Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Suudi Arabistan Cinsel Tacizin Suç Sayılmasını Tartışıyor.

Suudlu Hukuk uzmanları, cinsel tacizi suç saymak için harekete geçmeyi memnuniyetle karşılıyorlar

2017-10-30 23:21:09
Suudi Arabistan Cinsel Tacizin Suç Sayılmasını Tartışıyor.

Hukuk uzmanları, cinsel tacizi suç saymak için harekete geçmeyi memnuniyetle karşılıyorlar

Hukuk uzmanları, İki Kutsal Caminin Sorumlusu Kral Selman'ın taciz suçlarını cezalandırma yönündeki son direktiflerinin toplumun tüm üyelerine adalet sağlayacağını söylediler. 

Hukukçular "Yasa, tacizi açıkça tanımlayacak ve hangi eylemlerin bir taciz eylemi oluşturduğunu açıklayacaktır. Tacizin açıkça tanımlanması, araştırmacıların şikayetlerle ilgili doğru kararı almalarına ve failler üzerinde uygun cezalar vermelerine yardımcı olacaktır " dediler.

Avukat Rana Al-Daknan, Al-Riyad gazetesine yaptığı açıklamada, kamuoyunda her zaman yetkililerin bir taciz karşıtı yasayı yürürlüğe koymasını istediğini ve bazı grupların bu taleplere karşı olduğunu söyledi.

Avukat Rana Al-Daknan "Bu insanlar böyle bir kanunun, taciz uygulamalarının Suudi toplumunda yaygın olduğunu ve bunun sonucunda birçok kadın acı çekeceğini ima edeceğini iddia ediyor. Herhangi bir ceza yasasının yürürlüğe girmesinin toplumdaki suçların yaygın olduğu anlamına gelmeyen basit sebeplerden dolayı taciz karşıtı yasalara karşı çıkan insanlarla aynı görüşte değilim. Örneğin Şeriat, hırsızlıktan dolayı belirli bir cezayı öngörüyor ancak hırsızlığın Müslüman toplumlarda yaygın olması anlamına geliyor "dedi. 

"Bugün, Suudi toplumunda, özellikle de yetkililer ülkede sürüş yapan kadınların yasağını kaldırdıktan sonra, taciza karşı yasanın önemi var." diyen , "Yasa erkeklerin etiğini sorgulamıyor," diyor Suudi erkeklerin genel olarak dürüst, samimi ve soylu olduğunu vurguluyor. 

Al-Daknan, herhangi bir istikrarsız olay durumunda delil olarak görüntüleri kullanmak için sokaklarda gözetim kameraları kurulmasını da istedi.

Al-Bawardi Group'un yasal işlem direktörü Fahad Al-Osaimi, taciz uygulamalarının son zamanlarda özellikle sokaklarda, okullarda ve işyerinde caydırıcılık bulunmaması ve tacizin neyin sebep olduğu konusunda net bir tanım bulunmaması nedeniyle arttığını söyledi. 

Al-Osaimi. "Maalesef bazı erkekler, fiziksel ya da sözlü tacizin kadın üzerinde olumsuz bir psikolojik etkiye sahip olabileceğini bilmemekle birlikte, makyaj yapan herkesi taciz etme hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar . Bazıları, Krallık'ın kadınları rahatsız etmeye cesaret eden herkesi zorla cezalandırdığı Şeriat uyguladığını ve bu nedenle özellikle de taciza karşı yasaya ihtiyaç duymadığını söyleyebilir. Aslında toplumun tüm üyelerini korumak için böyle bir yasaya şiddetle ihtiyacımız var "dedi.

Al-Osaimi tacizi mağdurun saldırgan ve müdahaleci bulduğu bir eylem veya kelimeler olarak tanımladı. "Cinsiyete dayalı saldırıdan mağduru aşağılamak ve hakaret etmek için ırkçı bir söz söylemek olabilir" Yasanın kategorisi, tacizcinin gerçek güdüsü ve mağdurun uğradığı zarara dayanarak belirlendi "dedi. 

İlgili makamların bu yasayı uygulamamasının nedenlerinden bazıları, okullar ve üniversiteler dahil kamuya açık yerlerde genç kadınlara ve erkeklere yönelik taciz uygulamalarının yükselişini içeriyor.

"Okula taciz eden bir çocuk okulu değiştirmek zorunda kalacak ve üst düzey bir meslektaşı tarafından taciz edilen bir kadın çalışanın sonucu acı çekecek, ancak işi bırakabilecek konumda olmayabilir, çünkü" kendisini korumak için herhangi bir kanun bulunmadığından, bu kişi geçim sıkıntısı çekiyor ve güvensiz hissediyor "dedi.

"Taciz eylemlerinin neredeyse tamamı, makamlara bildirilmemekle sonuçlanıyor çünkü mağdur, onu korumak için herhangi bir yasa bulunmadığından, raporlamada bir anlamı olmadığına inanıyor. Bu nedenle, harekete geçmeden önce potansiyel tacizi iki kez düşünen bir taciz karşıtı yasaya ihtiyacımız var. Yasa, araştırmacılara bir taciz davasının haklı mı yoksa sadece masum bir kişiyi kesecek kötü niyetli bir girişim olup olmadığına karar vermesine yardımcı olacak "diye ekledi. 

Bir hukuk müşaviri olan Majed Garoub, Bazen mağdurların taciz vakalarını bildirmediklerini çünkü suçlular için yasada net bir ceza olmadığını söyledi.

"Bazı kadınlar, kamuoyuna veya toplumsal damgalamalar nedeniyle isimlendirilme ve utanç duyma korkusu nedeniyle tacizi bildirmiyorlar Bu nedenle, her türlü taciz konusunda halkın bilinirliğini arttırabilecek ve bunları nasıl raporlayabileceğimiz konusunda iyi tanımlanmış bir yasa ihtiyacımız var. Gar, tazminat karşısında vatandaşların, ziyaretçilerin veya gurbetçilerin güvenliğini artıracak ve toplumun tüm üyelerini koruyacak. "

Diğer bir avukat yardımcısı Dr. Abdulaziz El-Shabrami de taciz karşıtı olduğuna dikkat çekti . mevzuat, örneğin, işyerinde, okulda veya alışveriş merkezinde mağdur olabilecek kadınların tümünü toplumun tüm üyelerini koruyacak. "Herhangi bir sözlü veya fiziksel taciz, mağdura verdiği zararla orantılı bir şekilde cezalandırılmalıdır" dedi.

Suudi Barosu üyesi Dr. Yousef Al-Jabr, taciz mağdurları genellikle aşağılanmış, bunalmış ve sinirli hissettiklerini söyledi. Taciz karşıtı bir yasa kurbanlar için adaleti garanti altına alacak ve masum insanları taciz etmek isteyen herkesi caydıracaklarını belirtti ve davanın durumuna bağlı olarak yasanın cezanın minimum ve maksimum sınırlarını belirlemesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Uluslararası bir hakem olan Badr Al-Rouqi, önerilen taciz karşıtı yasada failin adlandırılması ve şahitlenmesi gibi caydırıcı cezaları ortaya koyması gerektiğini söyledi. Yasanın telefon görüşmeleri de dahil olmak üzere her türlü taciz konusunu kapsamasının gerektiğini vurguladı. Kurbanın küçük olması durumunda cezanın iki katına çıkması gerektiğini söyledi.

saudigazette.com

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar