Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Şanlıurfa İl Müftüsü Ezber Bozdu

2017-02-25 06:28:46
Şanlıurfa İl Müftüsü Ezber Bozdu

11 Ayın Sultanı Ramazan ayına artık sayılı günler kaldı. Ramazan ayı yaklaştıkça vatandaşların kafasında oluşan soru işaretleri de artmaya başlarken, Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Ramazan ayı ile ilgili birçok soruya açıklık getirirken adeta ezber bozan açıklamalarda bulundu.

Bir çok alime göre Ramazan ayına girilen son günlere yakın oruç yerine bedeni kuvvetli tutulması konusunda uyarılarda bulunanların aksine müftü Açık, Ramazan ayına girmeden önce bir kaç gün oruç tutmanın alışkanlığa iyi geleceğini belirtti.

Oruçtan yardıma, farzdan sünnete çoğu sorunun cevabını şanliurfa.com’a muhabirine anlatan Açık, vatandaşlardan ay içerinde akrabalarından başlamak üzere zekatlarını vermelerini, mutlaka çocukları ile birlikte sahura kalkmalarını, hatim indirmelerini ve çocuklarını camilere getirmelerini istedi.

RAMAZAN’DAN ÖNCE BİRKAÇ GÜN ORUÇ TUTUN

Ramazan’da zorlanmamak için, Ramazan’dan birkaç gün önce oruç tutulmasını öneren Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık “Ramazan’dan önce, Peygamber efendimizin de tuttuğu gibi, pazartesi ve Perşembe günü oruç tutun. Ramazan’dan önce birkaç gün oruç tutun ki Ramazan’a girdikten sonra 30 gün üst üste oruç tutmak zor olmasın” dedi. Bunun dışında camilere gidilmesini ve Kuran’ı kerim okunması gerektiğini söyleyen Açık, Ramazan’dan önce camilere gidişleri arttırarak Ramazan’dan önce bir alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirtirken, Ramazan ayında Kuran’ı Kerim’inde eksik edilmemesi gerektiğini belirtti.

İBADET KÜLFET DEĞİLDİR

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte insanların hemen açlık, susuzluk ve sıcaklıklardan bahsetmeye başladığını hatırlatan Açık “Ramazan ile ilgili insanlar bir şeyler konuştuğu zaman ilk olarak sıcaklardan bahsediyor, susuz ve aç kalacağından bahsediyor. Bu da şunu ortaya koyuyor; hazırlığımızın olmadığını gösteriyor. Ramazandan önce biz aç kalmayı, susuz kalmayı, sıcağı konuşmak yerine acaba Ramazanda hangi camiye gideyim? Hatmimi hangi camide okuyayım? İftarımı hangi dostumla açayım, sahurda hangi dostumla buluşayım? Hangi fakir fukarayla iftar açayım, sahur yapayım? Bunları düşünürsek Ramazan bize güzelliğini bırakır ve bayramla birlikte gider. Ramazan’ın bizi hayır ve iyi yönde değiştirmesini istiyorsak, Ramazan’ın bize faydalı olmasını istiyorsak mutlaka ön oruca, Kur-an’a, namaza hazır olmam lazım. Bunlara hazır değilsek bunlar bize bir külfetmiş gibi gelir ki ibadet bize külfet değil tam tersine ibadet bize dünya hayatında dünyayla ve insanlarla ve özelliklede Rabbimizle olan ilişkimizi düzenleyen kurumlardır. İbadetler özellikle bu noktalarda önemlidir” dedi.

ÇOCUKLARIMIZI CAMİLERDEN MAHRUM ETMEYELİM

Müftü İhsan Açık yaptığı açıklamalarında çocukların Ramazan ayında camilere getirilmesini, Vatandaşların zekatlarını kendi akrabalarından başlamak üzere vermeleri gerektiğini ve fitreleri de her oruç tutan ya da özründen dolayı tutamayanların mutlaka vermelerini istedi. Ramazan ayında vatandaşlardan hatimlerine devam etmelerini isteyen İl Müftüsü Açık vatandaşlara sahura kalmalarını tavsiye etti. “Akşam yedim sahura gerek yok” denilmemesi gerektiğini söyleyen Açık  “Ramazan’da muhakkak her kardeşimiz bir hatim devam ettirsin. Bu maksatla biz bütün camilerimize şöyle bir direktif verdik. Dedik ki; camilerimizde ya sabah namazında ya öğlen namazında ya da ikindi namazında her camimizde hatim okunacak. Mutlaka her ilçemizde en az bir camimizde hatimle namaz kılınacak. Her vatandaşımız Ramazan ve İslam dini ile ilgili bir kitap okusunlar. Mutlaka her kardeşimizin sahura kalkmasını istiyoruz. Ben akşamdan yedim sahura kalkmama gerek yok demeyelim, çoluk çocuğumuzla birlikte sahur yapalım. Evlerimizde sahur sofralarını oluşturmaya çalışalım. Çünkü sahur sofrası bizim bereketimiz ve Allah rızası için o vakitte sofrada bulunup imsak ile birlikte Allah’ım ben oruca hazırım demektir. Ramazan ayında mutlaka yetimleri soframıza katalım. Onları mutlaka sevindirelim. Yetimleri sevindirmek Ramazan ayında yapmamız gereken belki de en önemli şeydir. Sofralarımıza yetimleri katalım ya da yetimlere sofra katalım” dedi.

HABER: RECEP BORA – http://www.sanliurfa.com/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  11
  21
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  11
  17
 • 7
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 8
  Göztepe
  11
  17
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar