Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Tüm İmam Hatip Okullarına Cami Yapılacak

Milli eğitim Bakanlığı (MEB) imam hatip okulları için yeni bir “vizyon belgesi” hazırladı.

2017-10-14 16:42:00
Tüm İmam Hatip Okullarına Cami Yapılacak

MEB’in hazırladığı imam hatip okulları vizyon belgesinde, imam hatiplere ilginin artırılması için yapılacaklar sıralandı. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibarıyla fiziki mekânı uygun olan imam hatip okullarının bahçelerine cami yapılacak

Milli eğitim Bakanlığı’nın (MEB) imam hatip okulları için yeni bir, “vizyon belgesi” hazırladı. Belgede yaklaşık bir asırdır imam hatiplerde verilen eğitimin içeriğinin halk tarafından büyük ilgi gördüğü savunularak, vizyon belgesinin okullar arasında uygulama birlikteliği sağlamak için hazırlandığı kaydedildi.

Belirlenen konularla ilgili faaliyet planları ve bunların gerçekleştirilme durumunun kalite takip sistemi (KTS) aracılığıyla takip edileceği vurgulanan metine göre 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibarıyla imam hatip okullarında şunlar gerçekleştirilecek:

İmam hatiplerin yapım ve onarımında geleneksel Türk mimarisinden izler yansıtılacak. Yeni teknoloji ve enerji tasarrufu sağlayacak tasarımlar yapılacak.

Okul ve pansiyonlar, “tefekküre sevk eden ve mefkure oluşturan” mısra, hat, ebru, minyatür, tezhip, ayet ve hadislerle donatılacak.

Okulların fiziki mekanları ders saatleri dışında da eğitim öğretime imkan verecek şekilde planlanacak.

Bilim, medeniyet ve hikmet dünyasının önde gelenlerinin isimleri sınıflara verilecek. İmkânı olan okullarda her bir ders için ayrı sınıflar oluşturulacak. Ayrıca her okulda ses sistemiyle beraber U düzenine uygun Kuran okuma odaları oluşturulacak.

Fiziki mekânı uygun olan okulların bahçelerine cami yapılacak.

Okul pansiyonları öğrencilerin sosyal, sportif, kültürel ve akademik çalışmalarına imkân tanıyıp, “aile yuvasının sıcaklığını” hissedebilecekleri şekilde düzenlenecek.

Her yıl haziran ve eylül aylarında gerçekleştirilen mesleki çalışmalar, fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı dil, sanat, spor ve mesleki alanlarda akademik başarıyı yükseltmek için hazırlanan program çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Danışma kurulu olacak

Her okulda danışma kurulları oluşturulacak. Kurul, okul müdürünün başkanlığında müdür yardımcısı, iki öğretmen, okul aile birliği başkanı ve bir üyesi, okul öğrenci meclis başkanı ve yardımcısı, ders zümre başkanları ve bir rehber öğretmenden oluşacak. Bu kurula 2 akademisyen de alınabilecek.

İmam hatip okullarında meslek dersi öğretmenleri belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik edilecek ve buna yönelik imkânlar oluşturulacak. Ders dağılımları öğretmenlerin ihtisas alanlarına göre yapılacak. Kur’an derslerinde “kıraatinde mahir, kari ve mukri, fem-i muhsin ve fehm-i muhsin” öğretmenlere öncelik verilecek.

Öğrenciler TÜBİTAK projelerine katılacak

İmam hatip öğrencilerinin bilimsel çalışma, deney, inceleme, gezi ve gözlemlerde bulunmaları, laboratuvar çalışmalarında aktif olarak yer almaları teşvik edilecek. Öğrenciler, bilim adamlarının icat ve keşifleri ile ilgili araştırmalar yapacak.

Okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerle birlikte TÜBİTAK bilim fuarlarına ve TÜBİTAK projelerine katılacak, ulusal ve uluslararası bilim proje ve etkinliklerini takip edecek.

İmam hatiplerde yabancı dili aktif kullanabilecekleri ortamlar oluşturulacak.

Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarının Türk eğitim sistemindeki yeri, eğitim müfredatı ve örnek çalışmaları hakkında ilkokullarda, mayıs ve haziran aylarında tanıtım çalışmaları yapılacak.

İmam hatip okulları, “milli birlik ve bütünlüğü tehdit eden unsunlara” karşı öğrencileri bilinçlendirecek. Öğrencilerin, “zarar görmemesi” için okul içi ve dışı olumsuz etkenlere yönelik tedbir alınacak.

Mezunların hangi alanlarda istihdam edildiği, yükseköğretime geçiş ve kendi işini kurma durumu takip edilecek ve her sene sonunda KTS sistemine işlenecek. Öğrencilerin mezuniyetten sonra da okulla bağları sürdürülecek.

Milliyet

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

Videoerk

videoerk

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  12
  26
 • 2
  Medipol Başakşehir
  12
  26
 • 3
  Beşiktaş
  12
  22
 • 4
  Kayserispor
  12
  22
 • 5
  Fenerbahçe
  12
  20
 • 6
  Demir Grup Sivasspor
  12
  19
 • 7
  Bursaspor
  12
  18
 • 8
  Göztepe
  12
  18
 • 9
  Teleset Mob. Akhisarspor
  12
  18
 • 10
  Aytemiz Alanyaspor
  12
  17
 • 11
  Trabzonspor
  12
  16
 • 12
  Kasımpaşa
  12
  15
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  12
  14
 • 14
  Antalyaspor
  12
  13
 • 15
  Atiker Konyaspor
  12
  11
 • 16
  Osmanlıspor FK
  13
  11
 • 17
  Kardemir Karabükspor
  12
  8
 • 18
  Gençlerbirliği
  13
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar