Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Tarihçi Profesörden İstanbul Müftüsüne " Hamamda da başka bir şey"

Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'den İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz'a ağır eleştiri "Niyetlerinizi tehlikeli buluyorum."

2017-05-21 16:13:40
Tarihçi Profesörden İstanbul Müftüsüne

Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, katıldığı bir konferansta, İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz’ın ‘Camilerin statülerinin değiştirilecek’ açıklamalarına cevap verdi. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Caminin görevi bellidir. İyi o zaman hamamda da başka bir şey yapılsın. Tuvalette yemek yenilsin o zaman. Her şeyin bir yeri yurdu var. Caminin de bir şeyi var, bırakın” dedi.
İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma ile camilerin statülerinin değiştirileceğini açıklamıştı. Fatih Gençlik Vakfı’nın Ömer Öztürk Öğrenci Yurdu ve Gençlik Merkezi’nde katıldığı konferansta Tarihçi-Yazar Prof .Dr. Ahmet Şimşirgil, bu açıklamalara tepki gösterdi. Şimşirgil, her şeyin yeri yurdu olduğunu söyleyerek, " Demek ki bu statüyü kazandırmak istiyorlar. Çocuklar içeri girsin, top oynasın, futbol oynasın. Maksat nedir? Maksat adam çekmek. Camiye adam niye çekilir. Sen git onu başka bir şeyde anlat. Camide pinpon, top, basket oynatmak. Kız, erkek oynatmak. Birşey yapmak. Çekmek ama dini bozmak, dini bozarak, caminin aslı hudusunu bozarak. Caminin görevi bellidir. İyi o zaman hamamda da başka bir şey yapılsın. Tuvalette yemek yesin o zaman. Her şeyin bir yeri yurdu var. Caminin de bir şeyi var, bırakın” şeklinde konuştu.
Osmanlı dönemindeki camilerin durumundan bahseden Şimşirgil, “Osmanlıda kadınların gittiği cami bellidir. O da ramazan aylarındadır. Kadınların çok fazla camiye gitmesi uygun görülmez. Kadın için evindedir. Ramazanda belli camiler tayin edilir. Çocukları elbette camiye alıştırmak lazım. Namaza alıştırmak lazım. Ama orada çocuğu namazın dışında başka şeyler de. Mesela camilerin, mescitlerin başka görevi vardır. Çocukları okutmak için. Çocuklar namaz dışında gider. İmamlar çocukları okuturlar. Camileri oyun eğlence haline getirme. Buradaki maksadı ben biraz daha ayrı bir şey görüyorum” dedi.
“Oyuncak haline getirmemek lazım”
Camileri tamamen oyun ve eğlence yeri haline getirileceğini aktaran Şimşirgil, “Namaz saatleri bellidir. Bizim camiler kilitli. Her şeyi yapıyorlar mı? Yapmıyor. Asli noktadan caymamak lazım. Tamamen oyun ve eğlence haline getiriliyor. Yarın müsamereler yapmaya başlarlar. Ondan sonra" mini mini bir kuş konmuştur". İşimizi gücümüzü şarkıya türküye boğdular zaten. Başka bir şey yok. Modern şarkılar söyletmeye başlarlar. Bak bütün çocuklar geliyor derler. Ama ne öğrendiklerine bakılır. Asıl olan içeriğine bakmak lazım. Oyuncak haline getirmemek lazım. Bir şeyin aslı bozulunca artık o şey gidiyor. Cami ders yeridir. Dini derslerin yeridir. Cami ibadet yeridir. İbadet yine oradadır. Çocuklar namazda bir takım şeyler yapabilir, kovmamak lazım” açıklamasında bulundu.
Aynı şeyi okullara yapmaları halinde kimsenin kabul etmeyeceğini aktaran Şimşirgil, “Bir kaç yerde fotoğraf görmüştüm. Camide basket sahası var. Caminin içine basket sahasını kurmuş adam. Bu değil. Bunun için başka yer yapsın. Okulları kullansın. Şimdi aynı şeyi biz okullara yapalım desek buna hangi müdür müsaade eder. Hangi kişiler müsaade eder. Aynı şeyi başka şeylere yapalım o zaman. Bakalım kabul edecekler mi. Camiyi neden çıkartıp böyle bir noktaya getiriyorsun. Tehlikeli buluyorum. Çünkü diyanetin niyeti halisi olsa önce doğru işler yapar. Hep bozma üzerine gidiyor. Çok tehlikeli ve yanlış işler yapıyorlar. Bunları görebilmek lazım” dedi.
Konferans sonunda günün anısına Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’e plaket takdim edildi. Öğrenciler ve sevenleri ile bir müddet sohbet ettikten sonra fotoğraf çekilen Şimşirgil daha sonra buradan ayrıldı.
İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müşterek bir anlaşma yaptılar. Bu anlaşmaya göre artık camilerimizin statüleri farklılaşıyor ve camilerimiz 6-7 gruba ayrılacak” demişti.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar