Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Selçuklu Müftülüğü Engel Tanımıyor..

Selçuklu Müftülüğü, Kur'an öğrenmek isteyenin ayağına gidiyor, Kur'an ezberleyenleri umreye götürüyor.

2017-02-25 04:35:16
Selçuklu Müftülüğü Engel Tanımıyor..

Selçuklu Müftülüğü bir taraftan Kuran-ı Kerim öğrenmek isteyip te kursa gidemeyenlerin ayağına kadar gidiyor, diğer taraftan çocukların okula devam ederken hafızlığa çalıştırıyor. Hafız çocuklar ile engelli kursiyerlerini umre ile ödüllendiriyor.

Konya Selçuklu Müftülüğü kışın da Kuran-ı Kerim kurslarına devam ediyor. Yaz kış mevsim zorluklarına takılmadan vatandaşların Kuran-ı Kerim öğrenmesine katkıda bulunan Selçuklu Müftüsü Nusret Karabiber yaptıkları etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Kış mevsimi, çoğu konuda olduğu gibi ibadet konusunda da insanları zorluyor. Çalıştığı için Kuran-ı Kerim öğrenemeyen vatandaşlar için Selçuklu Müftülüğü çözüm yolları buldu. Selçuklu Müftülüğü ayrıca hafız olan öğrencilerini ve engelli kursiyerlerini ise hayırseverlerin sayesinde Umre ziyareti ile ödüllendiriyor.

VATANDAŞIN AYAĞINA GİDEREK KURAN-I KERİM ÖĞRETİYORLAR

Selçuklu Müftülüğü ibadette vatandaşları teşvik etmek için pek çok etkinlik düzenliyor. Kuran-ı Kerim öğrenmek isteyenler için sabah saat 07.00’den akşam 22.00’ye kadar hangi saatte olursa olsun ders veriliyor. Çalıştığı için Kuran-ı Kerim’i öğrenemeyenler için de çözüm bulduklarını anlatan Selçuklu Müftüsü Nusret Karabiber; “Hemşireler olsun ya da diğer memurlar olsun Kuran-ı Kerim öğrenmek istiyoruz dediklerinde ders veriyoruz. Öğlen ve ikindi arasında çalıştığı kurumun mescidine ihtiyaç odaklı haftanın 3 gününden az olmayacak veya 6 saatten az olmayacak şekilde hocalar gönderiyoruz. Yaş grubu önemli değil. Talep eden vatandaş erkek ise erkek hoca, bayan ise bayan hoca gönderiyoruz.” dedi.

ÇOCUKLAR HEM OKULUNU OKUYOR HEM HAFIZ OLUYOR

Kuran-ı Kerim öğrenenlerin sayısını artırmak için teşvik amaçlı projeleri hakkında bilgi veren Karabiber; “Selçuklu’da Kuran eğitimi gören okul öncesi dediğimiz bin 68 tane çocuğumuz var. 310 tane hoca hanımımız var. Yani 310 sınıf var demek. Yatılı 10 tane büyük kapasiteli Kuran Kursu var. Yatılı kuran kurslarının hepsinde hafızlık yapılıyor. Bunun dışında MEB ile çalıştığımız projeye göre 5. Sınıfta birinci dönemde Kuran-ı Kerim’i okumayı geliştiriyor, ikinci dönemde ezbere başlıyor. 5.sınıf hem okul okuyor hem ezberini yapıyor. 6.sınıfta ara veriyor. 7.sınıfta çocuk hafızlığını tamamlıyor. Bu proje sadece İmam Hatip’te değil bütün okullarda geçerli bir projedir. Gelmek isteyenler haftanın 5 günü yatılı kalmak istiyorsa bizim erkek ve kız Kuran Kurslarımız var. Yatılı olma şartı yok ama yatılı kalındığında daha çok randıman alınıyor.” Diye konuştu.

MÜFTÜLÜK HAFIZLARI VE ENGELLİ VATANDAŞLARI UMRE’YE GÖTÜRÜYOR

Kuran-ı Kerim’i ezberleyen ve hafız olan çocuklar ile kursiyerleri olan engelli vatandaşları ödül olarak Umre ‘ye götürdüklerini söyleyen Karabiber; “35 tekerlekli sandalyeye mahkûm engelli, 7 tane görme engelli, 8 tane de işitme engelli vatandaşımızı umreye götüreceğiz. Bu vatandaşlarımız bizim kursiyerimiz Kuran öğrenmeye geliyorlar. Engellerini aştıkları için dışarıyla bağını koparmadıkları ve hayata küsmedikleri için ödüllendiriyoruz. Ayrıca 2015-2016 eğitim öğretim yılında hafızlığını bitiren 80 kız, 10 erkek toplamda 90 öğrenciyi hayırseverlerin yardımları ile Umreye götüreceğiz.” Şeklinde konuştu.

“ALLAH’IN KİTABINA, RESULULLAH’IN SÜNNETİNE UYMAYAN CEMAATLERDEN UZAK DURUN!”

Son olarak FETÖ’nün yaptıklarından sonra insanları uyaran Müftü Karabiber; “Biz eskiden beri Diyanet İşleri Başkanlığı olarak söylediğimiz bir şey var; Allah’ın kitabına, Resulullah’ın sünnetine uyun. Allah’ın kelamına aykırı düşüyor mu, Resulullahın sünnetine aykırı düşüyor mu bakacaklar. Eskiden beri FETÖ’nün söylediklerinin kitaba aykırı olduğunu söylüyorduk hala söylüyoruz. FETÖ’nün dışındakiler de aynı şekilde. Şayet Allah’ın kitabına peygamberin sünnetine aykırı geliyorsa kim olursa olsun inanmayın. Bunların dışında milli değerlerimize aykırı olan, annesinden babasından uzaklaştıranlar da bir yanlışlık var. Devletini, milletini ön plana çıkarmıyorsa bunda bir yanlışlık vardır. FETÖ’de çocuk anne babasını kardeşini dinlemiyor onların söylediğini dinliyordu. Başkanlığımız 2012’de fark etti ve mesafeyi koydu. 2013’te zaten tamamen ne oldukları ortaya çıktı. Başkanlık hiçbir zaman suç sabit olmadan kimseyi hedef gösteremez. Sonuç olarak; Allah’ın, peygamberin, sünnetin üzerine hiçbir şey geçemez. Gittiğiniz cemaatlerde bunlardan çok dini liderden, şeyhten bahsediliyorsa yanlış yerdesiniz demektir.” İfadelerini kullandı.

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  12
  18
 • 7
  Göztepe
  12
  18
 • 8
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 9
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar