Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Suudi Arabistan Kendinden Korkmaya Başladı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Kabe ve Mescid-i Nebevi'de fotoğraf çekimine yasak getirdi.

2017-11-23 15:06:24
Suudi Arabistan Kendinden Korkmaya Başladı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Kabe ve Mescid-i Nebevi'de fotoğraf çekimine yasak getirdi. 

Suudi Hükümeti 2006'dan bu yan serbest olan Kabe'de fotoğraf çekimini sözde ibadetlere zarar veriyor diye yasak getirmesi İslam ülkelerinde şaşkınlığa neden oldu. 

Teknolojik gelişmelerin önü alınmazken isteyenin bir şekilde fotoğraf ya da film çekmesinin mümkün olduğu günümüzde Arabistan'ın bu tür girişimlere yasak getirmesinin kendinden korktuğunun açık göstergesi olarak işaret edildi.

En son bir yahudinin Medine'de peygamber mescidine girerek fotoğraf çekmesi ve bu resimlerini sosyal medyada yayınlaması ile giriş çıkışlara gereken dikkatinin verilmediği ortaya çıkan Suudi'nin bu zafiyetinin önlenmesi amaçlı olarak tüm ziyaretçilere bu yasağı geitrerek gülünç duruma düştüğü bildirildi.

Ziyaretçilerin 'geldikleri ülkelerin bayraklarının havaya kaldırılması ve bu şekilde hatıra fotoğrafları çekmesi' gerekçesi ile Ben Tzion adlı yahudinin, ülkesinden getirdiği ve İbranice ifadelerin bulunduğu çantasıyla Mescid-i Nebevi içerisinde poz verip bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşması tepkilere yol açmıştı.

Türkiye Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'deki fotoğraf ve video yasağına ilişkin, "Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığınca yürürlüğe konulan yasağa aykırı davranılması durumunda, fotoğraf ve video tespitine yarayan aletlere el konulacak, yasal işlem yapılacak." açıklamasında bulundu.

BYEGM'den yapılan yazılı açıklamada, 12 Kasım 2017'de Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığınca, Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi içinde ve bu ibadethanelerin yerleşkesine ait açık ile kapalı alanlarda fotoğraf ve video çekimine yasak getirildiği belirtildi.

Fotoğraf ve görüntü kaydeden cihazların yaygınlaşmasıyla, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de ziyaretçilerin geldikleri ülkelerin bayraklarının havaya kaldırılması, bu şekilde hatıra fotoğrafı çekilmesi ve konuşmalarla, ibadet yapan cemaatin rahatsız edildiği belirtilen açıklamada, ziyaretçilerden de "kendilerine daha önce bu konuda uyarı yapılmadığı" bilgisinin geldiği ifade edildi.

Açıklamada, "Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığınca ibadetlerin daha sağlıklı şekilde yerine getirilebilmesi için yürürlüğe konulan yasağa aykırı davranılması durumunda, fotoğraf ve video tespitine yarayan aletlere el konulacak, yasal işlem yapılacak." bilgisi verildi.

Özellikle fotoğraf ve görüntü kaydeden cihazların yaygınlaşması ile birlikte, bazı ziyaretçilerin ibadet amaçlı bulunan cemaati rahatsız ettiği vurgulandı.

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından, aynı genelge ile ibadetlerin daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için yürürlüğe konulan yasağa aykırı davranılması durumunda, fotoğraf ve video tespitine yarayan aletlere el konulacağı ve yasal işlem yapılacağı ifade edildi.  

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Mekke ve Medine'ye ziyaretçi gönderen ülkelerden vatandaşlarına gerekli bilgilendirmeyi yapmasını istedi. 

Bu yasağın ne kadar uygulanabirliği de merak konusu oldu.

Öte yandan Suudi Arabistan'ın son aylarda 'Ilımlı İslam' adı altında attığı radikal adımlar,  Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın ülkesini 'ılımı İslam'a döndürme sözü' vermesi,  Riyad'ın Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail'le yoğun bağlantılar kurması da gözlemlerden kaçmamaktadır.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar