Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Sahib-i Ata Camii’nde Tefsir Güzelliği Geleneği Sürüyor

2017-02-25 04:35:30
Sahib-i Ata Camii’nde Tefsir Güzelliği Geleneği Sürüyor

Selçuklu döneminin kadim Camisi Sahib-i Ata, yine Kur’an sevdalıları ile doldu taştı.

Sahib-i Ata Camii’nde, her perşembe yatsı namazı sonrası İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar tarafından yapılan tefsir sohbetlerinde, her surenin tamamlanmasının ardından katılımcılara yemek ikramı geleneği devam ediyor.

Kur’ân’ı Kerimi baştan sona okumayı ve tefsirini yapmayı hedeflediklerini dile getiren Akpınar, derslere katılan Kur’an sevdalılarına teşekkür ederken, bay, bayan, genç, ihtiyar Kur’an gönüllülerini Sahib-i Ata sohbetlerine davet etti.

Kur’ân Kursu ve Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin de renk kattığı sohbet sonrası İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar “ Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya İl Müftülüğünün ortak bir projesi olarak başlayan derslerimiz önce Konevî Tefsir Dersleri olarak Sadreddin Konevî camii’nde, daha sonra Konya’mızın bu kadîm mescidinde Kur’an gönüllerinin katılımıyla, elhamdülillah ilgiyle devam ediyor.

Haftada bir gün yatsı namazından sonra yaptığımız bu derslerde Kur’ân’ımızı baştan sona okumayı, gücümüz nispetinde anlamayı hedefledik. Fatiha ve Bakara suresini Konevî hazretlerinin kurbunda, Onun mescidinde yaptık. Surenin sonuna doğru, Hz. Ömer’in 8-10 sene Bakara suresi üzerinde çalıştığını ve sureyi bitirince bir deve kesip dostlarına ikram ettiğini anlattığımda bir kardeşimiz, samimi bir şekilde Hocam bir deve bulup keselim mi deyiverdi. Deve kesmedik ancak, mescidin avlusunda derse katılanlarla bir Konya pilav sofrasında buluştuk. Derslerimiz yaz kış demeden Konevî mescidine devam etti. Daha sonra mescide sığmaz olduk ve bu sefer bu kadîm mescide Sahib-i Ata’ya derslerimizi taşıdık.

Âli İmran suresini okumaya Sahibata’nın kurbunda başladık. Sahib-i Ata kadın erkek, çocuk genç yaşlı gönlünü herkese açmıştı. Âlu Imranı bitirdik, yine avlusunda cami bizleri doyurdu. Nisa’yı bitirdik, yine avlusunda doyduk Sahibata’nın. Tıpkı Selçuklu’nun ümmeti manen ve madden doyurduğu gibi, Sahibata da bizleri ikramlara boğdu.

Bugün ise elhamdülillah Mâide suresini tamamladık ve şimdi bu sofradan manen istifade ettik biraz sonra da madden istifade ederek Cenab-ı Hakkın nimetlerinden faydalanacağız.

Ayrıca, her geçen gün sayıları artan cemaatimizi, Kur’ân Kurslarımızdan ve öğrenci evlerimizden gelen bay-bayan Kur’ân sevdalıları da bizleri heyecanlandırıyor. Cenab-ı Hak hepimizin Kur’ân aşk ve sevdasını artırsın, bizleri Kur’ân’ın sofralarından uzak kılmasın. Derslerimiz, her perşembeyi Cumaya bağlayan gece, yatsı namazından sonra tam 50 dakika olarak devam ediyor.

Sahibata tüm gönül genişliği ile Konyalıları Kur’ân sofrasına çağırıyor. Bu sofra ki kurucusu Yüce Allah, ona çağıran da O.

O sofrada herkes için, her türlüsünden bitmez tükenmez gıdalar mevcut. Zira Kur’ân Sofrasının kurucusu ve insanlığa sunucusu olan Peygamberimiz öyle buyuruyor: Kur’ân, yeryüzünde Allah’ın kullara sunulmuş/kurulmuş sofrasıdır! Buyurmaz mısınız?

Aile boyu hayat Düsturumuz Kur’ân ayetleriyle tanışmak için… Hayatımızı, Hayat Kitabımızın ölçüleriyle anlamlandırmak için… Ve nihayet Kabir Sınav Sorusu (KSS)’ nin Kitabın ne sorusuna şimdiden hazır olmak için vatandaşlarımızı ailece bekliyoruz?

Derslere ve katılımcılara, engin hoşgörü ve misafirperverliği ile hizmeti görev addeden cami görevlisi kardeşlerime ve Belediye yetkililerine katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Maide suresinin tamamlanmasının ardından gelenek haline gelen yemek ikramı sonrası, sohbetlere katılan cemaatin mutlukları ise gözlerinden okunuyordu.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar