kilis İl Müftülüğünce Regaip Kandili dolayısıyla tarihi Kadı Camisi'nde program düzenlendi. Namaz öncesi İl Müftüsü Yardımcı Mehmet Çoban'ın verdiği vaazla başlayan programda, namazın ardından mevlit-i şerif okundu. 
Programın sonunda Müftü Yardımcısı Çoban, terör saldırısında yaşamını yitiren şehitler ve tüm İslam alemi için dua etti. 

Adana'da, Sabancı Merkez Camisi'ne gelen vatandaşlar, namaz kılıp dua etti. Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, kandil gecesinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından mevlit okutuldu. Cami çıkışında hayırseverler tarafından vatandaşlara tatlı ikram edildi. 

Mersin'de de Regaip Kandili camilerde çeşitli programlar düzenlenirken, Mersin'in en büyük camileri arasında yer alan Muğdat Cami'sine gelen vatandaşlar dua edip, namaz kıldı. Mübarek gece dolayısıyla birçok camide yer kalmazken, bazı cemaat namazı dışarı serilen hasırların üzerinde kıldı. Okunan Kur'an-ı Kerim ve duaların ardından isteyen cemaat tesbih namazı da kıldı. Babalarıyla camiye gelip namaz kılan ve dua eden küçük çocuklara şeker ve çikolata ikram edildi. 

Osmaniye'de Regaip Kandili münasebetiyle vatandaşlar camilere akın etti. 
Osmaniye'nin en eski camilerinden olan Envarul Hamid Camisi'nde kandil  nedeniyle program düzenlendi. Kur'an-ı Kerim okunan ve dua edilen mevlit programında, camiye sığmayan vatandaşlar bahçeye hasır sererek namazlarını kıldı. Namaz çıkışında Osmaniye Belediyesince helva dağıtıldı.

Hatay'da ise Anadolu'da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi'nde Regaip Kandili dolayısıyla mevlit düzenlendi. Caminin dolması nedeniyle bazı vatandaşlar cami avlusuna serilen halılar üzerinde namaz kıldı. Programda Kuran-ı Kerim tilaveti, mevlit okundu ve dualar edildi. 

Adıyaman'da Regaip Kandili nedeniyle vatandaşlar camilere akın etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından vatandaşlara 300 litre sıcak süt dağıtıldı.

Üç ayların müjdecisi Regaip Kandili nedeniyle vatandaşlar camilere akın etti. Recep ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan ile son bulan üç ayların müjdeleyicisi Regaip Kandili'nde camilerde namaz kılan vatandaşlar ellerini semaya açıp dua etti. Yenipınar Camisi'nde Adıyaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından büyük kazana konulan 300 litre süt ısıtarak çıkışta vatandaşlara ikram edildi. 

Regaip Kandili'nde camiler doldu taştıRegaip Kandili'nde camiler doldu taştıÜç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, camilerde manevi coşku içinde eda edildi.30 Mart 2017 Perşembe 22:15facebookta paylaş Share on Google+ yazıyı büyütyazıyı küçült
Regaip Kandilinde camiler doldu taştı

İstanbul

Mübarek üç ayların müjdecisi olarak kabul edilen Regaip Kandili, Sultanahmet Camisi'nde manevi coşku içinde eda edildi. Başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye camileri olmak üzere, tüm camilerde düzenlenen kandil programlarına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, geceyi namaz kılıp dua ederek geçirdi.

Hicri takvime göre, Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan gece olan Regaip kandili, tüm yurtta ve İslam aleminde idrak ediliyor.

Regaip Kandili nedeniyle Sultanahmet Camii'nde kandil programı düzenlendi. Akşam namazı sonrası başlayan programa binlerce vatandaş katıldı. Regaip Kandili'ni Sultanahmet Camisi'nin manevi havası içerisinde eda etmek isteyen vatandaşlar, camiye akın etti.

Düzenlenen programda hafızlar Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudu. Vatandaşlar edilen dualara icabet etti. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Mevlid-i Şerif ve duaların okunmasının ardından kılınan yatsı namazıyla sona erdi.

Antalya'da camilerde programlar düzenlendi Murat Paşa Camisi'ndeki kandil programında vaaz veren İl Müftüsü Osman Artan, Regaib Kandili'nin üç ayların habercisi olduğunu söyledi. Öte yandan kandil dolayısıyla camiye gelen birçok vatandaş, içeride yer kalmaması nedeniyle avluda saf tuttu. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi, Deniz Feneri Derneği görevlileri ile hayırseverler, cami bahçesine kurdukları stantlarda vatandaşlara lokma, lokum, bisküvi ikram etti.

Gaziantep'te camiler doldu taştı Gaziantep Hanifi Şireci Camisi'nde mevlit programı düzenlendi. Kentte kandil dolayısıyla vatandaşlar, camilere akın etti. Açılışı, geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından yapılan Hanifi Şirece Camisi'nde de il müftülüğünce mevlit okutuldu. Programın ardından vatandaşlara meyan şerbeti ikram edildi.

Kahramanmaraş'ta tarihi Ulu Cami'de program Kahramanmaraş'ta Regaip Kandili dolayısıyla Abdulhamithan ile tarihi Ulu Cami'yi dolduran vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim dinleyerek, dua etti Yatsı namazı sonrası, bazı camilerde düzenlenen mevlit programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

"Kilis'te tarihi Kadı Camisi'nde program"  Kilis İl Müftülüğünce Regaip Kandili dolayısıyla tarihi Kadı Camisi'nde program düzenlendi. Namaz öncesi İl Müftüsü Yardımcı Mehmet Çoban'ın verdiği vaazla başlayan programda, namazın ardından mevlit-i şerif okundu. Programın sonunda Müftü Yardımcısı Çoban, terör saldırısında yaşamını yitiren şehitler ve tüm İslam alemi için dua etti.  

Adıyaman Regaip Kandili dolayısıyla Adıyaman'daki Ulu Cami ve Yenipınar Camilerinde program düzenlendi. Çok sayıda vatandaş kandili idrak etmek için Ulu Cami'ye geldi. Kılınan namazın ardından İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, vaaz verdi. Programda, Kuran-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu. Kandil nedeniyle Gölebatmaz Caddesi boyunca vatandaşlara kandil simidi dağıtıldı.

Yenipınar Camisi'nde namaz sonrası vatandaşlara süt dağıtıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, geçen yıldan itibaren kandil gecesi mümkün olduğunca süt dağıtmaya başladıklarını söyledi. Havaların serin olması nedeniyle sıcak sütün daha iyi olabileceğini düşündüklerini belirten Alan, şöyle konuştu: "Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Adıyaman Damız Yetiştiriciliği Birliği ortaklığın da sütümüzü getirip ısıtarak camiden çıkan vatandaşlarımıza sıcak süt dağıttık. İnşallah bu kandil vesilesi ile sütün sıcaklığı insanlarımızın da sıcaklığı ile birleşerek ülkemize huzur ve barış gelecektir." dedi.

Malatya'da camiler doldu taştı Kent merkezinde bulunan tarihi Hacı Yusuf Taş Camisi'nde Regaip Kandili dolayısıyla İl Müftülüğünce mevlit okutuldu.

Cami imam hatibi Mehmet Şentürk mevlit okudu, İl Müftü yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz'ın Kuran- ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Ümit Çimen vaaz verdi. Regaip Kandili ve üç ayların Müslümanlar için önemimi anlatan Çimen, şunları söyledi. "Bu mevsimler bizim arınma mevsimlerimiz. Ömür sermayesini nerede ne şekilde tükettiğimizi gözden geçirelim. Hepimiz insanız beşeriz, hata edicileriz. Hazreti Paygamberimiz 'Adem oğlu hata edicidir, o günah işleyebilir. Hata işleyenlerin en iyisi günahlarından tövbe edenlerdir buyuruyor." Mevlide katılanlara mevlit şekeri ikram edildi. Malatya Valisi Mustafa Toprak ve vatandaşlar Kuran tilavetini ve mevlidi dinledi.

Şanlıurfa "Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan kentte çok sayıda kişi, kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makamı ziyaret ederek dua etti. Yatsı ezanının okunmasıyla Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelen vatandaşlar, camilerde namaz kıldı, Kuran-ı Kerim okudu. Namazın ardından, Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okutuldu. Kentteki camilerin tamamında kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi. 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar