Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Sahte Hac Kartı Vurgunu mu Yapılıyor

2017-02-25 05:15:43
Sahte Hac Kartı Vurgunu mu Yapılıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 50 dolar ücret karşılığı verilen kimlik kartlarının sahtelerinin basılarak bazı acenteler tarafından kullanıldığı ileri sürüldü.

Turizmciler ve Seyahat Acenteleri Platformu Tursapnet’te paylaşımda bulunan TÜRSAB Haliç BYK Yönetim Kurulu Üyesi ve Uzman Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Güldemir, ve için yurt dışına çıkan vatandaşlara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 50 dolar ücret karşılığı verilen kimlik kartlarının sahtelerinin basılarak bazı acenteler tarafından kullanıldığı ileri sürülerek, yolsuzluk yaptığını iddia edildi

Sahte kimlik kartı basan acentelerin kişi başına 50 dolar haksız kazanç elde ettiğine dikkat çeken Muharrem Güldemir, bu konuda TÜRSAB ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın denetim görevini yerine getirmediğini ileri sürdü.

Hac ve umre operasyonu yapan tüm acentelere, geriye dönük araştırma yapılması gerektiğini savunan Muharrem Güldemir, bu yıl sahte kart miktarında ciddi bir artış yaşandığını söyledi. 50 civarında acentenin acentenin sahte kart kullandığını iddia eden Muharrem Güldemir konuyla ilgili olarak yetkilileri ve Cumhuriyet savcılarını göreve çağırdı.

Muharrem Güldemir’in paylaşım yaptığı yazısı

HAC UMRE ACENTELERINDEN HANGILERI SAHTE HAC UMRE KIMLIK KARTLARI ILE HACILARINI UCURDU?
9010025854 Numaralı Vergi mükellefi, 38 kişiyi çalıştıran, orta çapta iş yeri yönetim kurulu başkanıyım. Hac ve Umre sektöründe 1995 yılından beri faaliyet gösteriyoruz.
Şirket olarak, süreç boyunca her işlem için ödenen masraflar, yükümlülükler ve stopajlar dışında yıl sonu net olarak sadece 2016 yılında 47.280 TL (Ek vergiler haricinde) Devlete olan borcumuzu ödedik ve her sene ödemeye devam edeceğiz.
Bakanlıklar arası Hac ve Umre kurulunun kararınca, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hac ve Umreci başına kimlik kartı düzenlenmekte. Hac ve Umre sektöründe Hava alanında müşterilerimizin (Hac ve umre adaylarımızın) resmi olarak transferi için Diyanet İşleri Başkanlığından Hac ve Umre kimlik kartı satın almak zorundayız. Bu kimlik kartı kişi başına 50$ tutmaktadır. Her kişi başına ihtiyaç duyulan kimlik kartı için ayrı bir ödeme yapmamız icap ediyor. Hac ve Umre firmaları olarak bu masrafı müşterilerimize fatura ediyoruz.
Söz konusu şikayetimiz ise bu konuyu ihmal edip, sahte kart basarak hem Diyanet İşleri Başkanlığını hem de Devletimizi zarara uğratan Hac ve Umre firmaları hakkındadır. Ve maalesef Diyanet İşleri Başkanlığının söz konusu durum ile ilgili ihmalkarlığı bazı Hac ve Umre firmalarının sahte kart basarak her umreciden 50$ kazanma dışında, her umreci başına Devleti 50$ zarara uğratmaları ile alakalıdır.
Standart olarak Hac ve Umre işi yapan bütün firmaların denetimden geçmesi ve hava alanında Diyanetten alınması gereken kartların kontrol edilmesi gerekirken, yapılan ihmalkarlık üzerinden Hac ve Umre firmalarının bazılarının sahte kart basarak hem Devleti hem de bu işi kanunlara uygun bir şekilde yapan diğer hac ve umre firmalarını mağdur ettiğini bu şikayetimle dile getirmiş bulunmaktayım.
İş bu şikayetin işleme konması, başta Diyanet İşleri Başkanlığı, Turizm Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı olmak üzere gerekli mercilere iletilmesi, Hac ve Umre adaylarının havalanındaki işlemleri sırasında Diyanetten alınması gereken kartların resmiyeti ile ilgili gerekli kontrollerin geriye dönük yapılmasını talep ediyorum.
Her firmanın götürdüğü Hac ve Umreci sayısı bellidir. Bu sayılar üzerinden Diyanetten bu hac ve umreci adayları için resmi Kimlik Kartı alınıp alınmadığının Diyanet üzerinden kontrol edilmesini talep ediyorum.
Ayrıca Hac ve Umre firmalarının gerekli denetimlerinin sağlanması hususunda TÜRSAB’ın gerekli denetlemeleri yapmadığı ortadadır. Konu ile ilgili gerekli soruşturmaların geniş kapsamda yapılması gerektiğini bildirmekteyim.
Gereken tedbirler alınmadığı taktirde, yaşanan veya yaşanacak mağduriyetlerin basına yansıması durumunda, bilirkişi olarak söz sahibi olacağımı ve gerekli şikayetleri BİMER üzerinden (Bu şikayetimi delil göstererek) yapmama rağmen hiç bir işlem yapılmadığını açık bir şekilde belirteceğimi, ayrıca gereken makamlara bildiririm.
Şikayetimin Diyanet İşleri Başkanlığı, Turizm Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na ulaştırılmasını ve gereken kanuni reflekslerin alınmasını talep ediyorum. Aksi taktirde kanunlara uygun bir şekilde ticaret yaparak, Devlete vergisini ödeyerek iş yapmaya çalışan firmaların mağduriyeti dahil, yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilemeyecektir. Bu mağduriyetler medyaya yansıdığı zaman, şahsımın ve şahsım gibi ahlaklı iş yapan 400’e yakın Hac ve Umre firmasının BİMER şikayetlerine rağmen hiç bir işlem yapılmadığını yine bilirkişi olarak yorumlayacağını bildirmek isterim.
Gerekenin yapılmasını saygılarımla arz ederim
Muharrem Güldemir
Uzman Turizm

www.mahihaber.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar