Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Tarsus Müftüsü Bir Konuştu Pir Konuştu

Tarsus İlçe Müftüsü Hayri ERENAY önerileri Diyanet camiasını şaşırttı

2017-02-28 14:31:55
Tarsus Müftüsü Bir Konuştu Pir Konuştu

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen "2.İlçe Müftüleri Kongresi” Afyonkarahisar da Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılımlarıyla geçen hafta yapıldı. Yankıları halen süren kongrenin ikinci oturumunda Diyanet İşleri Başkanlığı Hizmetleri hakkında görüş ve önerilerini sunmak üzere mikrofona davet edilen Tarsus İlçe Müftüsü Hayri ERENAY aşağıdaki konulara temas etti:
 
1-Halkımızın Oruç, namaz gibi ibadetlerini ifa ederken Başkanlığımızın takvimleri esas alınmalıdır. Bunun dışında kalan takvimlerin de Diyanet İşleri Başkanlığımızın takvimleri ile uyumlu hale getirilmesi sağlanmalıdır.
 
2- 4-6 grubu öğrenci kayıtlarında Diyanet İşleri Başkanlığımızın veri tabanı ile Milli Eğitim Bakanlığının veri tabanı eşgüdümlü hale getirilmeli ve önümüzdeki sene Müftülüklerimizin kontrolündeki 4-6 yaş grubu eğitimini tamamlayan öğrenciler Anaokuluna devam etmiş sayılmalılar.
 
3- Özellikle Kur’an kursu öğreticisi alımlarında Lise mezunu veya açıköğretim 2 yıllık mezunların istihdamına Formasyon şartı getirilmelidir.
 
4- Taşra- Merkez iletişiminde Özel Kalem engeline çözüm bulunması gerekmektedir.
 
5- Fetö’den devralınan  okulların Diyanet Vakfına devri sağlanarak Özel İmam-Hatip orta ve Liseleri açılmalıdır.
 
6- Müftü, Vaiz, Murakıp, İmam-Hatip, Müezzin Kayyım, Kur'an Kursu Öğreticisi başta olmak üzere Din Hizmetleri sınıfında çalışan tüm personelin Emeklilik göstergeleri ve ücretleri yeniden düzenlenmelidir.
 
7- Vakıf camileri ve müştemilatının idari yetkileri müftülüklere devredilmelidir. Şartlı bağış yapılıp, büyükşehir yasaları gereği belediyelere geçen cami, tarla ve arsaların Diyanet Vakfına devri sağlanmalıdır.
 
8- Yeni-Yakın Fetö tehlikelerine karşı Diyanet İşleri Başkanlığının merkez ve Taşra teşkilatları daha cesur olmalıdır. 
 
9- 15 Temmuz gecesi sela talimatını harfiyen yerine getiren ve demokrasi meydanlarını boş bırakmayan Müftü ve İmam-Hatiplerin taltif edilmesi ve müteşekkir olunduğunun deklare edilmesi gereklidir.
 
10- Merkezi ezan sistemine asla geri dönülmemelidir. Anasır-ı İslam’ın yerel dillerine yapılan Kur’an meallerinin Latince değil Osmanlıca devam etmesi gereklidir.
 
11- Atama ve yer değiştirmelerde B grubu ve altındaki camilerde de taban puanları gözden geçirilmeli. İki ay üst üste açık kalan D grubu bir kadroya birden fazla müracaatçı çıktığında sınav yolu açık olmalıdır.
 
12- Teşkilat içerisinde dünyevileşme, doyumsuzluk ve mutsuzluğun nedenleri araştırılmalıdır.
 
13- Fetö den doğan boşluğa milli ve yerli hassasiyetleri olan alternatif özel okullarla acilen çözüm getirilmelidir.
 
14- Özel İmam-Hatip Fen Liseleri ve ortaokulları kurulmalıdır.
 
15- Taşrada her  İHL de, Hadissiz ve sünnetsiz Kur’an mealcilğini savunan kimi akımlara mensup meslek dersi öğretmenleri bulunmaktadır.Din Eğitimi Genel Müdürlüğü İrtibata geçirilmelidir.
 
16- Cami temizliklerine katkı sağlayan belediyelerin Tabela asma taleplerine standart getirilmelidir.
 
17- KYK ve 4-6 Yaş grubu kayıtlarında öğrenci sayısı 8’e indirilmelidir.
 
18- Halk Eğitim Müdürlüklerindeki Elif-Ba modülü ve diğer din hizmetlerine yönelik modüllerde Diyanet İşleri Başkanlığının personel seçme ve görevlendirme usul ve şartları esas alınmalıdır.
 
19- Fahri görevlendirmelerde, 657 sayılı devlet memurları kanununda Vekil öğretmenlere uygulanan usuller baz alınmalıdır. Ücret ve SGK tahakkukları iyileştirilmelidir.
 
20- İlçe Müftülerine yönelik olarak 45’er günlük süreyle Klasik İslami metinler hizmet içi eğitimi verilmelidir. (Akaid Usulü, Fıkıh Usulü, Tefsir Usulü, Hadis Usulü gibi..)
 
21- Türkiye de son dönemlerde yaygınlaşan ve uyuşturucu kadar tehlikeli olan ve Dünya Kiliseler Birliğinin zımmen desteklediği “Deizm” e karşı etkili projeler üretilmelidir.
 
22- Cumhuriyet dönemi gönül ve kanaat önderlerinin hayatları külliyat olarak basılmalı ve tüm din ateşelikleri ve müftülüklere dağıtımı yapılmalıdır. (Said Nursi, Esat Erbili, Süleymah Hilmi Tunahan, Mehmet Zahit Kotku,Abdulhakim Ravasi ve M. Sami Ramazanoğlu gibi kanaat önderlerinin hayat biyografileri acilen basılmalıdır.)
 
23- TDV tarafından taşradan toplanan zekatların %30’u geri talep edilmektedir. Bu uygulama Vakıf şartlarına aykırı olduğundan derhal kaldırılmalıdır.
 
24- Çeşitli grupların, yada dini oluşum şekli verilmiş grupların camilere alternatif Cuma kılmaları önlenmelidir. Bu şekilde kılınan namazların İslam fıkhına göre gerekli şartları taşımadığı için sahih olmadığı kamuoyuna deklare edilmelidir.
 
25- Bir kısım belediye ve yerel oluşumların Diyanet dışındaki gruplarla cenaze ve mezarlık ekibi oluşturulmasının önüne geçilmeli, bu uygulamanın yeni Fetö oluşumuna sebep olacağı vurgulanmalıdır.
 
26- Sahte peygamber, sahte Mesih, sahte evliya kavramları titiz bir dil ile topluma anlatılmalı, bu kavramların İslam örfündeki karşılığının yıpratılmamasına dikkat edilmelidir.
 
27- KYK ile yapılan protokolün bir benzeri Genel Kurmay Başkanlığı ile de yapılıp kışlalarda bir proje kapsamında din eğitimi verilmelidir.
 
28- Memur ve Veri Hazırlama kadrolarında görevli personelin yılda en az bir kez 15 günlük hizmet içi eğitime alınması sağlanmalıdır.
 
29-İbadet yerlerinin durumunu düzenleyen ilgili kanundaki  “İbadethane” kavramı yerine "Cami" kavramı şeklinde düzeltilerek acilen değiştirilmelidir.
 
30- İlahiyat Fakültesi mezunu ve formasyon eğitimi almış Kur’an Kursu Öğreticilerinin ünvanlarının Kur’an Kursu Öğretmeni şeklinde değiştirilmeli ve ek göstergelerinde iyileştirme yapılmalıdır.
 
31- Agrubu camilerde görev yapan personele "Selatin Camii" tazminatı, B ve C grubu camilere Mahalle İmam-Hatipliği ünvanı verilerek "Özel Mıntıka Tazminatı" , D ve diğer gruplarda görev yapanlarada "Özel Hizmet Tazminatı"verilerek İmam ve Müezzinlerin müktesebinde iyileştirilmeye gidilmelidir

Kaynak : İlçe Müftülüğü

 

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Medipol Başakşehir
  16
  33
 • 2
  Galatasaray
  16
  32
 • 3
  Beşiktaş
  16
  30
 • 4
  Kayserispor
  16
  30
 • 5
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 6
  Trabzonspor
  16
  28
 • 7
  Göztepe
  15
  27
 • 8
  Bursaspor
  16
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  16
  23
 • 10
  Evkur Yeni Malatyaspor
  16
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  16
  19
 • 12
  Teleset Mob. Akhisarspor
  16
  19
 • 13
  Aytemiz Alanyaspor
  16
  18
 • 14
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 15
  Osmanlıspor FK
  16
  14
 • 16
  Antalyaspor
  16
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  16
  13
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar