Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Selçuklu'nun Gençleri Kuran'la Buluşuyor

Selçuklu'nun Gençleri Kuran'la Buluşuyor" projesinin tanıtım programı gerçekleştirildi.

2017-10-31 17:23:13
Selçuklu'nun Gençleri Kuran'la Buluşuyor

Selçuklu Belediyesi ve Ahlak, Kültür ve Çevre Derneği Kuran'ın Anlamıyla Buluşma Platformu tarafından düzenlenen ve Konya İl Müftülüğü ile Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da desteklenen Selçuklu'nun Gençleri Kuran'la Buluşuyor" projesinin tanıtım programı gerçekleştirildi.

Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen programa Belediye Başkan Vekili Faruk Ulular, Konya İl Müftüsü Ali Akpınar, Selçuklu Müftüsü Nusret Karabiber, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Hasan Ahat, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program slayt gösterisi ve protokol konuşmaları ile devam etti. 

"Gençler projelerde önceliğimiz"

"Selçuklu Belediyesi olarak böyle güzel bir projenin destekçisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" diyen Selçuklu Belediyesi Başkan Vekili Faruk Ulular," Bu tür güzel projelerin her fırsatta destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bizim dinimiz hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmayı emreder. Siz değerli gençleri bu bilinçle hareket eden gençler olarak görüyor, projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.
 
"Selçuklu'nun Gençleri Kuran'la Buluşuyor" projesinin çıkış noktası ve temel hedefleri konusunda bilgi veren Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Hasan Ahat "Kuran'ın Anlamıyla Buluşma Platformu tarafından yapılan anketler ülkemizde kişilerin % 94'ünün evinde Kuran-ı Kerim olduğunu, % 78'inin evinde meal ve tefsirlerin bulunduğunu, % 37'sinin Arapçası'ndan Kuran-ı Kerim'i okumayı bildiğini fakat % 5'lik bir kesiminin düzenli bir şekilde anlamıyla buluştuğunu ortaya koymaktadır. Bu anket sonuçlarından yola çıkarak Selçuklu İlçesi'nde 30 okulumuzda yaklaşık 10 bin öğrenci ve ailesine yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in tanıtılması, anlatılması, anlaşılması ve yaşaması konusunda farkındalık oluşturmak ve bu anket verilerini daha da yukarıya çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

"Kuran'ı öğrenmek Rabbimizle buluşmak demektir"

Selçuklu'nun Gençleri Kuran'la Buluşuyor mesajının çok güzel ve anlamlı bir mesaj olduğunu ifade eden Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar "Kuran'la buluşmak demek onu bize gönderen Rabbimiz ile buluşmak demek, O'nun mesajlarını öğrenmek ve O'nun rızasına ulaşmak demektir. Rabbim hepimizi O'nun Rızasına ulaşanlardan ve imtihanı kazananlardan eylesin" dedi.  
 
Gençlere Kuran'ı Kerim-i hayat rehberi edinmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Konya İl Müftüsü Ali Akpınar "Biz istediğimiz kadar okuma oranımızı % 100'lere yaklaştırdık diye okuma bayramları kutlayalım. Kuran'a yabancı olan ve Kuran'a uzak olan, Kuran'la yolları ayrı bir toplumun içersinde yaşıyoruz. Mükellef çağına gelmiş ve akıllı olan her insan suale tabi tutulacak. O sınavın temel sorularından birisi de senin kitabın ne? olacaktır. Adama demezler mi kitabım Kuran diyorsun, Kuran'ı daha yüzünden okumasını bilmiyorsun. Kitabım Kuran diyorsun ama Kuran-ı Kerim baştan sona ne diyor anlamıyla buluşmamışsın. Bu kitap okunmak, anlamak ve yaşamak için indi ama senin hayatına bu Kuran'ın hiçbir ayeti neredeyse yansımamış. Onun için gençler bu programlar sizler için çok önemli fırsatlar sunuyor" dedi.

"Kuran-ı Kerim hayatı kuran, hayatı inşa eden bir kitaptır"

Günümüz dünyasında Kuran-ı Kerimi öğrenmenin çok daha kolay olduğunu ifade eden Akpınar "Bu işin önemini kavrar, kıymetini bilirseniz  bugün size ilkokuldan itibaren ortaokul ve liselerimizde seçmeli ders olarak Kuran eğitimi imkanı sunulmakta... Gençler Kuran okumak sizin zamanınızı bereketlendirecek ve size zihin açıklığı kazandıracaktır. Yine Kuran okumak göz sağlığınıza katkı sağlayacak, sizi stresten, buhrandan ve bir takım psikolojik rahatsızlıklardan uzak tutacak ve Allah'ın izniyle sizi bir takım maddi ve manevi kazalardan, belalardan koruyacaktır. Onun için Kuran'a zaman ayırın ve Kuran'la buluşmaya gayret edin. Kuran okuma işi sadece ihtiyarlara ve sadece din görevlilerine bırakılacak bir iş değildir. Kuran'ı Kerim yüce Rabbimizin bütün insanlığa indirildiği, hayatı kuran ve inşa eden bir kitaptır" dedi.
 
Programın sonunda Konya Ahlak, Kültür ve Çevre Derneği tarafından proje paydaşlarına katkılarından dolayı dikilen fidanların sertifikası takdim etti.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 13
  Antalyaspor
  12
  13
 • 14
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar