Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Torpili olan Memur Olacak Devri Yeniden Başladı

2017-02-20 00:00:00
Torpili olan Memur Olacak Devri Yeniden Başladı

Hükümet, kamu kurumlarıyla ilgili genel yönetmelikte yaptığı değişiklikle görevde yükselme ve unvan değişikliği atamalarında ‘torpile’ kapıları sonuna kadar açtı.

Hükümet görevde yükselme ve unvan değişikliği atamalarında “torpile” kapıyı sonuna kadar açtı. Tüm kamu kurumlarını bağlayan genel yönetmelikte değişiklik yapıldı. Bundan böyle atamalarda yazılı sınavın yanı sıra “sözlü sınav” yani mülakat da yapılacak. Sendikaların “yandaş atamalara kapı açılır” diyerek karşı çıktığı düzenlemeye göre yazılıda 70 puan alma şartı da 60’a indirildi.

Tüm kamu kurumları için bağlayıcı niteliği bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Unvan değişikliği sınavının sadece yazılı yapılabileceği şartı kaldırıldı. Bundan böyle unvan değişikliği sınavı sözlü de yapılabilecek.

Tüm kamu kurumları için bağlayıcı niteliği bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Unvan değişikliği sınavının sadece yazılı yapılabileceği şartı kaldırıldı. Bundan böyle unvan değişikliği sınavı sözlü de yapılabilecek.

Tüm kamu kurumları, görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerini en geç 6 ay içerisinde genel yönetmeliğe uygun hale getirecekler.

Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, yönetmelik ile daha önce sadece yazılı sınav ile atama yapılan kadrolara da sözlü sınav şartı getirildiğine dikkat çekti. “Sözlü sınavlarda geçerli olan tek kriter maalesef yandaş olmaktır” diyen Yokuş, kamuda devlet memuru kavramı yıkılarak, “parti memuru” oluşturulmak istendiğine işaret etti. Yokuş, yönetmeliğin iptali için dava açacaklarını bildirdi.

TÜRK BÜRO - SEN BURDUR İL TEMSİLCİSİ MUSA DÜNDAR’IN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

22.10.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile; daha önce sadece yazılı sınav ile atama yapılan kadrolara da sözlü sınav şartı getirildi.

Bilindiği üzere sözlü sınavların kamuya zarar verdiğini daha önce de hükümet yetkililerine iletmiştik. Sözlü sınavlarda geçerli olan tek kriter maalesef yandaş olmaktır. Kamuda devlet memuru kavramı yıkılarak, parti memuru oluşturmak istenmektedir. Devlette devamlılık esastır. Ancak, partilerle gelen ve partilerle giden memurlar ile Devlet ortadan kalkacaktır.

HÜKÜMET YANDAŞ KAYIRMACILIĞINI TÜM HIZIYLA SÜRDÜRÜYOR

Yeni yönetmelik yayınlanmadan önce sadece Şube Müdürü, Müdür ve Müfettiş gibi kadrolara yazılı sınav sonrası sözlü mülakat uygulanmaktaydı. Düzenleme ile artık Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği kapsamındaki tüm kadrolara yazılı sınav sonrası, sözlü mülakat da uygulanacak.

Türk Büro-Sen olarak, sözlü mülakat uygulamasına geçtiğimiz yıllarda bir çok dava açarak, kazandık. Ancak hükümet yetkilileri yargı kararlarını hiçe sayarak, bu defa hülle yoluyla unvanlı kadrolara hukuksuz ve liyakatsız atamalar yapmıştı. Bu atamalara karşı açmış olduğumuz davaları da kazanmamıza rağmen, iktidar sahipleri hiçbir şekilde hukuk tanımayarak kadrolaşmalarını sürdürmüştü.

TRT’YE SPİKER ALINMADIĞI SÜRECE SÖZLÜ MÜLAKAT YANLIŞTIR

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenleme ile daha önce sadece yazılı sınav ile atama yapılan kadrolar için de sözlü mülakat şartı getirilmiştir. Kamuda sözlü sınavlar TRT’ye spiker alımı olmadığı sürece tamamen yanlış bir uygulamadır.

14 yıllık AKP iktidarının, liyakatı ortadan kaldırması, kamuda yandaş ve cemaat mensubu olmayı tek kriter alarak yapmış olduğu atamaların bedelini, 15 Temmuz gecesi Türk Milleti ağır bedellerle ödemiştir. Aynı acıların yeniden yaşanmasını istemiyorsak, kamuda sözlü sınav şartı kaldırılmalıdır. Atamalar yazılı sınav sonucuna göre, liyakat ve tecrübe kriterleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

SÖZLÜ SINAVLARA YENİKAPI RUHU YANSITILACAK MI?

15 Temmuz ihanet kalkışması sonrası, Hükümet ve muhalif siyasi partiler olması gerektiği gibi hainlere karşı birlikte mücadele etmişlerdir. Özellikle iktidar partisi demokrasi, hukuk ve liyakat vurgusu yaparak, “Yenikapı Ruhu” asla bozulmayacak demiştir.

Haklı olarak biz de yapılan bu düzenleme sonrası, “Sözlü mülakatlara Yenikapı ruhu yansıtılacak mı?” diye merak etmekteyiz. Mülakatlarda sadece yandaş olma kriteri mi baz alınacak, yoksa gerçekten liyakat sahibi olan memurlarımız hak ettikleri yerlere getirilecek midir? Aksi durumun söz konusu olması durumunda ise, siyasi iktidara yandaş olmayan hiç kimse Devlette çalışma imkanına sahip olamayacaktır.

YÖNETMELİĞİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇACAĞIZ

Türk Büro-Sen olarak, Hükümeti tekrar uyarmak istiyoruz. Kamu kurumlarında sözlü mülakat uygulaması kaldırılmalıdır. Devlette yazılı sınav sonrası, kazananlar arasından yapılacak atamalarda liyakat sahibi olanlar ilgili görevlere getirilmelidir. Aksi durumda yeniden 15 Temmuz geceleri yaşayabiliriz. Bu yönetmeliğin iptali için dava açacağımızı da kamuoyuna saygıyla duyururuz.

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  11
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  11
  23
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  11
  19
 • 5
  Demir Grup Sivasspor
  11
  19
 • 6
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 7
  Bursaspor
  11
  17
 • 8
  Fenerbahçe
  11
  17
 • 9
  Göztepe
  11
  17
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  11
  14
 • 11
  Evkur Yeni Malatyaspor
  11
  14
 • 12
  Trabzonspor
  11
  13
 • 13
  Kasımpaşa
  11
  12
 • 14
  Antalyaspor
  11
  12
 • 15
  Atiker Konyaspor
  11
  10
 • 16
  Kardemir Karabükspor
  11
  8
 • 17
  Osmanlıspor FK
  11
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  11
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar