Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Sanduka Uğruna Ömrünü Tüketti. Berlin'den Ses Yok..

Konya'nın Alanyurt köyünde bulunan Şeyh Hacı İbrahim Veli'ye ait, sandukanın geri getirilmesi yılan hikayesine dönerken türbede kaderine terk edildi

2017-11-03 01:48:00
Sanduka Uğruna Ömrünü Tüketti. Berlin'den Ses Yok..

Hoca Ahmet Yesevi'nin Anadolu'yu aydınlatmak için gönderdiği şeyhlerin torunlarından olan Şeyh Hacı İbrahim Veli'ye ait, sandukanın geri getirilmesi yılan hikayesine döndü.

Konya'nın Akşehir ilçesine bağlı Alanyurt (Maruf) köyünde bulunan Şeyh Hacı İbrahim Veli. Türbesinde bulunan ve ceviz ağacının gövdesinden oyma tekniğiyle yapılmış işlemeli sanduka, 1905 yılında çalınarak Almanya'ya götürülmüştü. 

İadesi için görüşmelerin sürdüğü ve bir türlü sonuç alınamyan, Berlin'de Doğu Asya ve İslam Sanatları Müzesinde sergilenen sandukanın akıbeti belli olmazken bu kez türbe ve bahçesinin korumasızlıktan harap olduğu ve ilgili kurumlardan yardım beklendiği öğrenildi.

Türbenin bakımı ve korunması konusunda her yolu deneyen Vakıf Mütevellisi Ziraat Yüksek Mühendisi Erkök Avcıoğlu, hem Hacı İbrahim Sultan Veli sandukasının geri iade edilmesinin,  hem de türbeye ve bahçesine de geereken önemin verilerek, koruma altına alınmasını istediğini aktardı.

Konya'da yerel habercilik yapan İstasyon gazetesine derdini anlatmaya çalışan Hacı İbrahim Sultan Vakfı Mütevellisi Ziraat Yüksek Mühendisi Erkök Avcıoğlu, “Akşehir özlemi ile hem de vakfın işleri ile ilgili olarak zaman zaman Akşehir’e geliyorum. Bu gelişimde hemen ifade edip paylaşmak istediğim bir husus var. Kültür Bakanlığı yurt dışına kaçırılan tarihi eski eserlerimize ait, 55 dava dosyası tanzim etti. Bu 55 dava dosyasının Almanya bölümünün ikinci sırasında 100 yılı aşkın bir süre Berlin Müzesi’nde misafir edilen Hacı İbrahim Sultan Veli Vakfımızın kurucusu, onun sandukası da var. Ayrıca Danimarka’da bir özel müzede bulunan Seyyid Mahmud Hayran sandukası da var. Bu çok sevindirici bir haber çok isabetli bir girişim ve İstasyon Gazetesi aracılığı ile sayın Kültür Bakanlığı’na, Kültür Bakanlığında bu görevle ilgili çok sık görüştüğüm o şubenin Müdürü Özgür beye ve Akşehir’de benim Müzeler Müdürü diye tanımladığım Ömer Faruk Beye de ben buradan teşekkür ediyorum. Çünkü onlarla birlikte bu konuda sık ve uzun çalışmalarımız oldu. İnşallah bundan hayırlı neticeler alırız.”ifadelerini kullandı. 

Hacı İbrahim Sultan Türbesi ve bahçesinin koruma altına alınması gerektiğini ifade eden Erkök Avcıoğlu: “Belediyenin ve sayın Belediye Başkanının, Seyyid Mahmut Hayran Türbesinin bakım ve koruması ile ilgili türbede bir görevli bulundurduğunu bizzat gittim gördüm. Seyyid Mahmut Hayran Müzesi’nde bir görevlinin bulundurulması takdire şayan bir olay. Ben bunu bir kıyas yaparak söylemiyorum. Ama aynı şekilde Hacı İbrahim Veli Türbesi ve bahçesinin de korunması gerekiyor.” dedi. 

Konuyu uzun zamandır şimdiki belediye başkanına ve önceki belediye başkanlarına sözlü ve yazılı olarak ifade ettiğini söyleyen Erkök Avcıoğlu: “Hacı İbrahim Sultan Türbesi bahçesinde vakfın parası ile yaptırılmış mini bir külliye anlamında olan taşınmazda şadırvanı, dışta çifte tuvaleti, içeride mutfağı, salonu, yatak odası ve mescidi olan bir ev var. Bu taşınmazda oturan birileri olmayınca burası kendiliğinden harap oluyor. Ayrıca oraya piknik amaçlı, ziyaret amaçlı gelenler size metin olarak takdim ettiğim belgede de görüldüğü gibi türbeye hiç umulmadık tahribatlar yapıyorlar. Bir tane örnek vereyim.  Bizim türbede eski eser olarak teşhir ettiğimiz oyuk bir taşa, onun eski eser olarak tescilini Akşehir Müze Müdürlüğü yaptı ve bana da teslim etti. Onu ocak olarak kullanmışlar ve taşı çatlatmışlar. Ayrıca asırlık ağacın kenarında ocak yakmışlar ve ağacın ciğerini de yakmışlar. Bunlar öteden beri oluyor. Buna müdahale edecek kişinin üniformalı olması lazım. Yani bir resmi sıfatı olacak. Belediyenin Park Ve Bahçeler Müdürlüğü ile kolaylıkla temas sağlayabilecek birisi olması gerekiyor. Ayrıca onların araç ve gereçlerinden istifade ederek türbenin temizliğini yapacak. Çünkü ben en az on defa bu konu ile ilgili araç gereç aldım ama hepsi heder oldu. Teslim ettiklerimiz zaman içinde giderek kayboldu. İşte bu sebeplerle bu konuda haklı talebimin gerçekleşmesini istiyorum ve bunun için uğraşıyorum. Sayın Belediye Başkanımızdan geldiğim günden bu yana randevu istedim ama yoğun işleri sebebiyle bana bir randevu veremedi. Ama umut ediyorum olumlu bir görüşmemiz olacağını.” ifadelerini kullandı. 
 
Hacı İbrahim Veli Vakfı’nın gerçek vakıfken, Vakıflar İdaresi’nce mazbut vakıflar gurubuna dahil edilerek, mülk arazilerinin yağma ve talan edildiğini şimdi o arazilere TOKİ, okullar, kuran kursu yaptırıldığını fakat vefa borcu olarak türbenin bir türlü koruma altına alınmadığını söyleyen Erkök Avcıoğlu: “Vakfiyede yazılı köylerden tamamını saymıyorum Marif ile Karabulut’u diyeceğim, buraların tamamı vakıf. Ve bu vakıf size yine yazılı ve gerçek doküman olarak takdim ettiğim belgede görüldüğü gibi 1938 yılında Vakıflar İdaresi mülhak, sahih, gerçek vakfı zapt ederek, mazbut vakıflar grubuna dahil etmiş. Ve bu esnada önemli miktarda vakıf mülkü arazinin yağma ve talan edildiği şimdiki güne bakınca aşikâr olarak gözüküyor. Belediye yönetimi şimdi orda TOKİ yaptırdı, yüksekokul yaptırdı, iki tane okul var, Hacı İbrahim Veli Okulu, Camiye Hacı İbrahim Veli adını verdirdi, Kuran Kursu mekanı var. Ancak bu isimleri verirken, vakfın kurucusunun türbe ve bahçesi bakımsızlıktan hiç arzu edilmeyen bir görüntü içinde.  Oranın bakımının olabilmesi için, bu işlere yeteneği olan park ve bahçeler müdürlüğü elemanlarından birini belediyenin görevlendirmesi gerekiyor. Vakıf olarak armağan yardımı adı altında yaptığımız nakit yardımlarından da bu kişi ve ailesi de yararlandırırız.” dedi.  

Haber: Keziban DOĞAN GÜN 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar