Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Şehitlik Bizans araştırma merkezi oldu

2017-02-25 06:14:45
Şehitlik Bizans araştırma merkezi oldu

İstanbul’daki ilk Türk şehitliği üzerine kurulan Nafi Baba Tekkesi’nin yenilenen binası, Boğaziçi Üniversitesi tarafından Bizans Araştırmaları Merkezi yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi içerisinde bulunan Nafi Baba Tekkesi’nin çevresinde Rumelihisarı’nın inşası sırasında, Bizanslıların ani hücumlarında şehit düşen askerler medfun bulunuyor. Tekkenin içinde bulunduğu tepe, “Şehitlik Tepesi” diye biliniyor.Nafi Baba Tekkesi’nin, Bizans Araştırmaları Merkezi’ne dönüştürülmesinin yankıları sürüyor. Misyoner Papaz Cyrus Hamlin’in kuruluşunda büyük emek verdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan tekke işgalinin, Ebulfeth Camii’nin yeniden açılışından sonra gerçekleşmesi, misyonerler intikam mı alıyor sorularını akıllara getirdi.

TEKKE, BİZANS’A KURBAN EDİLİYOR…

Tekke binasında Boğaz’a nazır üç oda rektörlük çalışma ofisi olarak düzenlenirken İstanbul’u fetheden askerler için yahut Şehitlik Dergâhı’nda beş asır boyunca neş’et eden tasavvuf ilim ve irfanı için hiçbir merkez, ya da müze düşünülmemiş. Hiç olmazsa Nafi Baba Tekke binasının üst katı “Şehitlik Dergâhı Müzesi” olarak kullanılmalıdır. Böyle bir tasarrufun daha kalıcı ve mekânın ve zamanın ruhuna uygun olacağı kanaatindeyiz. Kamuoyu, Nafi Baba kabristanlığında ve bahusus Şeyhler Sofası’nda medfun bulunan ulama ve meşayihin kabirlerinin ihya edilmesini; Nafi Baba Tekke binasının Şehitlik Dergâhı misyonuna uygun bir müzeye ve Fetih ve Tasavvuf Araştırmaları Merkezi’ne dönüştürülmesini talep ediyor. Şehitlik Dergâhı’nın esamesi okunmuyor. Bugün de hâlâ Güney Kampüs’te mescid yok. BÜ öğrencileri, hocaları ve çalışanları okullarının hakiki varisi olduğu Şehitlik Dergâhı’ndan haberdar edilmiyor.”

Rumelihisarı Şehitlik Dergâhı’nda bulunan Nafi Baba Tekkesi’nin Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkiye’nin ilk Bizans Araştırmaları Merkezine dönüştürülme kararı gündeme bomba gibi düşmüş olayın ardından üniversiteye şikayet telefonları yağarken, yapılan açıklamalarda ise vatandaş geçiştiriliyor. Ayrıca kararla ilgili çok sayıda soru işareti oluşurken, olayın arka planında misyonerlerin parmağı olduğu iddia ediliyor.

ZİKİR ODASI KOKTEYL SALONU YAPILDI

Restore edilen tekke binasının en güzel yeri Bizans Araştırmaları Merkezi’ne tahsil edilirken mekânda Nafi Baba Tekkesi’nden, namıdiğer Şehitlik Dergâhı’ndan Osmanlı avizeleri haricinde hiçbir iz bırakılmamış. Osmanlı’da asırlar boyunca Nafi Baba Tekkesi’nde zikir meclislerinin icra edildiği Tevhidhane adı verilen orta oda, restorasyon sonrasında kokteyl salonuna dönüştürüldü. Mezkûr salon tekkenin amacının hilafında kokteyl salonu olarak kullanılacak. Bizans Merkezi’ne yurtdışından gelecek Bizans araştırmacılarına kokteyl salonunda acaba Osmanlı şerbeti mi ikram edilecek?

“Onların camilerinin alemi bizim kilisemizin haçından aşağıdadır”

Papaz Dr. Cyrus Hamlin’in kurucusu olduğu Boğaziçi Üniversitesi’nde açılacak olan Bizans Araştırmaları Merkezi’nin, yeniden ihya edilen Ebulfeth Camii’nin açılışından sonra yaptığı tekke işgali, Misyonerler intikam mı alıyor sorularını akıllara getirdi. Hamlin’in Ebulfeth Cami hakkında hatıratında, “Fatih İstanbul’u fethe bu noktadan başladı, biz de buradan başlayacağız. Onların camilerinin alemi bizim kilisemizin haçından aşağıdadır” ifadeleri yer alıyor. Fetih Camii’nin ihyasını engelleme çalışmalarını daha önce gündeme getirdiğimiz misyonerler, şimdi intikam mı alıyorlar?

İÇİMİZDEKİ PAPAZ DR. HAMLIN

Amerikalı Papaz Cyrus Hamlin, 1811-1900 yılları arasında yaşamış ABD’li bir misyoner ve eğitimcidir. American Board misyoner kuruluşu adına Ocak 1839 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na gelerek, 1860 yılında Robert Kolej’in kurulması çalışmalarına başlamış ve 1876 yılına kadar da okulun müdürü olarak görev yapmıştır. Cyrus Hamlin’in Robert Kolej’i kurduğu Rumelihisarı sırtlarına çıkıp, hırsla, “Fatih’in İstanbul’u aldığı surlardan bu milletin kültürünü fethedeceğim” dediği; bu kararlılıkla okul binasını inşa ettiği; taşları bile Rumelihisarı’nda kullanılan taş malzemenin aynısından seçtiği; Bulgar isyanlarına bu okul mezunu gençlerin liderlik ettiği; okulun, dış güçlerin bir üssü dönemin birçok gazetesinde yer almıştır.

Eski Başbakan Bülent Ecevit’te bu okuldan mezun..

Ayrıca, Türkiye’nin basın, yayın, sanat, siyaset, ekonomi… vitrininde bu okul mezunlarının yoğun bir şekilde yer almasına da hep dikkat çekilegeldi. Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in de 1944 yılında mezun olduğu Robert Kolej etrafında sürekli bir spekülasyon fırtınası eserdi.
Robert Kolej’in kuruluş yılları ve misyonu hakkında fikir edinmek isteyenler için, okulun kurucusu ve ilk müdürü Amerikalı misyoner Cyrus Hamlin’in İstanbul anılarını toparladığı “Türkler Arasında” isimli kitap şüphesiz ki ilk okunması gerekenler arasında.

“Türkler Arasında” Osmanlı’nın çöküş döneminde yaşanan karanlıkta kalmış pek çok olayı aydınlatıp, geçmişi biraz daha berraklaştırıyor.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Antalyaspor
  15
  14
 • 16
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 17
  Atiker Konyaspor
  14
  11
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  14
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar