Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Sözde Müslümanlar Okuyun ve Utanın…

2017-02-25 06:21:56
Sözde Müslümanlar Okuyun ve Utanın…

Okullarımızda din eğitimi serbest olmasına rağmen bunu protesto edenler, Allah c.cnın emrine rağmen örtünmekten kaçınan ve tesettür adı altında çıplak giyinmeyi marifet sayanlar, cuma günü işyerini kapatmaktan haya eden, cumaya gitmeyi kendine zul addedenler ve çocuk yapmaktan kaçınan, haremlik selamlığı gericilik sananlar kız çocuklarıyla erkek çocuklarını aynı sınıfa, kadın ve erkeği aynı işyerinde çalıştırmayı çağdaşlık bulan sözüm ona Müslümanlar işte dünyadaki başarısını kıskandığınız Yahudilerin yaşamlarından bir örnek..

İbret al. Alamıyorsan Müslümanlığını sorgula..Ve kendine şunu sor , “ben hangi dindenim…”

Amerika’da çok sayıda Yahudi yaşıyor. Sayıları yaklaşık olarak 6 milyon. Yani Amerika’da İsrail’den fazla Yahudi yaşıyor. Bu Yahudi topluluğunun daha çok dindar olanları ise New York Brooklyn’de toplanmışlar. Dindar Yahudiler kendi dinlerine, adet, gelenek ve göreneklerine oldukça bağlılar. Giyim ve kuşamları kendi dinleri neyi emrediyorsa ona göre şekilleniyor. Erkekler, başlarında siyah fötr şapka, ya da kippa, sırtlarında yaz kış ceket ya da uzun siyah palto ve yine siyah bir pantolon. Erkekleri sakallı, kimilerinin şakaklarından zülüfleri sarkıyor aşağıya doğru. Kadınlar uzun kollu giysiler ve genelde topuğa kadar uzanan etekler giyiyorlar. Eğer evlilerse başlarını örtüyorlar yada peruk takıyorlar. Çünkü evli bir kadının saçını eşinden başka erkeklere göstermesi dinlerine göre yasak yani haram.

Dindar Yahudilerin düğünleri haremlik selamlık yapılıyor. 1 haftadır birbirlerini görmeyen gelinle damat ancak dini törende birbirlerini görebiliyorlar. Düğün günü de gelinle damadın oruçlu olması gerekiyor. Yani kısaca onlar kendi dinleri, adet ve gelenekleri neyi emrediyorsa düğünlerinde de onu yaşatmaya devam ediyorlar.

Dindar Yahudilerin okulları kız ve erkek okulları olarak ayrılıyor. Hatta aynı okulda bayan ve erkeklerin binaya girişleri bile ayrı kapılardan. Okullarında öğrencilere İbranice öğretiliyor. Öğrenciler sabah saatlerinde hep dini dersler alırken öğleden sonra fen-matematik ve edebiyat derslerini alıyorlar. Dindar Yahudi kızları lise bittikten sonra 2 yıl da dini eğitim alıyorlar. Bu eğitimin ardından üniversiteye başlıyorlar. Küçük yaştan itibaren sıkı bir dini eğitim alan Yahudi erkek öğrenciler okullarındaki dua salonunda toplanıp hep birlikte dua ediyorlar. Öğrenciler aynı çatı altında hem eğitim müfredatındaki dersleri alıyor hem de dinlerini öğreniyor ve yaşıyorlar.

New York’da bir haham okulunu geziyoruz. Öğrenciler liseden sonra 4 yıl haham okulunda, 2 yılda halkın arasında eğitim aldıktan sonra haham olabiliyorlar. Bu koca kalabalık salon geleceğin hahamlarıyla dolu.

Yahudiler çok çocuk sahibi olmaya önem veriyorlar. Brooklyn caddelerinde 10 çocuklu Yahudi ailelerine rastlamak mümkün. Kendisiyle görüştüğümüz Haham Menachem Posner çocuğun servetten ve başarıdan daha büyük bir nimet olduğunu söylüyor. Ziyaret etiğimiz 6 çocuklu Yahudi aile ise Yahudi soyunun sürdürülebilmesi için çok çocuk sahibi olunması gerektiğine inandıklarını söylüyorlar.

Yahudiler koşer damgası olmayan ürünleri kesinlikle yemiyorlar. Koşer sertifikası veren bir şirketi geziyoruz. Firmaları denetleyen hahamlar incelemeler sonucunda koşer sertifikası veriyor işyerlerine. Bu iş için 3 bin dolar ile 200 bin dolar arasında bir ücret alıyorlar. Her yıl da bu sertifikanın yenilenmesi gerekiyor. Hatta Yahudi olamayan firmalar bile mallarını daha geniş kitlelere satabilmek için ürünlerine koşer damgası vurduruyorlar. Türkiye’den de çok sayıda firma koşer sertifikası almış bu işyerinden.

Yahudiler Cumartesi günleri çalışmıyor. Dindar Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı Baro Parka’da Cumartesi günü bütün dükkanlara kilit vurulmuş. Şabat günü diyorlar Cumartesi’ye. Bu günü Tevrat okuyarak, Havraya gidip dua ederek geçiriyorlar. Araba kullanmanın da yasak olduğu bu günde aileleriyle beraber yürüyüşe çıkıyor Yahudiler.

Bugün Yahudiler Amerika’da ekonomide, sanatta, medyada, siyasette kısacası hayatın her alanında varlar. Bütün bunlar Amerika Birleşik Devletleri’nde ve onun en ünlü şehri New York’da oluyor. Düğünler haremlik selamlık olarak yapılıyor. Okulların girişleri bayan ve erkek olarak ayrılıyor. Törenlerde öğrencilere Tevrat hediye ediliyor. Kız ve Erkek okulları ayrı ayrı binalarda eğitime devam ediyor. Sabah saatlerinde dini dersler, öğleden sonrada fen dersleri veriliyor. Haham okulları her yıl yüzlerce haham yetiştirmeye devam ediyor. Hiç kimse ülkede laiklik elden gidiyor diye fırtına kopartmıyor. Hatta dinini yaşayan Yahudilere saygı ile bakılıyor. Hiçbir Yahudi dininden dolayı kınanmıyor. Giydiği giysiden dolayı rencide edilmiyor, horlanmıyor, itilip kakılmıyor. Onlar da kendilerine verilen bu özgürlükten dolayı Amerika’ya müteşekkirler. New York’un Yahudi vatandaşları bugün dünyada nüfus ve nüfuzlarıyla çok etkinler. Kısacası New York’ta hayat devam ediyor.

(Ayna Programı, 2008)

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  12
  8
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  12
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar