Mahihaber - Dini Haberler - Diyanet Haberleri

Türk Diyanet Vakıf-Sen Görmez’e Ne Anlattı

2017-02-25 06:21:21
Türk Diyanet Vakıf-Sen Görmez’e Ne Anlattı

Türk Vakıf-Sen’in müftülüklerde yaşanan hukuksuzlukları tespit ettiği raporun yankıları devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Zaman’ın gündeme getirdiği raporu hazırlayan sendikanın yönetim kurulunu makamında kabul ederek, teşkilatta yaşanan sıkıntıları birinci ağızdan dinledi.

Ziyaret hakkında bilgi veren Türk Diyanet Vakıf-Sen Başkanı Hazım Zeki Sergi, Görmez’in müftülüklerde yaşanan idari problemlere ilişkin gerekli tedbirlerin alınacağını söylediğini aktardı. Sergi, raporun basında yer almasından sonra tehdit aldığını da ifade etti. Görmez’in Diyanet adına yayın yapan “dinihaberler.com” sitesinden rahatsız olduğunu da belirten Sergi, gerekli hukuki soruşturmanın açılacağını söylediğini aktardı.

Sendika neler görüştü

Türk Diyanet Vakıf-Sen, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez ile ilgili yaptığı görüşmeleri şu şekilde anlattı.

“Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’e  Başkanlığımız bünyesinde çalışma hayatında yaşanan sıkıntılarla ilgili konuları iletmek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere sendikamız yönetim kurulunca ziyarette bulunulmuştur.

Sendikamız Yönetim ve Denetleme Kurulu 24.02.2016 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı ziyaret edilerek Sayın Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’ hocamızla 1 saati aşkın süre görüşme yapılmıştır.

Toplantıya Genel Başkanımız Hazım Zeki SERGİ, Genel Başkan Yardımcılarımız Ahmet GÜMÜŞ, Metin SALTAN, Kenan AK, Seydi SARI, Salih ÖZBAY, Hüseyin ÇIRANLIOĞLU Sendikamız Denetleme kurulu üyeleri Osman BARIŞOĞLU, Atilla AYHAN, Numan UYSAL, Halil KORKMAZ, Mustafa ÇOBAN ve Ankara 1 Nolu şube Başkanı Orhan KARTAL katılmıştır.

Genel Başkanımızca Diyanet İşleri Başkanlığında yaşanan İdari Uygulamalar ve idarecilerden kaynaklanan sıkıntılar ile Sendikal faaliyetlerde yaşanan problemler ile çözülmesine dair 2 dosya, bilgi ve belgelerle kendisine takdim edilmiştir.

Toplantıda;

Sayın Başkanımıza Diyanet İşleri Başkanlığına yeniden atanmasından dolayı hayırlı olsun ve başarı dileklerimiz sunulmuştur.

Sendikamızca yapılan objektif ve ilmi bir çalışma olan “Diyanet İşleri Başkanlığı Çalışma Hayatı Anketi’ kitabı, Sayın Başkanımıza takdim edilerek Anket kitabında kurumda karşılaşılan sıkıntılarla ilgili Diyanet görevlilerin yaptığı değerlendirmelerinin ve bakışının yer aldığı iletilmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Ülkemizin hayatında Genel Kurmay Başkanlığı gibi gerekli önemli ve elzem bir kurumdur.

Diyanet İşleri Başkanlığımızla ilgili son günlerde Basında yer alan haberlere dair düşüncelerimiz; Diyanet İşleri Başkanlığımızın ülkemiz için önemi, hizmetlerinin Devletimiz ve Milletimizin birliği ve dirliği için katkıları dile getirilerek Başkanlığımıza karşı bazı çevrelerin maksatlarını aşan eleştiri ve tartışma ortamı açmalarına karşı tavrımız Diyanet İşleri Başkanlığı Genel Kurmay Başkanlığı gibi gerekli önemli ve elzem bir kurum olarak ifade edilmiştir. Türk Diyanet Vakıf-Sen sendikası olarak Başkanlığımızın yanında ve hizmetinde olacağımız, saygınlığına zarar verecek hiçbir faaliyetin içinde olmayacağımız Genel Başkanımız Hazım Zeki SERGİ tarafından ifade edilmiştir.
 
İslam Dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili toplumun aydınlatılması misyonu bulunan, Bu güne kadar sunduğu hizmetleriyle Türk milletince saygıdeğer bir konumu olan güzide Kurumumuzun,   yöneticileri ve görevlileri arasında sevgi ve saygıya dayalı samimi ilişkiler bulunan, adil uygulamaları ve hukuk devleti ilkeleriyle yönetilen,  ahlaki değerlerin çiğnenmediği, faaliyet ve hizmetleriyle tartışmalara sebebiyet vermeden,  olumsuzlukların ve kargaşaların yaşanmadığı, Dini otorite olarak saygın bir Diyanet İşleri Başkanlığı isteğimiz iletilmiştir.

Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak sendikal çekişmeden ve sendikal ayrımcılıktan üzgünüz sorumluluğumuz var mı diye kendimizi sorguluyoruz !

Başkanlığımız bünyesinde idari yönetim anlayışı ve sendikal faaliyetler sebebiyle yaşanan hadiseler ve bazı uygulamalar, Başkanlığımızın misyonuna ve “referans alınan saygın kurum olma” vizyonuna gölge düşürecek boyuta ulaşması bizi derinden üzdüğü dile getirilerek acil tedbir alınması talep edilmiştir.

Güven ile ilgili yapılan bir ankette Din adamlarına güvenin % 43 oranında çıkmasından ve yaptığımız ankette görevlilerin birbirleri ile ilişkilerinin % 60 olumsuz çıkmasından üzüldüğümüzü ifade ederek,  bunda sendikal faaliyetlerin ve sendikamızın ne kadar etkisi olduğunun idraki ile hareket ettiğimiz belirtilmiş, Diyanette Sendikal faaliyetler sebebiyle yaşanan gerginlik ve personel arasında oluşan husumetten rahatsızlık duyduğumuz dile getirilmiştir.

Sayın Başkanımıza, önce Diyanet ve Din görevlisi olduğumuz,   sendikacılığın Din hizmetinin önüne geçmesinden rahatsızlığımız belirtilerek yanlışı kim yaparsa kulağının çekilmesinin Diyanetin saygınlığı için zaruri olduğu, ayrıca İl-ilçe Müftülerinin aylık toplantılarda sendikacıları yanına oturtarak “Biz görevimizi kanun ve mevzuata göre yaparız,  sendikalara göre değil, sendikacıların taleplerine göre değil” şeklinde açıklama yapmasının Diyanet camiasını rahatlatacağı önerisinde bulunulmuştur.
Genel Başkan Hazım Zeki Sergi Elbette ki hepimiz insanız, kusurlarımız ve eksiklerimizle birlikte yaşıyoruz. Ancak hedefimiz hayat boyu sürecek bir mücadele ile irademizi geliştirmek ve noksanlarımızı tamamlamak olmalıdır.
Bu amaçla konu ilgili her türlü işbirliğine hazır olduğumuz teminatı verilmiştir.  

Kurumda yaşanan itikat ve ahlakı değerleri sarsan sıkıntıların boyutu ve Diyanet İşleri Başkanlığının saygınlığını sarsan davranış ve uygulamalar hakkında bilgi verilmiştir. Konu ile ilgili acil tedbir alınması ve rapor halinde iletilen yaşanan olumsuzluklarla ilgili tüm Teşkilata uyarıcı genelge yazılması israrla talep edilmiştir.

DİYANETİN İSMİNİ KULLANAN HABER SİTESİNDEN RAHATSIZIM

Sayın Başkanımıza Dini Haberler isimli bir haber sitesinin gayri İslami ve gayri ahlaki husumet, hakaret içeren siyasal içerikli haberleri ile Diyanet camiasına itibar kaybı yaşattığı gibi sendikamıza karşı sebebini bilemediğimiz husumeti sebebiyle İslami ve ahlaki değerleri çiğneyen pervasızca yaptığı haberlerle Diyanet camiasında nefret ve düşmanlık yaydığı zaman zaman Başkanlığında adını kullanarak faaliyetlerde bulunduğu ve Başkanlığı da sıkıntıya soktuğu anlatılmıştır.  Bu siteyi yöneten kişilerden birinin İlçe Müftüsü olduğu, birinin İmam-Hatip olduğunu ve bu görevlilerin korunduğunu Diyanetin teamül ve uygulamalarına aykırı 60 metrekarelik bir camide 2 nci görevli olarak görevlendirildiği belirtilmiştir. Bu görevlinin görev yapmadığı, toplantılarda gezdiği, il müftüleri toplantılarına katıldığı ve diyanete ait gizli bilgileri kullandığı bu şahısla ilgili sendika olarak  hakkında şikâyetçi olduğumuzu ve soruşturmasının  devam etmekte  olduğu bildirilmiştir. Kırşehir’de yaşanan olaylar sebebiyle mahkemeden ceza aldığı buna dair mahkeme kararı mevcuttur.

Sayın Başkanımız ise bu sitenin Diyanetin adını kullanmasından ve haberlerindeki kin ve nefret üzerine ölçüsüz davranmalarından çok rahatsız olduğunu ifade ederken yapılan haberlerle ilgili Siyasi partilerden çok şikâyetler aldıklarını bu sitenin Başkanlığın sitesi gibi algılandığından konu ile ilgili tedbir almak üzere ve Diyanetin ismini kullanmalarından dolayı Hukuki işlemlerde bulunduğunu ifade etmiştir.

Sayın Başkanın 05.02.2016 tarihinde Zaman gazetesinde yer alan Diyanette yaşanan sıkıntılarla ilgili haberin basında ve medyada  yer alması ile ilgili  sorusu üzerine konunun DİB Başkan yardımcısı Sayın Prof. Dr. M.Emin ÖZAFŞAR’la yapılan görüşmede  verilen sunulan ve sitemize 15 gün önce yüklendiği ve  medyaya intikalinden bile  haberimiz olmadığı ve basına asla demeç vermediğimiz belirtilerek konuya Dini haberler isimli sitenin sendikamızı suçlamasından sonra olduğu, basında yer alan konuların  şikayet değil tedbir alınmasına yönelik önerilerimiz olduğu ifade edilmiştir.

ROTASYONDAN DÖNÜŞ YOK
TÜRK DİYANET VAKIFSEN OLARAK ROTASYONUN BU ŞEKİLDE UYGULANMASI FAYDA YERİNE ZARAR VERECEKTİR.

Rotasyon konusu dile getirildiğinde, rotasyon konusunda kararlı oldukları ifade edilmesi üzerine sendikamızca rotasyon uygulamalarındaki yaşanan problemler ve rotasyona uğrayan görevlilerin hizmetlerinin sonunda kendilerinin ve çocuklarının sosyal çevre değişikliği ile bunalım yaşadıkları, çocukların eğitimleri sebebiyle mağduriyetler oluştuğu, yönetmelik gereği il-ilçe müftülerine verilmeyen yetki sebebiyle rotasyon probleme dönüşmüştür. Rotasyondan beklenen hizmet heyecanı yerine bezginlik getirdiği, dolayısıyla yeniden gözden geçirilmesinin hatırlatılması üzerine Sayın Başkanımız sendikamızdan rotasyonla ilgili çalışma yaparak rapor hazırlamasını yapılacak Yönetmelik değişikliğinde değerlendirileceği teklifi yapmıştır.

MBSTS eziyeti, Hac görevlendirmeleri, Hac Mülakatı, Dernek başkanı muhtar müdahaleleri, Çok sık para toplanması, Din Hizmeti sınıfında yaşan Diploma ayrımcılığı, Vaiz ve Murakıpların statülerinin geliştirilmesi, il Müfettişliği olarak yapılanması, Murakıpların denetimde ilgili yeterli eğitim alarak daha bağımsız görevde bulunmaları ve Emekli olan Personele Plaket verilmesi konuları,
dile getirilerek görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Diyanet İşleri Başkanımız, Mardin ve il Müftüleri toplantısı vesilesiyle Van ziyaretinden ve gözlemlerinden bahsederek endişelerini dile getirmiştir. Din adına yanlışlıkların yapıldığını, Diyanet mensuplarının bilgi ve donanımlarının geliştirilmesinin çok önemsendiği,  denetimin daha sık yapılmasının gerekliliği Diyanet olarak bu yıl Ülkemizin yaşadığı sıkıntılar sebebiyle faaliyetlerimizi ülke içinde yoğunlaştırarak dış faaliyetlerimizden kısmen tasarrufta bulunacağını belirtmiştir. Çalışma hayatı ile ilgili bazı mevzuatları yönetmelikleri gözden geçirdiklerini ve yeniden düzenleme yapılacağını beyan etmiştir.

Fahri öğreticilerle ilgili basında çıkan kadroya alınma haberin sorulduğunda böyle bir açıklamam olmadığını bunu tekzip ettiğini daha önce yapılan bu tür uygulamalardan sıkıntı yaşadığını beyan etmiştir.

Toplantı, Sayın Başkanımız yönetim kurulu, denetim kurulu üyeleri ve Başkanlık şube başkanımızın hal ve hatırları sorarak, Başkanlığımızın hizmetlerine katkı ve fedakârlıkta bulunmalarını, kurumu korumalarını, kurumu sıkıntıya sokacak davranışlardan kaçınılmasını hatırlatmıştır.
 
Elbette ki hepimiz insanız, kusurlarımız ve eksiklerimizle birlikte yaşıyoruz.   Ancak hedefimiz hayat boyu sürecek bir mücadele ile irademizi geliştirmek ve noksanlarımızı tamamlamak olmalıdır.

Devletimizin saygın Kurumunun yöneticileri olarak bu saygınlığın korunması için; Kurumda yaşanan itikadı sarsan ve ahlakı değerlerin pervasızca çiğnendiği, konum ve çıkar korumak şeklinde iş disiplini ve çalışma barışını bozan davranışlarla ilgili acil tedbir alınmasına acil ihtiyaç olduğu ifade edilerek, Kurum geneline uyarıcı yazı yazılması talep edilmiştir. 24.02.2016″

Kaynak : www.turkdiyanetvakifsen.org.tr/

SİZİN YORUMLARINIZ

Reklam

Namaz Vakitleri

GAZETE SAYFALARI

Gazete Manşetleri

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Mekke Medine Kudüs Canlı Yayın

Oyun ve Eğlence - Çocuklar İçin

Çocuklar için Oyun Eğlence

Twitter

Puan Tablosu

Takımlar
O
P
 • 1
  Galatasaray
  15
  32
 • 2
  Medipol Başakşehir
  15
  30
 • 3
  Fenerbahçe
  15
  29
 • 4
  Beşiktaş
  15
  27
 • 5
  Kayserispor
  15
  27
 • 6
  Göztepe
  15
  27
 • 7
  Trabzonspor
  15
  25
 • 8
  Bursaspor
  15
  24
 • 9
  Demir Grup Sivasspor
  15
  22
 • 10
  Teleset Mob. Akhisarspor
  15
  19
 • 11
  Kasımpaşa
  15
  18
 • 12
  Aytemiz Alanyaspor
  15
  17
 • 13
  Evkur Yeni Malatyaspor
  15
  16
 • 14
  Osmanlıspor FK
  15
  14
 • 15
  Atiker Konyaspor
  15
  14
 • 16
  Antalyaspor
  15
  14
 • 17
  Gençlerbirliği
  15
  12
 • 18
  Kardemir Karabükspor
  15
  8

Facebookta Mahihaber

2017 Dini Günler

2017 Dini Günler

tesbihatlar

tesbihatlar