Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Sivas'ta En Güzel Kuran Okuyan İHL'li Belli Oldu

Sivas Anadolu IHL öğrencisi Muhammed Burak Duman en yüksek puanı alarak birinci oldu

2017-02-28 13:30:00
Sivas'ta En Güzel Kuran Okuyan İHL'li Belli Oldu

İl ve İlçe İmam Hatip Lisesi öğrencileri arasında “Genç Sada Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması” düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen yarışmaya katılan öğrenci jüri tarafından Kur’an-ı Kerimi yüzüne okuma, tilavet, ses, mahreç gibi konularda değerlendirirken, en yüksek puanı alarak birinci olan Sivas Anadolu IHL öğrencisi Muhammed Burak Duman Bölge Finallerine katılmak için 8 Nisan Cumartesi günü Giresun’a hareket edecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen yarışmaya 16 öğrenci katıldı. Yarışmacı öğrenciler belirlenen jüri tarafından Kur’an-ı Kerimi yüzüne okuma, tilavet, ses, mahreç gibi konularda değerlendirildi.

İMAM HATİP LİSELERİNİN SAYISI 17 OLDU

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Allahu Teala’nın sizleri ne ile uğraştırdığına bakmak lazım. Bazı insanları betonla demirle çakılla kumla uğraştırıyor. Bazı insanları öğrenciyle eğitimle uğraştırıyor. Bazılarını şarkıyla türküyle uğraştırıyor. Bazılarını da Kur’an-ı Kerimle uğraştırıyor. Dolayısıyla hayatımızın Kur’an-ı Kerim olduğunu bilerek Kur’an-ı Kerimi anlama ve anlatma yönünde yapmış olduğumuz faaliyetler önemlidir” dedi.

Son dönemlerde yapılan çalışmalarla Türkiye genelinde ve İlimizde açılan İmam Hatip Ortaokullarının ve İmam Hatip Liselerinin sayılarının artırıldığını ifade eden Altınsoy; “Bakanlığımız son zamanlarda yapmış olduğu ataklarla din öğretimi konusunda oldukça güzel gelişmelere imza attı. Bu çerçevede bizlerde ilimizde özellikle İmam Hatip Ortaokulumuzun sayısını artırarak 26’ya çıkardık. İmam Hatip Liselerimizin sayısı 17 oldu. Ayrıca Çok Programlı Liseler bünyesinde de takip edilen programlarımız var. Dolayısıyla İmam Hatip Ortaokulu ya da İmam Hatip Lisesi olmayan ilçemiz kalmadı” dedi.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARA AĞIRLIK VERİLMELİ

Bundan sonraki süreçte İmam Hatip okullarındaki eğitimin kalitesini artırma yönünde çalışmalar yapacaklarını sözlerine ekleyen Altınsoy; “Okullarımıza sadece sayısından bakmayarak kalite açısından da İmam Hatip Okullarımızı nasıl daha iyi bir noktaya getirebilir düşüncesi ile çalışma yapmak lazım. Bu konudaki bilimsel çalışmalara ağırlık vermek gerekir diye düşünüyorum. Bu anlamda yapılan yarışmaları da kaliteyi artırma yönünde yapılan çalışmalar olarak değerlendirebiliriz” şeklinde konuştu.

“KUR’AN OKUYAN KİŞİ HER ZAMAN BİR ADIM ÖNDEDİR”

Katılımcılara yarışma ile ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fehmi Tutkun ise;  “Öğrencilerimizin okulda öğrendikleri mesleki ve teorik bilgileri uygulama fırsatı vermek amacıyla Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğü programı gereği yıllardır gerçekleştirilen yarışmalara bu yıl da devam ediliyor. Kur’an-ı Kerim Okuma yarışmalarının otuz yıllık köklü bir geleneği var. Kur’an okuyan kişi her zaman bir adım öndedir. Sevgili öğrenciler ‘Siz öndesiniz Peygamber Efendimiz sizleri övmüştür. Bu yarışmaya katılan her öğrencimiz birbirinden değerlidir. Biz yarışmaya katılan bütün öğrencilerimizi birinci kabul ediyoruz. Burada yapılan yarışma gereği sıralamayı tespit etmektir” ifadelerine yer verdi.

Bölge ve Türkiye Finalleri hakkında katılımcılara bilgi veren Tutkun; “Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel okuma yarışmasına 5’i merkez 9’u ilçe İmam Hatip Liseleri olmak üzere toplam 14 okulumuz katıldı. Yarışmanın Bölge finalleri 8 Nisan 2017 Cumartesi günü ikinci Bölge olan Giresun’da yapılacak. Bu yarışmanın birincisi olan öğrencimiz ilimizi bölge finallerinde temsil edecek. Yarışmacı öğrencimiz Bölge birincisi olursa 26 Mayıs 2017 Cuma günü Türkiye finallerinde ilimizi temsil edecek” dedi.

Yarışma da 1. Sivas Anadolu IHL öğrencisi Muhammed Burak Duman, 2. Abdulhamidhan Anadolu IHL ogrencisi Muhammed İkbal Kaya, 3. Suşehri Anadolu IHL öğrencisi Alparslan Kavalcı oldu.

Diğer yandan yarışmanın birincisine yarım altın, ikinci ve üçüncü öğrenciye ise çeyrek altın hediye edildi.

Memleket

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  11
  21
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Bursaspor
  11
  17
 • 7
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 8
  Göztepe
  11
  17
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar